רון קופמן ואריה אלדד

"מקווה מאוד שההצעה שכעת על הפרק לא תקודם"

השרה אורית סטרוק הסבירה מדוע לא תתמוך בעסקת שחרור החטופים המדוברת: "זאת הצעה שבראש ובראשונה מפקירה את רוב החטופים, וזה איום ונורא בעיניי"


אתמול (ה') התקבלה תשובת חמאס באשר למתווה עסקת החטופים, והלך הרוח בזירה הביטחונית אופטימי למדי. האם המתווה הנוכחי עלול להוביל לעסקה? השרה אורית סטרוק, שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות מטעם מפלגת הציונות הדתית, שוחחה עם רון קופמן ונדב העצני ב־103fm והביעה את דעתה בנושא.

לדבריה, "אני מקווה מאוד שההצעה שכעת על הפרק לא תקודם, כי בראש ובראשונה היא מפקירה את הרוב הגדול של החטופים תמורת שחרור מסיבי ועצירת הלחימה. היא כוללת גם יציאה ממסדרון נצרים, שזה האלמנט הכי חשוב שיש לנו בתוך הרצועה אל מול החמאס, ומאפשרת לעזתים לחזור. אחרי שנקבל את המספר הקטן הזה של חטופים, חיים או מתים, כל יתר החטופים שלא מוגדרים הומניטריים לא ישוחררו".

סטרוק הזהירה ממצב שבו דמם של חיילנו נשפך לשווא: "העסקה לא מצילה את רוב החטופים. הפוך: היא מתנה את הצלתם בכניעה ובנסיגה מוחלטת. זה אסון לכל מדינת ישראל, וזה לא יקרה".

עוד סיפרה כי השבוע ביקרה בשבעה אצל משפחת אחד החללים שנפלו: "כשסיימנו את השיחה ואת ההתרשמות העמוקה מהדמות של הבחור שנפל, אחד מבני המשפחה רץ אחריי ואמר לי: 'רק אל תיכנעו'".

"אנחנו זקוקים לכמה שיותר כוח אדם"

השרה סיפרה כי כ-15 אלף לוחמים לא נקלטו במילואים: "הנתונים נמסרו בתשובה לשאלה שלי. ביקשתי לקבל לוח זמנים להכנסתם של האנשים האלה לשירות כדי להקל על המילואמניקים שכבר נמצאים בסבב שלישי של מילואים". נוסף על כך, היא התנתה את ההצבעה שלה על הארכת גיל הפטור לאלה שכן משרתים בדיווח על לוח הזמנים הצפוי בנושא: "ולא, לא היה לוח זמנים. לא ארפה מזה משום שאין ברירה, ואנחנו זקוקים לכמה שיותר כוח אדם. לא קיבלנו תשובות מספקות, ואני מתכוונת להעלות את זה שוב בישיבת הממשלה ביום ראשון. באותה נשימה נאמר לנו ש-70 אלף באו ביוזמתם ונקלטו, וכך צריך".

"הגענו להחלטות היסטוריות - נשיב להם כגמולם"

שרת המשימות הלאומיות גילתה כי היא פועלת לנקוט סנקציות כנגד הרשות הפלסטינית: "בימים שלפני יום העצמאות האחרון התבשרנו שהרשות הפלסטינית הצליחה להעביר החלטה באו"ם שמאפשרת לה סמכויות ויכולות של מדינה. התבקשנו להצביע בעד החלטה שמתנגדת להחלטה של עצרת האו"ם. אמרתי שלא מספיק שנעסוק רק במגננה. הרשות מנהלת נגדנו מהלכים מדיניים ומשפטיים חמורים ביותר באו"ם, בהאג ובמקומות אחרים, וזה בלתי מתקבל על הדעת. בסופו של דבר הגענו להחלטות היסטוריות, כי בפעם הראשונה אנחנו עושים משהו כדי להשיב להם כגמולם".

הסנקציות עתידות לכלול מגבלות אישיות על ראשי הרשות הפלסטינית: "שלילה של אישורים והטבות, הגבלות תנועה ומניעת יציאה מהארץ. נתחיל לאכוף עליהם עבירות הסתה. ידעתם שבכל יום שישי כל הדרשנים במסגדים מקבלים דף הסתה שמוציא להם שר ההקדשים הפלסטיני, והאדם הזה חסין?". 

השינוי ביחס לרשות הפלסטינית ייגע גם באכיפת פעולות הרשות בשטח: "הרשות אמרה לפני שנים שהחלוקה לשטחי A, B ו-C מתה. עשינו צעד שבו מדינת ישראל נוטלת לעצמה סמכויות שבהסכמי אוסלו נמסרו לרשות הפלסטינית. אני מתחילה לאכוף עבירות של פגיעה באתרי מורשת ובאיכות הסביבה", אמרה. "בגוש עציון למשל הרשות בונה עיר במקום שבו צריכה להיות שמורת טבע".

 

עריכה: אחיעד לוק

 

 

05/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אורית סטרוק
אורית סטרוק  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris