ניסים משעל וטל שלו

"זו ממשלת אסון, כך לא נכנסים למלחמה"

יו"ר העבודה וסגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן תקף את הממשלה על רקע המצב בצפון • טען: "היינו צריכים להגיע לעסקה כש־4 אוגדות היו בתוך הרצועה"


אתמול (ד') תקף השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רגע חיסול בכיר חיזבאללה בלבנון והירי המסיבי אל יישובי הצפון. לדבריו: "נתניהו - נגמרו התירוצים. אתה ראש הממשלה, ואפילו להתחבא מאחורי גנץ ואייזנקוט אתה כבר לא יכול". אלוף (מיל') יאיר גולן, יו"ר מפלגת העבודה וסגן הרמטכ"ל לשעבר, התייחס לדברים ותקף את חברי הממשלה על אופן ניהול המלחמה, לרבות בכל הנוגע לעסקת החטופים. 

תחילה ביקר יו"ר מפלגת העבודה את התנהלות הממשלה בסוגיית שחרור 120 החטופים שעודם בשבי החמאס. "למה בכלל משפחה שננטשה על ידי מדינת ישראל, שסובלת מכישלון של מדינת ישראל, למה היא צריכה להיאבק על שחרור בנה? זו משימה קדושה של מדינה שפויה, זו מטרת המלחמה הראשונה במעלה. אנחנו קודם כול נחזיר את האנשים שהפקרנו הביתה, אין משימה יותר חשובה מזו. אני חושב שהיינו צריכים להגיע כבר לעסקת חטופים כשארבע אוגדות של צה"ל היו בעזה, וזה קרה לפני 4־5 חודשים".

"אני לא יודע אם פספסנו את ההזדמנות, אבל אין ספק שאת התנאים הטובים ביותר החמצנו", הכריז. "זה כואב, נורא, מיותר. וכל זה קורה בגלל שיקולים פוליטיים של ראש מהמשלה שמזמן לא מממש את האינטרס של מדינת ישראל, עסוק בעיקר באינטרסים האישים שלו, הוא וכל הממשלה שמלווה אותו. אני חושב שכרגע מדינה שרוצה באמת עסקה, ואנחנו חייבים עסקה, לא צריכה לעסוק באופן גלוי, פומבי. אלא להמשיך ולחתור במלוא הכוח יחד עם המדינות המסייעות מנת להגיע לעסקה כמה שיותר מהר".

עוד הבהיר כי "חמאס הוא קשה, אכזר, מנוול מאין כמותו, אבל היינו צריכים לעשות את העסקה הזו כשארבע אוגדות של צה"ל היו בתוך רצועת עזה. זה הסיפור האמיתי. מה שקורה בצפון זו הפקרות שאין כדוגמתה".

בהמשך התייחס גולן לחיסול בכיר חיזבאללה רגע לפני שאזרחי ישראל מציינים את חג השבועות. "חושב איפה נעלם שיקול הדעת המושכל. מדינת ישראל היום, אחרי שמונה חודשי לחימה, אחרי שמערך המילואים והסדיר שחוקים, לא באמת כשיר עכשיו לפתוח לבמלחמה ארוכה נוספת בצפון. צריך לומר את זה ביושר, בכאב, אבל זה המצב כרגע. אתה שואל אותי מה ההיגיון בלחסל עוד בכיר של חיזבאללה כאשר מה שבאמת נדרש להביא לעסקת חטופים בדרום, הפסקת אש בדרום שתביא להפסקת אש בצפון, להביא לשינוי ממשלה במדינת ישראל ולדעת שאנחנו מתמודדים על אתגרי העתיד עם ממשלה שהעם בוטח בה".

"לא יכולים להיכנס למלחמה בצפון עם ממשלה שהעם לא בוטח בה"

"אנחנו לא יכולים להיכנס למלחמה נוספת בצפון, שתהיה כנראה קשה, אכזרית וממושכת מהנוכחית, מבלי שמדינת ישראל מובלת על ידי ממשלה שהעם בוטח בה", טען והוסיף: "הממשלה הזו ממשלה הרסנית, ממשלת אסון, העם נע בין קצוות של מזלזל בה ללא בוטח בה. אנחנו חייבים שינוי ממשלה לפני שממשיכים איזשהו מצב חירומי או לא. בין שיקום ובין מלחמה נוספת חייבת להיות פה ממשלה חדשה. המצב כרגע בלתי נסבל, ומרוב שהתרגלנו זה כאילו נראה לנו נורמלי אבל זה לא נורמלי שמדינה נכנסת למלחמה עם ממשלה שהעם לא בוטח בה. רק לפני יומיים ורבע העבירו חוק שפוטר מגיוס לצה"ל תוך כדי, זה פשוט לא יאומן".

כמו כן, כאשר נשאל מה הוא שומע מחברי הכנסת שהצביעו בעד חוק הגיוס, השיב: "מתחילת המלחמה, ואפילו לפני, עוד בימים האפלים של ההפיכה המשטרית שאלנו את עצמנו האין בתוך הקואליציה הזו בן אדם הגון אחד? ומסתבר שאין. אין בן אדם הגון אחד שמסוגל להגיד 'יש פה ראש ממשלה שמה שמעניין אותו זה להיחלץ ממשפטו ולהמשיך לשלוט. לא ייתכן שבמדינת ישראל השר לביטחון לאומי הוא אדם שמורשע שמונה פעמים, קרימינל בקנה מידה בלתי נתפס ומי שמזלזל בשלטון החוק'. האנשים האלה, כל כולם בשתיקם הם שותפים לפשע הנורא ביותר נגד מדינת ישראל, הפשע שחתום עליו בנימין נתניהו וכל ממשלתו".

"גלנט לא הצביע בעד, מברך?", הקשה הלר, וגולן הבהיר: "בוודאי שאני מברך. שר הביטחון שלפחות גילה הגינות מינימלית והצביע נגד החוק הזה. אנחנו שוכחים, יש פה מדינה במצב חירום, אנשי המילואים שחוקים, חלקם עשו למעלה מחצי שנה של מילואים - איך אפשר לדרוש את זה מאזרחים ובה בעת לקחת ציבור שלם ולהגיד לו 'יש לך פטור מכאן לנצח', איך זה יכול להיות? זה לא נתפס במוסר הבסיסי".

עריכה: שני רומנו

13/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris