רון קופמן ואריה אלדד

"מה שאנו מבשלים בימים אלה יקבע מה יהיה בעתיד"

קצין הרפואה הראשי של כבאות והצלה לישראל תת טפסר פרופ' אלון בן נון על פעילותם של לוחמי האש במהלך ימי הקרב המורכבים בצפון


עם התגברות הירי בצפון הארץ פעילותם של לוחמי האש הולכת והופכת אינהרנטית, בייחוד במזג האוויר החם המוביל לשרפות לאחר שיגורי חיזבאללה. תת טפסר פרופ' אלון בן נון, קצין הרפואה הראשי של כבאות והצלה לישראל, סיפר על פועלו של הארגון בימים טרופים אלה. 

"צריך  לעסוק במה יהיה, כי מה שאנחנו מבשלים בימים אלה יקבע מה יהיה בעתיד", טען. "מי שאחראי על הצפון כרגע זה צה"ל, ויש שם מצב שבו הצבא קובע לאן ומי יכול להיכנס. אם אומרים שכבאיות לא יכולות לעלות לקו הגבול, אז הארגון לא עושה זאת. הוא לא מסכן את האנשים איפה שלא נשקפת סכנה לחיי אדם. זה באמת מורכב. הטבע יותר חזק מהאדם בהרבה דברים. כבאות והצלה לישראל הגישה תוכנית לישראל, והיא עדיין לא תוקצבה באופן מלא. מסוקי הכיבוי, הם לא פה. הם יהיו במקרה הטוב עוד שנה או שנה ומשהו". 

על גיל הפרישה הגבוה במקצוע אמר: "מסבירים לנציב שירות המדינה, לשר לביטחון לאומי ולוועדה לביקורת המדינה שהמדינה מתרשלת בתפקידה לקבוע את נורמות הגיל ללוחמי האש. לא ייתכן שלוחם אש צריך לעבוד עד גיל פרישה של 67. אין רופא או פיזיולוג אחד שיתמוך בזה. אם מסתכלים על גרפים של יכולת מאמץ גופני לפי גיל, רואים שמגיל 55 ומעלה הפיזיולוגיה לא מאפשרת לאדם לעשות את המאמצים הנדרשים מכבאים. צריך להבין שגם לגיל יש משמעות גדולה". 

עריכה: מיכל קדוש 

14/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דוד כהן/פלאש90
Paris