אודי סגל וענת דוידוב

"ההתנהלות סביב התקציב מוכיחה שהולכים לבחירות"

ח"כ אביגדור ליברמן על המצב הפוליטי המורכב בצל המלחמה: "בחירות זו אופציה גרועה, אבל אופציה הרבה יותר גרועה היא המשך הכהונה של הממשלה הזו"


חבר הכנסת אביגדור ליברמן, יושב ראש מפלגת ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר, שוחח עם ענת דוידוב ואודי סגל ב־103 fm והביע את דעתו על המצב הביטחוני והפוליטי המורכב זה 278 ימים, בצל מלחמת חרבות ברזל הקשה. האם ישראל בדרך למלחמה גם בגזרה הצפונית? האם הקואליציה תשרוד עד תום כהונתה או שהבחירות יוקדמו? וגם: כיצד ייראה תקציב המדינה החדש? 

ח"כ ליברמן העריך כי הבחירות קרבות: "יש דברים שלא רואים. אני מסתכל על תקציב המדינה. באוגוסט הוא אמור לעלות לאישור הממשלה. ממה שאני רואה, עוד לא התחילו להכין אותו. הממשלה לא מתכוונת להביא את תקציב 2025, וזה חייב להיות תקציב חדש עם הרבה גזרות. זה לא יכול להיות תקציב המשכי. היא לא רוצה את המסמר האחרון – התקציב הנוראי שהם צריכים להעביר".

על המועד המדויק סירב יו"ר ישראל ביתנו להתחייב: "אני לא יודע אם הם יפזרו את הכנסת לבד ביולי או נובמבר, אבל ההתנהלות סביב התקציב מוכיחה שראש הממשלה והצמרת החליטו שהם הולכים לבחירות". עוד אמר כי "הבחירות הן אופציה גרועה, אבל הרבה יותר גרועה הישארות של הממשלה הזאת".

"הקונספציה לא השתנתה – הכלה, הכלה, הכלה"

לדבריו, "יש פה ממשלה שעדיין תקועה ב־6 באוקטובר. הקונספציה לא השתנתה: הכלה. הכלה. הכלה. הממשלה לא הפנימה את הלקחים של ה־7 באוקטובר. הייתה הזדמנות למבצע שובר שוויון. ראש הממשלה מנע את זה, וזו הייתה שגיאה חמורה".

ליברמן הזכיר למאזינים כי רמת הגולן מעולם לא הייתה עד עתה על מפת האיומים מצד חיזבאללה: "זה לא במקרה. בפעם הראשונה חיזבאללה הרחיב את טווח הירי שלו גם לרמת הגולן. מעולם רמת הגולן לא הייתה במשוואה. הם הרחיבו את הירי גם לגליל התחתון ולעמק החולה".

"אנחנו כרגע חיים על הטיטניק"

לדעתו של שר הביטחון לשעבר, יש אשמה אחת בהסלמה הבטחונית באזורנו: "חייבים להגיד את האמת: כל הנשק ללבנון הוברח על ידי איראנים. הכסף לג'יהאד האיסלמי וחמאס זה איראן. הברחת נשק מירדן ליהודה ושומרון – זה איראן. אנחנו צריכים לטפל בראש הנחש. בלי זה אי אפשר להכריע". עוד אמר באותו נושא כי "איראן תוקפת אותנו ישירות. היא תקפה אותנו משטחה, תוקפת באמצעות הפרוקסים שלה, שלא יכולים להתקיים בלי גיבוי איראני ובלי כספים איראניים. אנחנו נמצאים בג'ונגל. כשחיות טרף מריחות דם, גם מי שלא התכוון להתנפל עליך, גם הוא מתנפל".

עוד הוא טען כי איראן מנהלת כנגדנו מלחמת התשה: "איראן מתכוונת להתיש אותנו עד שתהיה להם מטרייה גרעינית. המטרה המרכזית שלהם היא חיסול הישות הציונית. כל מי שיכול לתקוף אותנו, תוקף אותנו. אנחנו מותקפים משש חזיתות שונות כרגע. השאלה היא האם אנחנו צריכים לחכות ולתת להם בעיתוי נוח לתקוף אותנו חזק יותר?".

ליברמן קרא לדרג המדיני לדרוש מצה"ל תוכניות ברורות לניצחון במלחמה: "אני לא מכיר תכניות כאלה, יכול להיות שאני לא מכיר הכול". עם זאת הוא הביע ספק ברצונו של ראש הממשלה לנקוט צעד אגרסיבי שכזה על סמך ניסיון העבר: "כמו שראש הממשלה לא מנע שנים סיכולים של ראשי חמאס, כמו שהוא שחרר את סינוואר ויאסין, וכמו שברגע האחרון אחרי סיכום עם טראמפ, שלושה ימים לפני החיסול של קאסם סולימאני, הוא ברח מההתחייבות".

בהמשך הזהיר אותנו משאננות: "אנחנו כרגע חיים על הטיטניק. אנחנו ממשיכים את חיי השגרה והמסעדות מלאות בתל אביב ובהרצליה, והצד השני פועל להדק את טבעת החנק שתכננו שנים. צעקתי ולא הצלחתי לשנות את הכיוון".

"אתמוך בכל הצעה שהצוות של ניצן אלון יביא"

חבר הכנסת ליברמן קרא לכולם לסמוך על כוחות הביטחון שינהלו היטב את המשא ומתן לעסקת חטופים "יש צוות של משרד הביטחון שמנהל את האירוע, וכל המלצה שלהם - אני אתן להם גיבוי. אני סומך על האנשים האלה. מדובר באנשים הכי ערכיים והכי מנוסים שקמים בבוקר והולכים לישון עם הדברים האלה. אני לא צריך לתת עצות, אני צריך לתת גיבוי. אני מכיר את רובם באופן אישי וסומך עליהם שיביאו את העסקה הטובה ביותר. ברמה העקרונית לפוליטיקאים עדיף לשמור על שתיקה בעת הזו. מדובר בחיי אדם וברגע רגיש מאוד. לא תפקידי לתת עצות ופרשנויות. אני אתמוך בכל הצעה שהצוות של ניצן אלון יביא", אמר.

"נפתלי היה במצב קשה ב-2020"

ליברמן הדף את הטענות שנשמעו בסרטון שהפיץ ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט, כאילו גם הוא היה מעורב בתמיכה: "אני התפטרתי בגלל כסף לעזה! גם כך שר הביטחון מעולם לא נפגש עם שר החוץ הקטארי בארבע עיניים. המזכיר הצבאי עושה תרשומת מדויקת של כל מילה שנאמרת שם. כסף לחמאס לא עלה באותה פגישה. אני אפילו ננזפתי על ידי המזכיר הצבאי ששאל אותי למה צרחתי עליו כל הזמן שהוא מממן טרור. נפתלי היה במצב קשה ב-2020, הוא לא הצליח להיבחר, אז כנראה שהוא היה במצוקה".

"צריך להוציא צו לכל חייבי הגיוס"

השר לשעבר תקף את שר הביטחון הנוכחי יואב גלנט על הכרזתו כי יפעל להוצאת צווי גיוס ל-3,000 חרדים: "מדובר בעוד תעלול. צריך להוציא צו לכל חייבי הגיוס, להערכתי יש קרוב ל-60 אלף צעירים חרדים חייבי גיוס, ואני לא מבין למה לא מוציאים להם צווים. חסרים לצה"ל 10,000, חסר כוח אדם במשטרה, בכיבוי אש, במד"א ובמקומות אחרים. האם אנחנו מצייתים לפסיקת בג"ץ או שאנחנו מנסים לרצות פלג מסוים? חוק הגיוס כרגע חל על כולם, כי החוק הקודם תם. או שמצייתים לחוק או שהחוק חל רק על חלק מהאוכלוסייה".

עריכה: אחיעד לוק

10/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris