סיון כהן

"אם נמשיך בחוסר ההרתעה, לא תהיה מדינה יהודית"

ח"כ צביקה פוגל בתגובה למצב בצפון • טען: "אם היו לנו מפקדים שלא מפחדים מהצל של עצמם, כנראה שהיינו במקום אחר"


מעל 200 שיגורים נורו אתמול (ד') על ידי חיזבאללה אל יישובי הגליל בתגובה לחיסול בכיר הארגון בתקיפת חיל האוויר. הדברים באים על רקע המשך הפעילות ברצועה והתשובה השלילית של חמאס למתווה הנשיא ביידן. יו"ר הוועדה לביטחון לאומי ח"כ תא"ל (מיל') צביקה פוגל התייחס לדברים. 

"עד מתי בצפון?", שאל פרופ' אלדד בפתח השיחה, וח"כ פוגל השיב: "זו שאלה מצוינת. היית גם בצבא, והיית גם בפוליטיקה, אתה מכיר היטב את תהליך חוסר קבלת ההחלטות. כי תמיד נוח להישאר עם ההחלטה הטובה ביותר, שזה להחליט מחר. אף אחד לא מסתכל אסטרטגית. אנחנו לאורך שנים מפסידים את ההרתעה, לחדש אותה עכשיו אי אפשר בפעולות טקטיות. מדינת ישראל חייבת לקבל החלטה שאין מדינות טרור לגבולותיה. כל זמן שההחלטה הזו לא מתקבלת, אנחנו נמשיך במדיניות ההכלה".

ח"כ פוגל המשיך והבהיר כי "אני מנסה לשנות. עוצמה יהודית עושה מהלכים רבים כדי לשנות את המציאות הצבאית, הביטחונית. יש לנו בחלק מן המקומות הצלחות ובחלק מן המקומות חוסר הצלחות. מה שאנחנו מנסים לעשות זה דבר מאוד פשוט - להבהיר שככה לא מנצחים, ככה לא מחזירים ביטחון, ככה לא מחזירים תושבים הביתה. לא צריך לכבוש את כל דרום לבנון, אבל אפשר להפעיל כוח כזה שהצד השני יבין ש־80 אלף התושבים שעזבו את יישובי הגדר זה משהו בלתי נסבל, לקחת את כל דרום לבנון ולהביא אותם לשערי צידון וביירות. אם מישהו אצלנו יקבל את ההחלטה הפשוטה של לעשות את זה, לא תשאל אותי עד מתי הצפון, השאלה תהיה מה צריך לעשות כדי לשמר את ההרתעה".

לאור אמירותיו ביקש פרופ' אלדד לדעת מהי משמעות ההרתעה כאשר אתה ניצב מול אויב אידאולוגי, וח"כ פוגל הסביר: "המשמעות מאוד פשוטה - אם אתה לא מתחזק את ההתרעה, ממצה את היכולות האסטרטגיות שיש לך, המבצעיות, אתה לא תשמור על ההרתעה. מה שקרה לנו ממלחמת ששת הימים, זה קורה כל פעם מחדש, שבעצם אנחנו מאבדים לעצמנו את הצידוק להשתמש בכוח שיש לנו כדי לשמר את ההרתעה. אנחנו מסתפקים בניצחון מקומי ומייד חוזרים לסורנו".

לדבריו, "אם היו לנו מפקדים עם יכולות חזון, יכולות היבטים אסטרטגיים, לא מפחדים מהצל של עצמם, לא מומחים ומצטיינים בהימנעות מוועדות חקירה - כנראה שהיינו במקום אחר. אני ואתה יודעים היטב איך הצבא שכנע לאורך שנים את הדרג המדיני לא לעשות כי אין צורך, האויב מורתע. לא רק עכשיו בשבעה באוקטובר, זה נכון לאורך שנים. אם נמשיך במדיניות הזו של חוסר הרתעה, חוסר הצדקה לעצמנו, לא תהיה פה מדינה יהודית. זה צריך להיות ברור. אנחנו בימים אלו נמצאים בעיצומה של מלחמת קיום. זו מלחמת הקיום שלנו, אם אנחנו לא נדע לצאת בה מנצחים, אנחנו עלולים להפסיד את המדינה".

כמו כן, כאשר נשאל חבר הכנסת כיצד תצא מדינת ישראל מנצחת בזירה הדרומית מול חמאס, הדגיש פוגל כי "חלק גדול מהאנשים, גם במערכת הביטחונית וגם הפוליטית, מדברים על תמונת ניצחון. אין תמונת ניצחון, תמונת הניצחון היחידה שאני מכיר זה שכולם חוזרים לביתם, והצד השני לא מעז להרים רחפן לאוויר כי הוא יודע מה יקרה. לתמונת הניצחון שלי קוראים הרתעה, לא שום דבר אחר. אם לא נשכיל להשתמש ביכולות שלנו, בכוח שלנו, לא צריך לכבוש את כל רצועת עזה, אבל צריך לדעת להעניש. אנחנו לא יודעים להעניש".

עוד טען כי "מדינת ישראל הייתה צריכה לבוא ולומר - כל מה שמצפון לנחל עזה ועד בואכה זיקים ארז - התיישבות יהודית. למה? כי אנחנו חייבים לתת לעצמנו עומק ביטחוני, ואתם תשלמו על שבעה באוקטובר. מי שלא ישלוט יהיה החמאס, מי שלא ישלוט זה מי שפועל נגד מדינת ישראל. איך נעשה את זה? לא כמו שנים באיו"ש, על כל רקטה - ירד רחוב. עד שלא נחזור למשוואות הברורות האלה לא נחזיר הרתעה, והשבעה באוקטובר הבא בפתח. צר לי שאני אומר את זה".

לסיום התייחס חבר הכנסת לחוק הגיוס שהמשך קידומו אושר בכנסת השבוע. "יותר מדי אנשים מוכרים הנדסת תודעה רעה לציבור בישראל - מה שאנחנו הצבענו בלילה שבין שני לשלישי זה דבר מאוד פשוט, הצעת חוק שעברה בכנסת הקודמת בראשות בנט, לפיד וגנץ. כדי שלא נצטרך להתחיל בהצעת חוק מההתחלה, לקחנו את הצעת החוק שקיימת, החלנו עליה דין רציפות. היא לא אושרה בקריאה שנייה ושלישית. כל מי ששמע את אנשי עוצמה יהודית יודע שלא נסתפק בשלושת אלפים חיילים לצה"ל אלא נבוא וניזום פעולות נוספות של גיוס חרדים למשטרה, לכיבוי והצלה, לשירות בתי הסוהר. גם שם חסרים אנשים".

"אם צה"ל היה מאוד רוצה לגייס מחר בבוקר אלפי חרדים, כל מה שהוא היה צריך לבוא ולעשות זה להגדיר גבולות", הכריז. "יתאימו את הבסיסים לחרדים, את הפעילות לאנשים שתורתם אומנותם, ואני מבטיח לך שהיינו מצליחים לגייס הרבה יותר משלושת אלפים. אבל צה"ל לצערי הרב כל הזמן משחק משחק לא ראוי. אותם מפקדים שמפחדים לקחת על עצמם אחריות ולנצח במלחמה אלה אותם אנשים שלא מוכנים לעשות את הצעדים הנדרשים כדי להטמיע את החרדים כמו שצריך. הציונות הדתית מובילה היום את הצבא".

עריכה: שני רומנו

13/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פוגל
צביקה פוגל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris