אודי סגל וענת דוידוב

"עסקת חטופים? בעדיפות עליונה"

אל"מ (מיל') קובי מרום, מומחה לזירה הצפונית, על ההסלמה בגבול לבנון: "כל יום שהקבינט לא מקבל החלטות, זה המשך הכישלון בניהול המלחמה"


אל"מ (מיל') קובי מרום, פרשן לביטחון לאומי ומומחה לזירה הצפונית, שוחח עם ענת דוידוב ואודי סגל ב־103fm והביע את דעתו על ההסלמה בגבול לבנון על רקע האירוע הקשה אמש (ג'), שבו נרצחו זוג ישראלים מירי חיזבאללה ברמת הגולן.

מרום, תושב רמת הגולן בעצמו, סיפר על התחושות הקשות באזור מגוריו הבוקר: "אנחנו אחרי לילה קשה בגולן. תחושת חוסר ביטחון אחרי הפגיעה במשפחה היקרה לנו. אנחנו קהילה קטנה אבל מאוד חזקה. היא לא פונתה, וטוב שלא פונתה. למרות הכאב הכבד על אמש, נתמודד".

בהמשך השיחה תקף את הממשלה על חוסר ההחלטיות בכל הקשור למצב האסטרטגי בזירה הצפונית: "כל יום שהקבינט לא מקבל החלטות לגבי הזירה הצפונית הוא המשך הכישלון בניהול המלחמה. מה שצריך לעשות עכשיו זה כמובן עסקת חטופים בעדיפות עליונה".

"ההנהגה באיראן אומרת שמלחמת ההתשה מצליחה בצורה יוצאת מהכלל"

האל"מ (מיל') הגדיר את המצב בצפון כפלונטר אסטרטגי שלא הולך לשום מקום, למרות הפגיעות הנקודתיות בחיזבאללה: "ההזדמנויות המבצעיות נכונות, אבל הן צריכות להיות במסגרת מהלך אסטרטגי. אין שום סיבה שהמערכה בצפון תימשך תשעה חודשים חוץ מניהול כושל".

הוא סבור כי אחרי השלב העצים בעזה בינואר הממשלה הייתה חייבת לקבל החלטות על שינוי כיוון לצפון: "הממשלה לא הגדירה מטרות למלחמה בצפון. אנחנו בתשעה חודשים במלחמת התשה. הבוקר ההנהגה באיראן מסתכלת עלינו ואומרת שמלחמת ההתשה מצליחה בצורה יוצאת מהכלל".

"אנחנו צריכים לקבל החלטות מה המטרות בצפון. אנחנו צריכים להעביר את מרכז הכובד וחלק מהיחידות של צה"ל לצפון כדי שצה"ל ייצר איום ממשי לחיזבאללה והאיראנים", טען. "המסר הזה לא קיים. יש לנו רצועת ביטחון בשטחנו בלי שום החלטה שתשנה את זה".

"לוחמי צה"ל לא חתרו למגע - בלתי מתקבל על הדעת"

לקראת סיום השיחה נשאל מרום על תחקיר בארי שעתיד להתפרסם במלואו מחר: "בצה"ל מבינים שהתחקיר חייב להיות נוקב וקשה, יחד עם מימוש האחריות של כל בעלי התפקידים ותחילת תהליך כואב של שיקום האמון בו", אמר. "הכשל הזה שלוחמי צה"ל היו בכניסה לבארי, והם לא חתרו למגע, הוא בלתי מתקבל על הדעת". בנוסף הכריז כי "זה חמור מאוד, אבל חמורה יותר אי קבלת האחריות בדרג המדיני". 

עריכה: אחיעד לוק

10/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קובי מרום
קובי מרום  |  צילום: עומר מרום
Paris