רבקה מיכאלי

"חלמתי שאני מתעורר בת"א וכל האזרחים נלקחו"

שלומי שבן התארח באולפן של רבקה לרגל הוצאת אלבומו 'בית פתוח חלק ב'' • השניים סקרו שירים רבים של שבן שמדברים על מערכת היחסים שלו וגם המלחמה


רבקה מיכאלי באה לשבת הפעם עם היוצר, הזמר והפסנתרן שלומי שבן לרגל הוצאת אלבומו החדש 'בית פתוח (חלק ב')'. בשיחה, דיברו השניים על שיריו הרבים של שבן, בין היתר גם בקשר למערכת היחסים שלו עם יובל שרף וגם שיר נבואי לגבי המלחמה שהחל בכלל מחלום.  

תחילה סיפר על השיר 'לבזבז לך את הזמן': "אני בזוגיות ארוכה. אני 17 שנים עם אותה אישה ויש תחושה כזאת לפעמים שבעוד אנחנו מנסים להבין אם אנחנו מתאימים אחד לשני, אנחנו מעבירים את החיים ביחד והשיר מדבר על מין רגש שרוצה אולי להתחייב באמת. זה חידוש נדרים פנימי אמיתי, או לא".  

לאחר מכן שיתף במשמעות השיר 'קדישמן', שמופיע גם הוא באלבום: "השיר הזה נכתב בתקופת הסגר בקורונה, היה לי הרבה זמן ופתאום נתקלתי בשיטוט ברחבי האינטרנט בגרסה מאוד גרועה של הכבשה וחשבתי על הגלגול שהאמנות האייקונית הזאת שעברה ואיכשהו התחיל להתגלגל לי המשפט הזה 'מי רצח את הכבשה של קדישמן?'".

בעקבות כך הצטרפה לשידור בתו של קדישמן, מיה, ואמרה: "לפני כמה חודשים, מישהו שלח לי את השיר ואני פשוט לא הבנתי איך בן אדם שלא מכיר את מנשה, לא יודע שום דבר על חייו הפרטיים באופן אישי, איך הוא הצליח לכתוב את הבן אדם בצורה שבעיניי היא פנומנלית". 

במהלך השיחה שאלה רבקה לגבי השיר 'האזרח האחד' אותו כתב שבן ב-2017 ונראה מתאים דווקא לתקופה העכשווית של המלחמה. "לצערנו לא מדובר בנבואות אלא פשוט באיזה מין לופ שהמקום נמצא בו ושירים שאתה כותב על המלחמה ועל הסכסוך הפנימי שאנחנו נמצאים בו, הם לצערי רלוונטיים לאורך הרבה שנים. השיר נכתב בעקבות חלום, חלמתי בלילה שאני מתעורר בתל אביב, אני לבד שם רק עם חיילים וכל האזרחים נלקחו לאנשהו ואני לא מבין מה קורה", אמר. 

עוד סיפר: "הושפעתי באופן ישיר וברור משיר של ברי סחרוף שנקרא 'ריבונו של עולם' וזה טקסט של חייל שנפל במלחמת יום הכיפורים, בארי חזק, שהיה משורר ממש טוב. זה ממש טקסט מופלא. אהבתי את השיר הזה אהבה עמוקה". 

בתקופה האחרונה מופיע שבן עם הרכב בן שבעה נגנים. בהופעה הקרובה יארח ששבן את הזמר אלון עדר. ההופעה תתקיים באמפי שוני ב-15.8 במסגרת אירועי ט"ו באב. 

28/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שלומי שבן באולפן של רבקה מיכאלי
שלומי שבן באולפן של רבקה מיכאלי  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris