אודי סגל וענת דוידוב

"שרויים בלחימה בדרום משיקולים פוליטיים"

ח"כ מתן כהנא תקף את ראש הממשלה: "ברור לכולנו שהוא מקבל החלטות מסוג אחד בחדר הסגור ואז מבין את ההשלכות הפוליטיות שלהן ומשנה את עמדתו"


על רקע המצב המדיני המורכב בצל מלחמת חרבות ברזל הקשה, שזהו יומה ה־278, נרשמה מתיחות בקרב חברי הממשלה. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם חבר הכנסת מתן כהנא (המחנה הממלכתי), אשר הביע את דעתו בנושא. 

"יש איזשהו קוריוז מעניין במדינת ישראל, בסוף ממשלות בישראל נופלות על ענייני דת ומדינה. יש פה בעיות ביטחוניות, כלכליות, בסוף הנושא זה דת ומדינה, ואני מקווה שעוד תהיה לי ההזדמנות לתקן את הדברים בממשלה עתידית ורחבה יותר", אמר כהנא. 

לגבי העימות בין השר בן גביר לראש הממשלה נתניהו טען: "האירוע של בן גביר זו מריבה אם הוא יהיה חלק מהקבינט המצומצם או לא. תמיד גם סמוטריץ' וגם בן גביר טענו שהם לא בקבינט המצומצם בגלל גנץ ואיזנקוט, והינה המסך הורם - בן גביר וסמוטריץ' לא בקבינט כי נתניהו לא סומך עליהם, לא על שיקול הדעת שלהם ולא סומך על זה שהם ישאירו דברים בחדר הסגור ולא ירוצו לתקשורת לפרסם אותם. נתניהו הוא זה שלא רוצה את בן גביר וסמוטריץ' בקבינט שלו, המסך הורם".

בהמשך טען כי "מה שקורה בעצם שבגלל שיקולים פוליטיים אנחנו עדיין שרויים בסוג מסוים של לחימה בדרום, שמזמן כבר היינו אמורים לשנות את הדרך או לפחות לשנות בצורה דקלרטיבית את איך שאנחנו מתנהגים שם ולעבור לטפל באיומים הרבה יותר חמורים - האיום בצפון של חיזבאללה, שהוא איום הרבה יותר חמור, שלצערי ממשלת ישראל לא עושה מספיק או לא עושה כמעט דבר כדי לטפל במצב בצפון. בטח ובטח שהאויב הכי חמור שלנו זה איראן גרעינית, ובסיטואציה שבה אנחנו נמצאים כרגע, אין לנו שום דרך להתכונן ולהיערך".

לדבריו, "גנץ ואיזנקוט כבר במרץ, אולי אפילו בפברואר, אמרו שצריך להפוך את הצפון לזירה ראשית ואת הדרום לזירה משנית, כי בעצם האיום המשמעותי בדרום הוסר. חמאס טופל בצורה כזאת שהאיום על יישובי הדרום מבחינת פלישה קרקעית הוסר, ולכן צריכים לעבור לאיום החמור יותר שזה האיום בצפון. לצערנו ממשלת ישראל לא שעתה לבקשותיהם של גנץ ואיזנקוט".

למה?
"שיקולים פוליטיים. נתניהו וגלנט וגם דרמר וגם דרעי יודעים בדיוק מה צריך לעשות, ואיפה הבעיה? אחרי שנתניהו מקבל את ההחלטות הנכונות בחדר הסגור, הוא יוצא החוצה, מבין את ההשלכות הפוליטיות של ההחלטות האלה ומשנה אותן".

לקראת סיום השיחה הסביר: "יש לבן גביר וסמוטריץ' כל מיני רצונות שונים ממה שנתניהו, גלנט, דרעי ודרמר מבינים שצריך לעשות. אם נתניהו יגיד עכשיו 'אני מקבל באופן מלא את עמדתם של בן גביר וסמוטריץ' וזאת הדרך שמדינת ישראל תלך בה, אז לפחות נבין מה הוא רוצה. אבל כאשר ברור לכולם שהוא מקבל החלטות מסוג אחד בחדר הסגור ואז מבין את ההשלכות הפוליטיות שלהן ומשנה את עמדתו כדי שלא תיפול לו הממשלה, אז יש פה בעיה".

"אין לנו בעיה עם עמדותיהם של בן גביר וסמוטריץ'. אנחנו חלוקים עליהם מאוד, אנחנו חושבים שצריך לעשות דברים אחרים, אבל אלו עמדותיהם, השאלה היא מה נתניהו רוצה. זה הבן האדם היחיד בארץ והכי משמעותי שאנחנו לא מבינים מה הוא רוצה", סיכם. 

10/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris