ניסים משעל וטל שלו

"ישראל הפכה לשטח מטווחים, ההרתעה נשחקה עד עפר"

אלוף פיקוד מרכז ואוגדת עזה לשעבר אלוף (מיל') גדי שמני בתגובה להלך הרוח בצפון • על חיסול בכיר חיזבאללה: "זה לא משנה הרבה"


הסלמה נוספת נרשמה בגבול הצפוני: מטח כבד של יותר מ־170 רקטות נורה לעבר צפון הארץ על ידי חיזבאללה במהלך חג השבועות, זאת על רקע חיסול סאמי טאלב עבדאללה, בכיר חיזבאללה, בתקיפת חיל האוויר הישראלי. אלוף (מיל') גדי שמני, לשעבר אלוף פיקוד מרכז ואוגדת עזה, התייחס לדברים. 

"אני חושב שחיסולים כאלה הם חיסולים חשובים, הם מכאיבים מאוד לחיזבאללה. האם זה משנה משהו במערכה מול חיזבאללה? זה לא משנה הרבה", טען שמני בפתח השיחה. "האיש הזה הוא כבר הרבה שנים יושב שם, יש מתחתיו אנשים שכבר מחכים הרבה שנים שהוא יזוז הצידה, וברור לגמרי שהיום כבר יש מי שמחליף אותו. זה לא משתק את ארגון חיזבאללה, זה לא משנה את יכולות הפעולה שלו. זה כואב, זה הישג מודיעני יפה".

באשר לשאלה אם חיסולו של בכיר חיזבאללה שווה לאור המטח הכבד לעבר ישראל, אמר: "אני חושב שאחרי שחוטפים כזה מטח ונגרם כזה נזק, ואנחנו לא רואים תגובה מאוד משמעותית של צה"ל על המטח, אנחנו בבעיה. יש פה רגרסיה למעשה מהשלב הראשון של המלחמה הזו. חיזבאללה הצליח להכניס את מדינת ישראל למלחמת התשה שאנחנו לא רואים את הקצה שלה - זה מול חיזבאללה, מול כל המליציות השיעיות באזור. מדינת ישראל הפכה למעין שטח מטווחים כאלה, כל מי שרוצה יורה פנימה. ההרתעה של מדינת ישראל נשחקה עד עפר. אירוע כזה ממחיש עוד יותר, כי אחר כך תוקפים, שורפים, יורים, ואנחנו לא מסוגלים לעשות פעולה שתרתיע בצד השני - כי ההרתעה שלנו נשחקה לחלוטין".

"יש לנו פה ראש ממשלה שיושב יותר מ־15 שנים בשלטון, שכרת ברית עם הגרועים שבאויבי ישראל, מימן את חמאס, נתן לחיזבאללה להפר את 1701", תקף. "העסק הזה רק הולך ומידרדר, אנחנו גם לא רואים את הקצה. אני חושב שמה שהיה צריך לעשות זה לסיים את הסיפור בעזה כמה שיותר מהר. כל הסיפורים על זה שהניצחון מעבר לפינה, אנחנו מבינים שזה סיפורים לא רציניים, ויש עוד אנשים שקונים את הסיפורים של נתניהו. נתניהו משקר, כי הצבא אומר לו בדיוק. יש הישגים לצה"ל בעזה".

עוד הבהיר כי "חיזבאללה לא רוצה מערכה כוללת, אבל הם כבר מחזיקים את הצפון מפורז במשך שמונה חודשים - זה דבר חמור מאוד, זה מזמין אלינו עוד הרבה מאוד התקפות וצרות. זה מחליש את ישראל. דיברתי על סוגיית ההרתעה - אי אפשר להתעלם מהדבר הזה. אני חושב שיש הקשר אחד ברור - צה"ל הוא צבא קטן שלא מסוגל, גם אם מאוד רוצה, מתקשה מאוד להתמודד ביותר מזירה אחת בצורה משמעותית. צה"ל לא הצליח לייצר איום משמעותי על חיזבאללה כדי להרתיע אותו, אפילו להפחית במעט את האיום בצפון. אנחנו רואים, הצפון נטוש לחלוטין".

נוסף על כך טען שמני: "היה צריך באיזשהו שלב הרבה יותר מוקדם לסיים את האירוע בדרום, כי כל הסיפורים האלה על ניצחון בדרום זה סיפורים. עד שלא נשלול מחמאס את היכולות האמיתיות שלו, וקודם כול תת הקרקע, כל זמן שיש מערך תת קרקעי כזה מסיבי, כל זמן שאתה לא שולל את זה, אתה כנראה לא תעלים את חמאס".

"הסיפור בעזה ייקח עוד הרבה זמן. כל זמן שאתה מרתק את הכוחות האיכותיים של צה"ל לעזה, אתה לא מסוגל לייצר איום משמעותי בצפון. אין את הסד"כ, מה עושה ממשלת ישראל במקביל? מעבירה חוק גיוס מושחת שפוטר 25 אחוזים מהשנתון במדינת ישראל, בעוד עשר שנים - 40 אחוזים. מדינת ישראל לא תוכל להתקיים בצורה כזו, לא יהיה לנו איך להתמודד", סיכם.

עריכה: שני רומנו

13/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדי שמני
גדי שמני  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris