איפה הכסף
עם ענת דוידוב

הודעת גלנט על גיוס חרדים: "גורמים בש"ס לא נרעשים מזה"

טל שניידר ('זמן ישראל) על החלטת שר הביטחון לאשר שליחת צווי גיוס למלש"בים החרדים: "לא חושבת שזה כמו צו ראשון ושני שאנחנו רואים בדרך כלל"


ידיעה במהלך השעות האחרונות חשפה כי שר הביטחון יואב גלנט החליט לקבל את המלצת צה"ל ואישר הוצאת צו ראשון למועמדים לשירות ביטחון מהמגזר החרדי במהלך החודש הקרוב.

טל שניידר ('זמן ישראל') הביאה פרטים נוספים על הידיעה: "אנחנו מדברים על הצבא שרוצה לגייס 3,000 חרדים, יכול להיות שכדי לגייס 3,000 צריך 5,000 או 6,000 צווים. גם צריך להגיד שזה בעצם מחויבות של צה"ל לפעול על פי החוק, או של שר הביטחון לפעול על פי החוק הקיים. יש חוק שירות ביטחון חובה שבתוקף, לא מצליחים להעביר תיקון ספציפי לחרדים, ואני גם מעריכה שלא יצליחו להעביר".

לדבריה, "המשמעות של זה היא לא בהכרח כמו צו ראשון וצו שני שאנחנו רואים אצל בני 17. יכול להיות שיזרזו את זה, וממה שאני דיברתי עם גורמים, כרגע דיברתי בעיקר עם ש"ס, הם לא נרעשים מזה. מבחינתם זה היה צפוי. זה כבר הוצהר לבג"ץ כבר באפריל שזה יגיע עד אמצע יולי. הם מניחים שזה אירוע שיטופל במסגרת החרדים העובדים, זאת אומרת אנשים שרשומים בישיבות אבל בעצם מופיעים בביטוח הלאומי כמי שעובדים, אז יהיה אפשר בעצם לבוא ולהגיד להם 'אתם מועמדים לגיוס'".

עם זאת הוסיפה בהמשך השיחה כי "הם אומרים אבל דבר אחר - שעכשיו זה עוד לא מצב חירום מבחינתם, אבל לקראת החורף או לקראת אוקטובר-נובמבר, כשהכסף מאוד ידלדל בתקציבים של הישיבות, הם צופים ששם יהיה יותר פיצוץ. אנחנו לגמרי בתוך משבר קואליציוני, עם ובלי גיוס חרדים, ומשבר בין ש''ס לבין עוצמה יהודית, בין דרעי לבין בן גביר".

לקראת סיום השיחה הביעה את דעתה על הדיווח כי בן גביר החליט להפסיק לבינתיים את ההתקפות נגד יו"ר ש"ס אריה דרעי, זאת בעקבות פטירת אחיו הרב יהודה דרעי. עוד התייחסה גם לציוץ הניחומים שכתב השר לביטחון לאומי בטוויטר: "זו הודעה צבועה ומתחסדת, הרי אחיו של דרעי נמצא על ערש דווי במצב ממש קשה כבר יותר משבוע".

"שימי לב מהרגע שגנץ פרש הם לא הצליחו להעביר חוק אחד, כל דבר שהם ניסו להעביר, כל מהלך, הכול נפל", הדגישה לגבי מצב הממשלה.

עריכה: גיא רביב

09/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב גלנט
יואב גלנט  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה
Paris