ינון מגל ובן כספית

ברק חירם? "אני תומך מאוד במינויו למפקד האוגדה"

אבידע בכר, שאיבד את אשתו דנה ז"ל ובנו כרמל ז"ל בבוקר 7 באוקטובר, על המפקד שהוביל את הקרבות בבארי: "אני מגבה כל החלטה שלו"


אבידע בכר, תושב בארי שאיבד את אשתו דנה ובנו כרמל ז"ל במסע הטבח הרצחני של מחבלי חמאס בבוקר השבת השחורה של 7 באוקטובר, שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm והביע את דעתו על התחקיר שנערך באשר להתנהלותו של תא"ל ברק חירם במהלך הקרבות בקיבוץ.

"אני תומך מאוד במינוי שלו למפקד האוגדה. אני מגבה כל החלטה שלו, הוא שקל את כל השיקולים הכי נכונים שיש ועשה את מה שעשה. אני מגבה אותו על כל התהליך הזה", אמר.

בכר העיד כי פגש את הקצין הבכיר עוד לפני התחקיר: "אמרתי לו שאני מגבה כל החלטה שלו. מצד אחד בשכונות שלנו נרצחו אנשים בכמויות, אבל אני יודע שמהצד השני היה צריך לתעדף אירועים".

 "עוד שלוש שנים בבארי הבנוייה"

בכר סיפר מה שלום תושבי הקיבוץ וכיצד עומד להיראות העתיד שלהם: "המפעל בבארי עובד, אנחנו מתחילים לפנות לאט לאט את ההריסות כדי שנוכל להתחיל לבנות מחדש. יש תקווה לעוד שלוש שנים בבארי הבנויה". התושבים בסדר, לדבריו, אך מרביתם לא שבו אל הקיבוץ: "כרגע יש עדיין בומים ותותחים מעל הקיבוץ אז קשה לחזור. אנחנו עוברים לקיבוץ חצרים בעוד חודשיים, כל הקהילה מקבלת שם קראווילות. נמשיך הלאה עד שנחזור לקולחוז הקטן שלנו".

הוא משוכנע שהקיבוץ יחזור לעצמו באותו המקום: "אתה שואל איפה יותר בטוח? אני ואשתי טיילנו בדרום אמריקה וראינו הר געש מאוד יפה שמתפרץ בכל עשר דקות. החקלאי חוזר למרגלות הר הגעש להקים את הבית שלו. ואנחנו נחזור לאותו מקום לכפר הקטן שלנו כי שם נולדנו ושם גם נמות".

 "הצבא באותה שבת שחורה נתפס עם המכנסיים למטה"

בהמשך השיחה קרא בכר לעסקת חטופים. "אנחנו לא הולכים להשמיד את החמאס, החמאס הולך להישאר שם. את עסקת החטופים היו צריכים לעשות מזמן. כי אנחנו נחזור בדיוק ביום שאחרי ליום שלפני. ולכן צריך להביא את החטופים כמה שיותר מהר כדי שאימא אחת עוד לא תבכה", ציין.

"הצבא באותה שבת ארורה נתפס עם התחתונים למטה, ואם יש דבר אחד חשוב הוא לא מה שהיה באותו היום. כמות המחבלים היתה באלפים", תיאר את זוועות אותה שבת וטען: "צריך להגיד: חבר'ה, הגענו ליום הזה מאוד חלשים. חשבנו שהם לא יכולים עלינו, וצריך לחקור איך הגענו ליום הזה".

בכר סיפר כי באותה השבת מחבלי הנוח'בה כבשו את הקיבוץ: "המחבלים שלטו במרפסות שלנו, בגגות שלנו, בכל מקום", אבל לטענתו שורש אותו יום שחור נמצא אי שם בשנת 2001: "אנחנו 23 שנה מופקרים. הבן הגדול שלי, בן 23, נולד לסיטואציה של הקסאמים. הופקרנו במשך שנים, וצריך לחקור איך הגענו ליום הזה". 

"מאיפה החמאס התחמש ככה? רק מרפיח"

"לדעתו של בכר, בצד השני של הגדר יש מחבלים שרוצים להרוג אותנו: "אנחנו מתעסקים במגננה אזרחית, ובמקום זה אנחנו צריכים לקבל החלטות גורליות לעמנו. יבוא יום ויתפסו אותנו עוד פעם עם המכנסיים למטה".

"אם אתה מסתכל שמאלה אתה רואה את המצרים. מאיפה החמאס התחמש ככה? רק מרפיח", אמר, "לא סתם עכשיו מדברים על חילופי שבויים כי לקחנו להם את ציר פילדלפי. אם היינו לוקחים את כל הרצועה, כבר מזמן היו חילופי שבויים". בכר סבור כי גם ביהודה ושומרון אנו קרבים לעימות דומה: ""ביהודה ושומרון זה גם יתפוצץ עלינו. לא הבנו שום דבר מה-7 בחודש".

עריכה: אחיעד לוק

09/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביעד בכר
אביעד בכר  |  צילום: 103fm
Paris