סיון כהן

"האויב רציונלי מאוד, מטרתו היא הקרסת מדינת ישראל"

חה"כ לשעבר עפר שלח, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, על התנהלות המלחמה: "אנחנו בתוך מלחמה מול ציר ההתנגדות שמובילה איראן"


על רקע הירי הבלתי פוסק אל יישובי הצפון וקו העימות, אתמול (ד') הודיע חמאס כי החליט לדחות את מתווה עסקת החטופים שהציע נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. עפר שלח, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי וחבר ועדת חוץ וביטחון לשעבר, התייחס ללחימה בשלל הגזרות.

"המדיניות הזו לא נושאת פירות, לא מהיום אלא כבר עשרות שנים", ביקר שלח. "הייתה לנו דוגמה מובהקת רק לפני חודש-חודשיים בסיפור האיראני. ישראל החליטה, ואולי בצדק, שאיראן איננה יכולה לעמוד מהצד בזמן שהפרוקסי שלה נלחמים בישראל, אבל הדרך של ישראל לטפל בזה הייתה ללכת ולהרוג בן אדם שכמובן מייד הסבירו לנו שהוא אחד מאין שני. כמות האנשים שאין להם תחליף שאנחנו הרגנו, אין לה תחתית. בתמורה עסקנו בשאלה מה ירתה עלינו איראן ומה ירינו חזרה. במקום להבין שהמכה האמיתית שקיבלנו היא שבמשך שבועיים התנהל שיח מעצמתי בין איראן לארה"ב, שעסק כולו בתגובה האיראנית והתווה את הקווים שלה - וישראל היא בערך הילד עם קופסת הגפרורים שמרטיבים לו כדי שלא ישרוף את המועדון".

עוד הבהיר כי "אני מטיל ספק בחיוניותו של איזשהו אדם בחיזבאללה. אנחנו בתוך מלחמה שאיננה נגד חמאס ואיננה נגד חיזבאללה. זה הזנב של הכלב. הכלב הוא מלחמה מול ציר ההתנגדות שמובילה איראן, שגם גאוגרפית מקיף את ישראל והביא את ישראל לשיתוק אסטרטגי. או שנתמודד עם זה או שנמשיך ברצף פעולות שאין להן שום השפעה על המערכה, והאויב ימשיך להכניס אותנו לאותו שיתוק כי הוא רואה שהתגובה של חיזבאללה מכניסה את רוב צפון ישראל לחוסר תפקוד. עד שלא נמסגר את המלחמה נתגלגל מפעולה לפעולה, ולא קדימה אלא למטה".

שלח המשיך וחידד: "אני לא מתנגד לחיסולו של בכיר בחיזבאללה, לא גורם לי צער, רק שאני אומר שזה בהקשר - והגענו לטעמי לצומת שמצד אחד עומדת התוצאה שאליה מובילה אותנו הדרך, פעולה ועוד פעולה, כיבוש דה פקטו של עזה על כל השלכותיו הבין־לאומיות הקשות, על כל השלכותיו על צה"ל. בצד השני, היפוך של המצב האסטרטגי במזרח התיכון על ידי יצירת משקל נגד לציר האיראני, שמורכב ממדינות שואפות יציבות במזרח התיכון ויצירת משוואה חדשה לא רק בעזה ולא רק בלבנון - אלא במזרח התיכון כולו. מה שאני אומר הוא חזון קשה להשגה, והבעיה איתו שיש לו מחיר פוליטי שראש הממשלה והממשלה הנוכחית לא מוכנים לשלם".

באשר למשמעות הקמת ציר שיעמוד נגד הציר האיראני אמר: "היא מציבה משקל נגד שישראל לא עומדת לבדה, שבבסיס שלו יכולה להיות ברית הגנה בין ארה"ב לסעודיה. הבעיה הכי חמורה שלנו ב־15 השנים האחרונות הייתה בריחת ארה"ב במזרח התיכון. ראינו משהו מהקצה שלה בלילה שבו כל האזור כולו התגייס כדי להגן על ישראל מהמתקפה האיראנית. יש חורים גם ביישום של מה שאני אומר, אבל כחזון? זה החזון האלטרנטיבי היחיד בעיניי".

"שבעה באוקטובר הביא אותנו לצורך האכזרי להבין שלא מנהלים יותר סכסוכים במזרח התיכון - אלא מסתכלים באופן ריאלי על האפשרויות שיש לנו. צר לי שבמערכת הפוליטית הישראלית הנוכחית הדבר הזה פשוט בלתי אפשרי", הדגיש לסיום.

עריכה: שני רומנו

13/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עפר שלח
עפר שלח  |  צילום: באדיבות עיריית באר שבע
Paris