ניסים משעל וטל שלו

"מערב החג אף שר לא התקשר להגיד חג שמח"

גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון, זעק לנוכח התנהלות הממשלה במצב בצפון: "ב־8.5 חודשים אנו עוברים את מה שעברו בעוטף ב־20 שנה"


כ־200 רקטות שוגרו ליישובי הגליל בתגובה לחיסול בכיר חיזבאללה סאמי אטלב עבדאללה, המפקד הבכיר ביותר בארגון שחוסל מאז בוקר השבת השחורה ב־7 באוקטובר. גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון, התייחס למצב המתוח בצפון וביקר בחריפות את התנהלות חברי הממשלה. 

"מה שחסר לי זה האמירות של הממשלה", הכריז זלץ בפתח השיחה. "הנזקים המועטים יחסית שנגרמו מירי של 200 טילים, וגם הטיל שנורה למפעל הביטחוני, אבל הוא בכוונת מכוון נורה ליישוב מפונה, מדגיש לנו את המציאות - בצד אחד של הגבול יש מנהיג שאומר מה שהוא יעשה ועושה בדיוק את מה שהוא אומר, ומצד שני יש את ממשלת ישראל שלא מסוגלת לקבל החלטות כבר שמונה וחצי חודשים לאן האירוע בצפון הולך".

זלץ המשיך ותקף: "הזמן משחק לרעתנו גם בהיבט הביטחוני וגם ברמה האזרחית. התושבים לא צריכים אותי, הם מקבלים החלטות. אלו שהתפנו בונים לעצמם חיים במקום אחר, וגם אלו שחיים כאן בתוך אזור המלחמה, בטקס חג השבועות נשכבו על הרצפה וכיסו את הראש עם הידיים, כי אין פה זמן התראה ומיגון כמו שצריך. גם התושבים האלה מתחילים להתלבט".

"ממשלת ישראל חייבת לקבל החלטות כאן ועכשיו. יש מספר שבועות שבהם על הממשלה לקבל החלטות ולבצע מציאות ביטחונית כזו שנוכל לחיות כאן בביטחון. אין לנו עוד זמן, אנחנו בשמונה וחצי חודשים עוברים את מה שעבר עוטף עזה בעשרים שנה", זעק.

כאמור, הירי הכבד על ידי חיזבאללה לעבר צפון הארץ הגיע בעקבות חיסול אחד מבכירי הארגון כיממה לפני כן. על ההיערכות מרגע קבלת הדיווח על החיסול ועד לירי הרקטות סיפר: "אנחנו כן מבינים מה המשמעויות, ולכן הגבלנו את הטקסים. אנחנו מנסים לקבל החלטות, ומצד שני אנחנו מאוד רוצים לתת לתושבים שלנו, גם אלו שחיים כאן וגם אלו שמתלבטים אם לחזור לכאן, את התחושה שאפשר לחזור. אתה הולך פה על חבל מאוד דק, צריך לקחת אחריות. אתה מסתכל למעלה, מצפה שהמדינה, הצבא, קצת יכוונו אותך לאן הולכים, וזה לא קורה. לכן זה מאוד מאוד קשה".

"אף אחד לא דיבר איתך מהממשלה?", התעניינו צמד המגישים, וזלץ השיב: "זה מצטלם הרבה פחות טוב להתקשר לזלץ ולשמוע ממנו שיש פה שרפות, שילדים נשכבים על הרצפה כי אין מיגון - זה לא מצטלם טוב, ולכן לא. מערב החג ועכשיו עכשיו אף שר לא התקשר להגיד חג שמח, תראו שאכפת לכם, תעשו משהו, תגידו חג שמח גם לקיבוצים בעוטף הזה ובצפון. תגידו משהו, תראו איזשהו רצון טוב. שום דבר לא קורה".

עוד שיתף בכאב: "אני מנסה לדבר, להסביר, לחזק את אותם שמונת היישובים שבקו עימות, בזמן התראה 0, מנסה לשכנע אותם 'תחגגו את החג', והם אומרים לי 'אתה משוגע'. זאת המציאות, הדיסוננס הגדול בין המציאות שהולך ומעצימה, הירי שהטווחים הולכים וגדלים והקטלניות, אבל בעיקר התחושה שמי שמכוון את מה שקורה פה, בצפון, זה נסראללה, לא ממשלת ישראל - זה הקושי הגדול ביותר של תושבי הצפון".

"התמונה של הצפון 7 פעמים ביום - ילדים נשכבים על הרצפה מכסים את הראש עם הידיים"

בהמשך סיפר זלץ על הירי במהלך ערב חג השבועות. "בעודי עומד עם הנכד החמישי שלי על הבמה, ואני עומד איתו על הידיים, מרים את הראש, וראה עשרות טילים, יירוטים, עם אזעקות, בלי אזעקות, ואתה רואה קיבוץ שלם - נשכבים על הדשא ומכסים את הראש עם הידיים, בשנת ה־76 לעצמאות מדינת ישראל. זו התמונה של הצפון שבע פעמים ביום - ילדים נשכבים על הרצפה ומכסים את הראש עם הידיים".

"המציאות הולכת ומחריפה - כלכלה שנעצרה, משפחות שבמקרה הטוב יש להם מפרנס אחד, ומצפים מאיתנו שנמשיך הכול כרגיל. זה לא יקרה. הסבלנות נגמרת, הייאוש גדול, ואתה מצד אחד צריך לשדר איזשהו אופק, כי אני רוצה שהתושבים יחזרו בקיץ הביתה, אבל בסופו של דבר אני וראשי הרשויות האחרים נשארים לבד במערכה הזו. אין שום אמירה של הממשלה, זה בלתי אפשרי", התרעם.

עריכה: שני רומנו

13/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris