סוד הבגידה

שלמה פלד, פסיכולוג ארגוני, על ספרו 'בגידה בממלכת הסוד': "המניעים הקלאסיים: כסף, אידאולוגיה כפייה ואגו" • ופירט על מרגלים כגון אשרף מרואן


הפסיכולוג הארגוני ואיש המודיעין לשעבר שלמה פלד שוחח עם ורדה רזיאל ז'קונט ב-103fm על ספרו 'בגידה בממלכת הסוד - מסע אל נפשם של מרגלים שבגדו במדינתם' שכתב יחד עם הפסיכולוג הקליני ד"ר אילן דיאמנט. 

בפתח השיחה,סיפרה המגישה רזיאל ז'קונט: "הספר שכתבתם עוסק בבוגדים שהפרו את הסוד של מדינת ישראל או לא מדינת ישראל, קיבלתי סחרחורת משפע הסיפורים וניתוח האישיות שלהם".

פלד השיב על כך: "השתמשת במילה ב'טירוף' ולא במקרה, כי מדובר באנשים שבמצוקת נפשם הם הפרו את חובת הנאמנות והמחויבות שלהם לסודות שהופקדו בידיהם. המילה 'טירוף' קצת מוגזמת, אבל הם באמת אנשים מתוסבכים ב'טירוף'".

רזיאל ז'קונט טענה כי מהניתוח שלה את הספר לא מדובר באנשים לא שפויים. לדבריו, "אכן, אף אחד מהם לא עומד בתבחינים של 'אי שפיות' במושג המשפטי, של אי הבחנה בין טוב לרע, דחף בלתי ניתן לכיבוש וכו'. אלו אנשים במצוקה קשה מאוד שיזמו את הפנייה לגורם המודיעיני של האויב, הם לא דורדרו תוך כדי הפעלה של קצין איסוף, ולכן הם לא אנשים בלתי שפויים. הם אנשים במצוקה שבחרו בנתיב פתולוגי של בגידה".

"אשרף מרואן, אצלו עניין האגו היה דרמטי"

הפסיכולוג האירגוני הסביר: "המניעים הקלאסיים, שמלמדים בהכשרה המקצועית של אנשי מודיעין, כסף, אידאולוגייה כפייה ואגו", המשיך, "אגו זה אותם מניעים של נקמה, של תסכול קשה, של רצון לפגוע במישהו או בארגון כלשהו. למשל אשרף מרואן, אצלו עניין האגו היה דרמטי, לא הכסף אלא זה היה המניע. הוא היה נשוי לבתו של נאצר. מה שדחף אותו בגיל 26 להרים טלפון לשגרירות ישראל בלונדון ולבקש לדבר עם איש הביטחון הייתה תחושת הפגיעה בכבודו. הוא לא זכה לכבוד המגיע לו, בעיניו, בארמון הנשיאות".

עוד סיפר איש המודיעין לשעבר על המרגל הישראלי המפורסם ג'ונתן פולארד: "אצל פולארד הייתה תחושת ייעוד אידאולוגית שהוא חייב להציל את מדינת ישראל מפני האמריקנים שלא נותנים את כל המודיעין שפולארד חשב שצריך לתת". עם זאת, פלד סייג: "לפולארד גם הייתה אישיות בעייתית שלא קשורה לעניין היהודי ציוני, כמי שגדל כ'ילד כאפות'".

"הנסן הפך לדמות של סוטה שהבגידה הייתה עוד רכיב בסטייה שלו"

בהמשך נשאל פלד מי מבין הדמויות שעליהן נכתב הספר הכי הרשימה אותו. "קשה להגיד על בוגדים 'הרשימה', אבל כפסיכולוג הייתי אומר בוב הנסן האמריקני, איש FBI, שבמובנים האמריקניים הוא עשה נזק קטלני. הוא הביא למותם של אנשים שעבדו למען ארה"ב. הוא היה ממונה על הדסק ב־FBI שאמון על סיכול הריגול הסובייטי, והוא עצמו היה מקור של הקג"ב - אז הנזק שהוא עשה היה קשה ביותר".

עוד סיפר על אותו הנסן שניתח בספרו: "כילד שהיה לאב מאוד אכזר, שוטר, שהתעלל בו גופנית ונפשית, הנסן הפך לדמות של סוטה מיני שהבגידה הייתה עוד רכיב בסטייה שלו. מבחינתו היכולת להגיע לריגוש מיני הייתה מותנית בכך שמישהו צופה בו ובאשתו מקיימים יחסי מין, ומי שעשה את זה היה החבר הכי טוב שלו. כלומר, הוא גרם לחבר הכי טוב שלו לצפות בזה, ובכך הוא גם התעלל בחבר הכי טוב שלו".

אתה רואה בסטייה המינית מקבילה למכירת סודות מאוד חשובים לאויב?
"בוודאי, זה צועק חשפנות, 'אני יכול להגיע לריגוש רק כשאני חושף, ואני חושף את סודות המדינה שלי לאויב'. העניין של עיסוק במציצנות הוא דרמטי".

09/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris