רון קופמן ואריה אלדד

"המלחמה הזאת היא לא נגד ישראל אלא נגד המערב"

תא"ל (מיל') יובל בזק הביע את דעתו על המצב הביטחוני המורכב בזירות השונות: "אנו מתמודדים עם אסטרטגיה איראנית, לשם רוצים בדיוק למשוך אותנו"


תא"ל (מיל') יובל בזק, ראש תוכנית 'ארז' לפיקוד קרבי וראש המטה של אוגדה 91, לשעבר מפקד חטיבות החרמון ושומרון, שוחח עם רון קופמן ונדב העצני ב-103fm והביע את דעתו על המצב הביטחוני המורכב בזירות השונות. 

לדבריו, "אנחנו מתמודדים עם אסטרטגיה איראנית שרוצה למשוך אותנו למלחמת התשה. כמה זמן ייקח לאזרחי הצפון עד שיחליטו שהם עוברים למקומות אחרים? יש כאן שאלות גדולות שהן מעבר לכאן ועכשיו. המשמעות של חבל ארץ צריכה להיות רכיב מרכזי באסטרטגיה של מדינת ישראל".

"זה קורה בגלל טעויות בחשיבה האסטרטגית. דיברנו על 'רב זירתיות', אבל לא בנינו כוח יבשתי לזה", אמר. "אנחנו חייבים לשנות את המשוואה מהבסיס. יש אסטרטגיה איראנית שנבנתה במשך עשרים שנה. נבנו כוחות סביב גבולותינו כדי להתיש את ישראל, עד שהמדינה תתמוטט. האם יש הסדרה מדינית שיודעת לסדר את המצב הזה? בעיניי לא".

"במשך עשרים שנה איראן משחקת על מגרש ריק"

"נדרשת אסטרטגיה של ביטחון לאומי, וזה דורש ברית אזורית", הדגיש הקצין לשעבר. "אם מחר בבוקר ישראל תתקוף את חיזבאללה בלבנון, איראן תפעיל את החות'ים, העיראקים והסורים. המלחמה היא כבר אזורית, ולכן צריך לייצר פה קואליציה אזורית ותמיכה מערבית. אני מתדרך משלחות זרות ואומר להם שזאת לא מלחמה נגד ישראל אלא מלחמה נגד המערב. הציר הזה תוקף בכמה חזיתות היום".

תא"ל (מיל') ארז ביקר בחריפות את המדיניות האסטרטגית של ישראל בעשורים האחרונים: "עצמנו עיניים, הכלנו. ראיתי אסטרטגיה איראנית מאוד קוהרנטית, ומולה לא ראיתי אסטרטגיה ישראלי. אסטרטגיה צריכה קודם כול לסכל את האסטרטגיה הנגדית. המב"מ שעשינו אולי האט את התוכנית, אבל במשך עשרים שנה איראן משחקת על מגרש ריק".

בהמשך השיחה הסביר בזק כי המצב הגאו-פוליטי באזורנו השתנה ללא הכר בשנים האחרונות: "המזרח התיכון שנקבע באמצעות הסכמי סייקס-פיקו התפרק ב-2011, ומה שעושים האיראנים מאז הוא להשליט את ההגמוניה שלהם בכל מקום שהם יכולים: הם עשו את זה בעיראק, בסוריה, בתימן ובלבנון".

"הפרדוקס, שאני אומר לכל הדיפלומטים שאני פוגש, הוא לא רק שלא תהיה פה מדינה פלסטינית, אלא שגם פלסטינים לא יהיו כאן. הם יהיו באירופה", אמר לקראת סיום השיחה. "או שהשאיפות האיראניות יובסו, וזה דורש כוח רצון ודורש לתקוף את המאחז הקדמי שלהם, או שנמצא פה את ימי הביניים בעוד חמישים או מאה שנה".

עריכה: אחיעד לוק

05/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר
ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: דובר צה"ל
Paris