בן כספית ואריה אלדד

גיוס חרדים: "אני לא בטוח שהתשתיות הנכונות נבנו"

ח"כ אליהו רביבו בתגובה להחלטת שר הביטחון בנושא: "הם חייבים להשתלב במאמץ" • על חילוקי הדעות בקואליציה: "רה"מ מראה שהוא לא סחיט"


במהלך השעות האחרונות פורסם כי שר הביטחון יואב גלנט החליט לאשר שליחת צו ראשון למועמדים לשירות ביטחון הנמנים על המגזר החרדי, זאת בתום דיון עם הרמטכ"ל הרצי הלוי. הדברים באים על רקע המשבר בקואליציה, שהוביל להיעדר הצבעות במהלך היום (ג'), זאת בעקבות החלטת יו"ר הקואליציה אופיר כץ, שנימק את המהלך ב"התנהגות חסרת האחריות של עוצמה יהודית". חבר הכנסת אליהו רביבו (הליכוד) התייחס לדברים. 

"זה מהלך, יש לברך על כך שלפחות הוא קיבל החלטה אופרטיבית שהיא משהו של כן, עד עכשיו שמעתי את הלא והטלת סוג של וטו על נציגי הצבא לומר דברים ולשקף את צרכי הצבא", טען. "זה מהלך, ויש לברך על כך שהוא נקט עמדה שיש בה ממשיות. הצבא יצטרך לעמוד במבחן ציבורי, לראות עד כמה הוא יתארגן לקלוט קליטה נכונה של מתגייסים מהמגזר החרדי. הייתי שמח אם היינו נמנעים מכל הדרך הזו ולא נדרשים לעשות בסוגיה תוך כדי מלחמה באופן כל כך מתסיס, ושהיו נבחנות אפשרויות לשילוב נכון של חרדים. אין ספק שהם חייבים להשתלב במאמץ, אין מנוס, אך עם פרוץ המלחמה לצערי אני לא בטוח שהתשתיות הנכונות נבנו. כך שמי שירצה לחמוק מכך, יהיו לו יותר תירוצים וסיבות לעשות זאת". 

"דרך הגיוס הנכונה היא גיוס אורגני"

עוד הוסיף: "כל מה שהתבקש שר הביטחון - לאפשר לראש אכ"א שאמון על קביעת וביטוי צורכי הצבא בגיוס מתגייסים חדשים, 'בואו תאמרו מה הצורך. אם אתה אומר שהצעת החוק הנוכחית כבר לא תקפה להיום, בוא תאמר מה הצורך'. בואו לא נתעלם מהידיעות שדווחנו לגביהן לאחרונה, על כך שאלפי חרדים ביקשו להתגייס ורובם נדחו מפרוץ המלחמה. לגישתי, דרך הגיוס הנכונה היא גיוס אורגני של קבוצות ישיבות לאזורים שבהם אין חיכוך עם אוכלוסייה אזרחית ועם חיילות. יש מספיק אזורים שנתפסים על ידי חיילי צה"ל שהם לא חרדים וניתן יהיה לנייד אותם. חובה לאפשר להם לקיים את אורחות חייהם. זה דבר אפשרי ונכון". 

"בינתיים אני מקבל ידיעות שהשר בן גביר הורה לחזל"ש את מערכת היחסים ולהפסיק עם הפעולות שהוא הורה לגביהן, ואני מצר עליהן", אמר חבר הכנסת רביבו על המתרחש בקואליציה. "אני רוצה לקוות שמעלים מחדש את חוק הרבנים, אני לא יודע לחתום על זה, זה מה שקראתי כשהמתנתי לריאיון שלכם", סיפר. 

לאחר מכן התייחס לרצונו של בן גביר לשבת בפורום מצומצם כדי להשפיע על המלחמה: "ראש הממשלה מראה שהוא לא סחיט ולא לחיץ, ושיקול הדעת שלו אומר שלפחות בעת הזו לשר בן גביר אין מקום, א' כי אין קבינט מלחמה".

עוד אמר: "יש חלקים מאוד גדולים בנציגי העם שפוסלים באופן לא ענייני ישיבה עם ראש הממשלה באותה ממשלה. לפיד, ליברמן, גנץ. גנץ נכנס לממשלה הנוכחית רק בנסיבות המלחמה". 

09/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ אליהו רביבו
ח"כ אליהו רביבו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris