מהנדסים בנייה

התחדשות עירונית - מה בתוכנית?

מה עלינו לדעת בתחום ההתחדשות העירונית, ומה תפקידם של מהנדסי הערים בענף? • אהוד לביא ומנכ"ל איגוד מהנדסי הערים גיא דוננפלד סיפרו • פרק 06


בנייה היא סיפור מורכב, בייחוד בסביבה משתנה כמו שלנו, עם אוכלוסייה שרק גדלה מיום ליום. בפרק השישי של 'מהנדסים בנייה', אהוד לביא שוחח עם גיא דוננפלד, מנכ"ל איגוד מהנדסי הערים, ויחד ניתחו לפני ולפנים את סוגיית ההתחדשות העירונית, בתקופה בה היא כל כך נחוצה. 

"מי שיכול להיות מהנדס עיר הוא או אדריכל רשוי או מהנדס בכיר רשוי שיש להם ניסיון בתחום התכנון והבנייה", פתח דוננפלד. "זה לנהל צוות של 22 איש עם כל המשמעות של עבודה בשירות הציבורי שהיא עבודה מאוד מספקת. מדינת ישראל נמצאת במקום שבעוד 30-40 שנה קדימה נכפיל את אוכלוסיית המדינה, ונהיה בצמיחה דמוגרפית מטורפת. עצימות האירוע מבחינה הנדסית יהיה מוכפל. הפקקים, חוסר התשתיות, אזורים רגישים שנבנו לפני כניסת התקנים הרלוונטיים ועוד. ולכן הסיפור של התחדשות עירונית הוא כלי שאמור לתפוס מקום יותר מרכזי ברשויות".

"מגמת הבנייה לגובה תופסת כיוון" 

"מהנדסי ערים עומדים בפני אתגרים תכנוניים שצריכים לקחת בחשבון התחדשות עירונית, בנייה חדשה, אוכלוסייה. מהם האתגרים הכי משמעותיים?" פתח אהוד בשאלה. בתגובה, השיב דוננפלד: "לבנות שכונות חדשות זה אחלה, לפעמים זה יותר קל, אבל כשאתה מסתכל על זה ריאלית אתה מבין שאין לך ברירה אלא להתחיל לבנות מחדש אזורים במרכז העיר כדי להתאים את העיר. מגמת הבנייה לגובה תופסת כיוון, לקחת בניינים שנבנו בשנת 84' שלא עומדים בתקנים, להוריד אותם ולהרים במקום בניינים חדשים, שעומדים בתקינה הקיימת לרעידות אדמה, זה צו השעה לפי דעתי. במיוחד באזורי הפריפריה. משתמשים בכלי הזה פחות מידי לדעתי". 

לשאלתו של אהוד, "מה משפיע על ההחלטה אם להוציא לפועל התחדשות עירונית?" הגיב גיא, "בראש ובראשונה צריכה להיות מדיניות של ראש הרשות המקומית, לבוא ולהגיש שזה האירוע, לחדש את מרכז העיר, ואז הדברים קורים. בדימונה ראש העיר שם לעצמו את נושא ההתחדשות העירונית כמטרה. במקום שבו אין כדאיות כלכלית המדינה צריכה לתמוך, ואני חושב שזה נכון שהמדינה תיקח אחריות בנושא הזה. יש לזה גם צד חברתי, המדינה צריכה לחזור להיות יותר סוציאלית בנושא הדיור הציבורי ולמצוא פתרון לאוכלוסייה במצוקה. זה לא משהו שאפשר להשית אותו על כוחות השוק ולומר שזה יקרה".

"תמ"א 38 עבדה טוב באזורי הביקוש, אבל באזורים ללא ביקוש כמו בית שאן ובמקומות בהם כוחות השוק לא פעלו, אירוע של רעידת אדמה או הכפלת האוכלוסייה למשל זה אירוע שצריך להיכנס אליו בעיניים פותחות לרווחה ובנפש חפצה", טען. "כמי שבא מהשלטון המקומי, הרשויות המקומיות יודעות מצוין לעשות דברים בעצמן. הקורונה והמלחמה האחרונה מראה שרשויות מקומיות יודעות הכי טוב מה טוב להן, אבל במקום של התחדשות עירונית צריך גב".

עריכה: מיכל קדוש 

10/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מהנדסים בנייה
מהנדסים בנייה  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris