סיון כהן

"הוועדה לזכויות אדם שמה צלב על המטרה של ישראל"

ועדת החקירה של האו"ם טענה כי ישראל ביצעה פשעים נגד האנושות בעזה • סגן השר ושגריר ישראל בארה"ב לשעבר דני אילון הגיב


אתמול (ד') פרסמה ועדת החקירה העצמאית הבין־לאומית של האו"ם דוח חדש שבו טענה כי מדינת ישראל ביצעה פשעים נגד האנושות, בהם אלימות מינית. דני אילון, סגן שר החוג ושגריר ישראל בארצות הברית, התייחס לידיעה.

"אנחנו תלויים במידה רבה בארה"ב, מבחינה מדינית אפילו יותר מצבאית", טען אילון בפתח השיחה. "מבחינה מדינית אתה לא יכול לעשות הרבה, והסיבה שארה"ב כל כך חשובה לנו זה קודם כול הווטו באו"ם. מה שמדובר כרגע, יש כמה ארגוני או"ם, סוכנויות או"ם, שהם ספציפיות אנטי ישראליות ואנטישמיות, אחת מהן היא הוועדה לזכויות אדם שנמצאת בג'נבה - שחסידי אומות עולם כמו קדאפי היו יו"ר שלהם. הוועדה לזכויות אדם שמה צלב על המטרה של ישראל, יותר מחמישים אחוזים מנפח הפעילות שלהם זה ישראל".

עוד התייחס לאמירתו של מזכ"ל האו"ם עוד בתחילת המלחמה כי מתקפת חמאס לא הגיעה מוואקום. "יש פה תסמונת הקדנציה השנייה של מזכיר או"ם. קדנציה ראשונה הם זהירים, אתה לא יכול להיות מזכיר או"ם בלי תמיכה של ארה"ב. הסיפור של אונר"א נותן לנו הרבה מאוד כלים. ארה"ב הגדולה לא עושה מהלכים בלי שמגבשים ברית. אנחנו בהחלט יכולים לעשות את זה אם אנחנו מגבשים מדינות, בעיקר ארה"ב, ויש הרבה משותף. יש פה מרחב פעילות של אינטרסים".

"למשל ארה"ב, חלק מהתמיכה הענקית שיש לארה"ב בישראל באו"ם, כי האמריקנים לא רוצים את האו"ם. למה? הם רוצים להיות המוציאים והמביאים, זה נותן לארה"ב המון המון כוח גם מול מדינות ערב", הדגיש והוסיף: "אונר"א, נושא ארמון הנציב, בהחלט, צריך לדבר עם ארה"ב, לעשות את זה בצורה חכמה - זה בר ביצוע".

אילון המשיך וחידד כי "העיתוי פה באמת חשוב. הרפובליקנים תמיד, עוד לפני טראמפ, אמרו 'לא ניתן לאו"ם כוחות שלא מגיעים להם, לא נכפיף ריבונות אמריקנית לאו"ם'. לכן הם תמיד מקצצים באו"ם, בתרומות שלהם לאו"ם, מטילים וטו כשהאו"ם מנסה באמצעות הרוב האוטומטי הערבי להשתולל - לעומת הדמוקרטיים שאומרים 'אנחנו חלק ממערכת גלובלית'".

עריכה: שני רומנו

13/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני אילון
דני אילון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris