אראל סג"ל

ארגון, טרור

היום תדון ועדת החוץ והביטחון בהכרזה על אונר"א כארגון טרור • אייל עופר, מומחה לכלכלת חמאס, הגיב לדברים


היום (ג') עתידה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לדון בהכרזה על אונר"א כארגון טרור. אייל עופר, מומחה לכלכלת חמאס, הביע את דעתו בנושא.

"אונר"א הוא היום הארגון שעוסק בעיקר בחינוך אצל הפלסטינים, והוא משמר את האתוס של הפליטות", אמר המומחה, "מה שאנחנו לא מבינים הוא שאנחנו נמצאים במלחמה היברידית. יש לה גם אספקטים מדיניים, דיפלומטיים, מידעים ותעמולתיים, ואונר"א הוא אחת הזרועות הרכות האלה. מה שהתברר לנו במלחמה הנוכחית הוא שיש לו גם מעורבות ספציפית בטרור. השימוש שלו בכסות הדיפלומטית וביכולות הכלכליות שלו הוא לתת מעטפת לטרור החמאסי", ציין.

עופר טען כי המערכת הצבאית והשב"כ לא מבינים את המערכה ההיברידית וממוקדים אך ורק בעצירת הפיגוע הבא: "ואז אומרים בצד השני שיש לנו יכולת לדבר עם אונר"א, אז שהם ימנעו את המשבר ההומניטרי. היום אנשים במטה מתאם הפעולות בשטחים אחרי חמש עשרה שנים אומרים לי שצדקתי."

"אונר"א המציא שיטה מדהימה שסייעה לחמאס במימון טרור"

בהמשך השיחה הסביר עופר את שיטת הלבנת הכספים של אונר"א: "אונר"א המציא שיטה מדהימה שסייעה לחמאס במימון טרור. חמאס צריך שטרות של דולרים במזומן כדי למממן את ההברחות. נכנסים דולרים לרצועה, הולכת מישהי לבנק ומקבלת את שטר ה-100 דולר שלה. השטר הזה בסוף מתגלגל לחלפן הכספים שמתגלגל לחמאס, ובסוף איתם הם משלמים בפילדלפי".

באותו עניין סיפר כי אונר"א המציא שיטה שהיום נדונה בתביעת ענק בניו יורק שהגישו קורבנות ה-7 באוקטובר: "הם אמרו שהם רוצים לתמרץ את המגזר הפרטי בעזה, הם הכניסו את הכסף כולל המשכורות שלהם בדולרים במזומן. זה כסף של האו"ם. מה שקרה הוא שהדולרים במזומן נשארו בעזה. גם הדולרים הקטארים שימשו את חמאס באותה צורה".

לקראת סיום השיחה הדגים עופר את  הזיקה בין אונר"א לחמאס: "יש נייר עמדה של היועץ המשפטי לשעבר של אונר"א, ותוכל לראות את כל התשובות מי יכול להחליף את אונר"א. הוא העיד במרץ בסנאט על כל מה שאונר"א עשה. ב-2014 דיברתי עם דובר אונר"א שאמר לי שלא אכפת לו מה השיוך הפוליטי של מי שעובד אצלם, אבל. מי שהקם את הנוח'בה היה שם במשך שבע עשרה שנים מנהל בית ספר. אנחנו יודעים שהחטופה דיצה היימן היתה בשבי איש אונר"א. ראש ועד העובדים של אונר"א בלבנון הוא איש חמאס".

עריכה: אחיעד לוק 

02/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אונר"א
אונר"א  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris