ינון מגל ובן כספית

"בור עמוק נפער בלב - מרגיש שהוא נותן לי כוחות"

חה"כ לשעבר משה פייגלין, סבו של סמל יאיר לוין שנפל בקרב ברצועה: "לא הפתיעה אותי הידיעה, רק המהירות שבה זה קרה" • הבהיר: "אין עם פלסטיני"


סמל יאיר לוין מגבעת הראל, לוחם בהכשרה בסיירת גבעתי, נפל בקרב בדרום הרצועה לפני שלושה ימים. בנופלו היה לוין ז"ל בן 19. חבר הכנסת לשעבר משה פייגלין, סבו של יאיר ז"ל, שוחח עם ינון מגל וברק סרי וסיפר על תחושותיו בעקבות האובדן הכבד.

"בור עמוק נפער בלב, בנשמה. מצטרפים למשפחה גדולה של שכול ישראלי", אמר פייגלין בפתח השיחה. "הוא היה באמת עוצמתי בצורה בלתי רגילה. אני מרגיש שהוא נותן לי כוחות, שמהאירוע הזה אני מקבל ממנו כוחות. הדור הזה של יאיר הוא דור מופלא, יאיר היה החוד של הדור הזה בפועל ממש. הנגביסט הכי טוב בחטיבה, בסיירת, ומה שאתם רוצים. זה היה ברור שהוא יהיה ראשון. לא הפתיעה אותי הידיעה, רק המהירות שבה זה קרה. ידעתי מי זה יאיר. הוא היה בסיירת גבעתי. הוא רק התגייס באוגוסט, לא היה שנה בצבא, וכבר לקחו אותם פנימה כי היה צריך אותם. הם התבררו כאריות של ממש, הסיירת הזו".

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים מה לדעתו ההבדל בין הדורות שלו ושל נכדו, ופייגלין הסביר: "יאיר, השם יקום דמו, נולד כבר אל תוך הבלבול שהדור שלי הוריש לו. הוא נכנס לעזה שאני קיבלתי מהדור שלפניי, מדור התקומה, את עזה בידנו. אני הורשתי לנכד שלי את עזה בידם, וזה כל ההבדל. מלחמת ששת הימים, דור התקומה כבש את עזה, ובהסכמי אוסלו דור הבלבול נתן את עזה. יאיר וכל הדור הזה מנקים עכשיו אחרינו, זה הסיפור. שאלו אותי 'האם אתה מרגיש שצדקת', אמרתי להם 'בוודאי שצדקתי, רק מטורף יכול אחרי שבעה באוקטובר לטעון שלא צדקתי'. אבל מה אני עושה עם הצדק הזה?"

"אני מבין שהצדק הזה לא עוזר לי כל עוד התודעה שממשיכה להנהיג אותנו, וזה לא משנה מי ראש הממשלה כי גם הימין לא הצליח להתפטר מאוסלו, אז אני מבין שעם כל הצדק הזה - אנחנו חייבים לייצר לעם ישראל מנהיגות עם תודעה אחרת, מנהיגות שאומרת 'עזה שלנו'", הכריז. "ארץ ישראל שלנו, זו ארצנו. כשאני נלחמתי באוסלו הקמתי ארגון שקראתי לו 'זו ארצנו', ועד שלא תהיה לנו מנהיגות שתוכל להגיד 'זו ארצנו, שלנו ורק שלנו', מי שמעלה על שפתיו את המילה עם פלסטיני הפסיד עוד לפני שהתחיל לדבר. לא היה מי שנלחם בשמאל מאוסלו ועד היום יותר ממני, אבל אנחנו לא ידענו להציב מול החזון של אוסלו - אנחנו, הרוב היהודי, המחנה הלאומי על כל גווניו - חזון אלטרנטיבי שמתורגם לקווי מדיניות ברורים מול אוסלו של השמאל".

לדבריו, "אנחנו לא יכולים לברוח מהעובדה, ואני חלק מהכישלון, זה שמדינת ישראל שבויה באוסלו - העם הזה לא הצליח להצמיח מתוכו אלטרנטיבה. אני לא בעד זה ונגד ההוא, אני לא במקום הזה כרגע, לפחות בשבוע הקרוב. אני לא מדבר על דמות כזו או אחרת, אני אומר - דור שלם של מנהיגים שעלו לשלטון, מנהיגים בכירים, בצבא, בשב"כ, במוסד, בפוליטיקה, בכל עמדות המפתח, דור שלם מאז אוסלו משועבד לתודעת אוסלו. משמאל אבל גם מימין".

פייגלין המשיך וטען כי "אנחנו שמונה חודשים אחרי, אנחנו כעם, כמדינה, חייבים להיפטר מכל המנהיגות הישנה הזו, משמאל ומימין כאחד. זה דור שלא יכל להגיד 'זו ארצנו', ואני מדבר על כולם. וכיוון שהמנהיגות של הדור הזה לא הייתה מסוגלת באותם רגעים לחלום חלום אחר, היא חשבה איך לחזור לשישה באוקטובר, לחזור לאוסלו".

"מה היה צריך לעשות?", תהו צמד המגישים, וחבר הכנסת לשעבר השיב נחרצות: "מה שצעקתי. אם אתה לא מסוגל להגיד 'כן, אנחנו הולכים לכבוש את עזה כי אוסלו היה טעות ואנחנו הולכים להחזיר את המשטר הצבאי, אנחנו נבנה מחדש את גוש קטיף', אם אתה לא מסוגל את הרגע הזה, לבוא אליו מהמקום של הצדק שלך ורק ממשיך לתמרן בתוך תודעת אוסלו - את הניצחון תהפוך לתבוסה, וזה בדיוק מה שקורה".

עריכה: שני רומנו

13/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סמל יאיר לוין
סמל יאיר לוין  |  צילום: דובר צה"ל
Paris