ינון מגל ובן כספית

"אסור להסכים להשבה חלקית"

שרון שרעבי, אחיהם של יוסי שרעבי שנרצח בשבי ואלי שרעבי החטוף ברצועה: "כל עוד אפשר להשיב את כולם במתווה שלם, גם בצורה מדורגת - נכון לעשות זאת"


במהלך סוף השבוע נרשמה התקדמות יחסית במתווה עסקת החטופים, זאת לאחר זמן רב של דשדוש במשא ומתן. שרון שרעבי, אחיו של יוסי שרעבי שנרצח בשבי חמאס, ושל אלי שרעבי שעדיין חטוף ברצועה, התייחס לדברים. 

"אני שואל היכן הערכים של מדינת ישראל", הודה. "היכן הם נעלמו. אני מרגיש שיכולנו לעשות הרבה יותר, בטח בתשעה חודשים. אם לא בדרך מדינית כדי להביא את חמאס להכרעה במשא ומתן - אז בטח בדרך צבאית. יכולנו להשיג יותר אם היינו בעצימות גבוהה ולא מבזבזים זמן בכל מיני גזרות ברצועה. האם לדעתכם הפסקת מלחמה זה משקף מציאות, בטח של עשרות שנים? הפסקת מלחמה יכולה להיות על הדף, אבל אנחנו יודעים שישראל תחזור למלחמה, בטח ברצועה, בטח בגזרות אחרות שמחכות לנו. לא מעט חללים נצטרך להקריב כדי להגן על אדמתנו".

"אין מתווה ללא מחירים"

בהמשך הוסיף: "ישראל צריכה לעשות הכול כדי להשיב חטופים הביתה, זה הבסיס, לרבות לעסקה שנמצאת על השולחן. אנחנו יודעים שהמלחמה לא תמה, ואף אזרח לא חושב שאחרי שחתמנו על הסכם עם המרצחים האלה המלחמה שלנו איתם הסתיימה. אם לא מסתכלים על מתווה שלם להשבת כולם, אנחנו שוב מפספסים. אסור להסכים להשבה חלקית. אין מתווה ללא מחירים. כל עוד אפשר להשיב את כולם במתווה שלם, גם אם זה בצורה מדורגת, זה נכון לעשות זאת, אנחנו בצו השעה ויכולים להחזיר חיים הביתה. אני יכול להבטיח שישראל תחזור להילחם ברצועה בהרבה מאוד הזדמנויות. אני מקווה שנעשה את זה אחרת בהזדמנויות הבאות, 7 באוקטובר זו תוצאה של הזנחה". 

על השרים וחברי הכנסת המביעים התנגדות למתווה, אמר שרעבי: "כל הדעות לגיטימיות. אני לא חושב שנתניהו צריך להסתכל על העתיד הפוליטי שלו. הוא תרם הרבה מאוד למדינה, ואני חושב שהוא מבין בעצמו שצריך לעשות משהו שונה. אי אפשר להתחמק מאחריות, לא הדרג המדיני ולא הצבאי. אני חושב שכשמסתכלים על ההיסטוריה של המדינה ועל מי שכותב את ספר דברי הימים, נתניהו והממשלה, צריכים להסתכל שבשורות הללו יהיה כתוב שהם הצליחו להשיב את החטופים הביתה. אם היית שואל את אחי, הוא היה אומר שהוא יוצא אחרון".

"כנראה שבתשעה חודשים יכולנו לעשות יותר בהיבט הצבאי", הדגיש בסיום. "לכן צריך לחתום על עסקה. המתווה חייב להיות שלם. נפגשתי עם נתניהו לפני עשרה ימים, אמרתי לו שלחץ צבאי הוא שיכריע את חמאס, ושצה"ל לא ייסוג מהרצועה עד אשר אחרון החטופים יחזור לביתו. אם נתניהו מבין שזו העת לחתום על עסקה, יבורך. הוא יודע שיהיו עוד הרבה הזדמנויות לשוב ללחימה ולהכריע. אני רוצה לסמוך על אותם נושאים ונותנים שיושבים בתוך החדר ומבינים את גודל האחריות". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris