רון קופמן ואריה אלדד

"ממשלה שלא תסיר את האיום, לא ראויה להיות ממשלה"

מפקד זרוע היבשה לשעבר אלוף (מיל') יפתח רון־טל על המתרחש בצפון • טען: "לא מאלה שסוברים שצריך להפסיק את המלחמה בעזה"


אתמול (ה') עלתה המערכה בלבנון לרף נוסף כשחיזבאללה שיגר תשעה כטב"מי נפץ אל עבר בסיסי צה"ל תוך מספר דקות, זאת לצד מטחים כבדים במקביל. אלוף (מיל') יפתח רון־טל, לשעבר מפקד זרוע היבשה, התייחס לדברים. 

"הייתי אתמול בקריית שמונה. זו עיר רפאים, זה אזור מלחמה נטוש. הדבר היחידי שאפשר לראות שם זה בעלי חיים", פתח. "פשוט בא לך לבכות. זו מציאות שהיא בלתי נסבלת. אי אפשר להעלות אותה על הדעת במדינה ריבונית שאמורה להגן על האזרחים שלה. אנחנו חייבים לעבור ממגננה למתקפה בלבנון ולשנות את המציאות הביטחונית. אני כבר לא מדבר על 80 אלף התושבים, שחלקם הגדול לא יחזור. אנחנו מאבדים את הגליל. חיזבאללה הקים אזור ביטחון בתוך המדינה, חלומו הרטוב זה שנים. במקום שיהיה בדרום לבנון הוא בצפון ישראל, ואנחנו שואלים אם כן נתקוף את ישראל? האם לבנון אחראית על חיזבאללה? תגידו, ירדנו מהפסים?". 

"חיזבאללה מעיף כטב"מים שישראל לא נתנה להם פתרון"

עוד הוסיף כי: "צמרת צה"ל, מערכת הביטחון וממשלת ישראל, אם לא ייכנסו ללבנון, ישתלטו על דרום לבנון שמהם יורים יום יום נ"ט על בתים. חיזבאללה מעיף כטב"מים שמשום מה ישראל לא נתנה להם פתרון במשך שנים. אני אלוף בצבא עם ראש על הכתפיים, לא מכיר פתרון אחר. ממשלה שלא תעתיק את המלחמה לשטח האויב ותסיר את האיום, לא ראויה להיות ממשלת ישראל. את כוח רדואן צריך להעיף מדרום לבנון. אין דרך לעשות זאת אלא באמצעות ישיבה על השטחים. צריך להרוג אותם או שיברחו בעצמם, ואז האיום על כיבוש השטח הצפוני יוסר. ירי הנ"ט גם הוא מגיע מדרום לבנון. היכולת שלנו לעצור את הטילים היא באמצעות מערכות על טנקים. היכולת השלישית - הרקטות, הטילים והכטב"מים. כדי שהאיום יוסר, יש לנו חיל אוויר שלא מופעל אלא ביום טוב 15 אחוזים מהכוח שלו. צריכה להינתן מכה שתשמיד את שלושת אלה". 

"אני לא מאלה שסוברים שצריך להפסיק את המלחמה בעזה", ביקש אלוף (מיל') רון־טל להבהיר. "לצה"ל יש יכולת לפעול בשתי זירות. מישהו מכם העלה על דעתו שאחרי שמונה חודשים לא נחסל את חמאס? המקום העיקרי שעוד נשאר לנו לטפל בו הוא רפיח. תיכנסו לכל הרוחות לעיר הזאת, זה סיפור של בין שבוע לשבועיים. אנחנו נלחמים על עצם הקיום שלנו. ההרתעה שלנו נפגעה כל כך קשה. לא סופרים אותנו, חיזבאללה לא סופרים אותנו. הם צריכים לשלם ובראש ובראשונה, לבנון צריכה לשלם. לא חשמל, לא מים, לא דלק ולא כלום, אם לא נהיה מספיק חזקים לא יספרו אותנו". 

עריכה: מיכל קדוש 

14/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris