בן כספית ואריה אלדד

"אם לא יחייבו אותנו להפסיק את המלחמה, אין סיבה שלא תהיה עסקה"

השר מיקי זוהר התייחס למשא ומתן על עסקת חטופים וטען: "אני בטוח שבממשלה הזאת יש רוב להעביר את העסקה"


מיקי זוהר, שר התרבות והספורט, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm על מגוון נושאים, בין היתר התייחס למשא ומתן על עסקת חטופים ולמשבר הקואליציוני. 

"לי יש קו אדום אחד מרכזי, שלא יחייבו אותנו במהלך ההסכם להפסיק את המלחמה. אם לא יחייבו אותנו להפסיק את המלחמה, אין שום סיבה שלא תהיה עסקה וצריכים לעשות עסקה גם במחירים לא פשוטים", טען זוהר. 

לדבריו, "אני גם בטוח שבממשלה הזאת יש רוב להעביר את העסקה ואני יודע שגם ראש הממשלה רוצה לעשות עסקה, על אף שיש מי שאולי חושב שלא, אני אומר לכם שהוא כן רוצה לעשות עסקה, אבל אם חמאס יירד מהדרישה המאוד משמעותית שנפסיק את המלחמה..."

המשיך וטען: "אני חושב שהיום יש קווים אדומים שחמאס מבין שהוא לא יצליח לעבור מול הממשלה במו"מ ואם חמאס יסכים לעסקה שהיא לא טומנת בחובה התחייבות של מדינת ישראל להפסקת המלחמה, אז אני מעריך שכן עסקה תושג וסוף סוף נוכל לראות את החטופים והחטופות חוזרים. אני מאוד מקווה שתהיה עסקה, אני גם אמרתי בעבר שאני תומך. הדבר היחידי שלא יכול להעביר את העסקה זה אם תהיה התעקשות שוב פעם של חמאס שהמלחמה תסתיים עם חתימת העסקה".

הדברים שמפריעים עכשיו שנצא מציר פילדלפי, מעבר רפיח. הגורמים הביטחוניים אומרים שהם יודעים לבלוע את זה.
"יש שיח ער מול הגורמים הביטחוניים. רוצים להבין מה ההשלכה של כל דבר ודבר. אגיד לכם מה קורה כרגע, בחודש יוני 1,600 מחבלים כבר אינם. עבודה מדהימה של צה"ל, שילמנו על זה מחיר עצום. 1,600 מחבלים שהרגנו ועוד נמשיך להרוג שם ועבודה אינטנסיבית שצה"ל עושה שבהכרח מביאה את חמאס לכדי צומת הכרעה אם הוא רוצה לעשות עסקה או רוצה להמשיך להיקטל על ידי צה"ל, לפחות בטווח הקרוב והדבר הזה בסופו של יום יכול להביא אותנו למצב שבו לא נצטרך לוותר על עקרונות ביטחוניים עתידיים של ישראל, כולל עניין ציר פילדלפי ומקומות אחרים ולהגיע לעסקה יותר טובה. הלחץ הצבאי הוא זה שיכול לייצר עסקה, ארגון חמאס הוא ארגון טרור שקרן ומרמה כל הזמן ולא יציב גם בקבלת ההחלטות, ואם לא נפעל איתו בשיטות שרק הוא מבין, לא נצליח להגיע להישגים".

הצפון ממשיך לבעור וביתר שאת, מה עושים?
"הצפון לא יכול להמשיך להיות במצב הזה. הדחייה של מערכה בצפון בעיניי היא שגויה. אמרתי את זה גם לראש הממשלה. לא ניתן לדחות את המערכה הזאת ואגב היא מערכה בלתי נמנעת. כל שנה שנדחה את המערכה בצפון, זה עוד מיליארד דולר חימושים לחיזבאללה לקראת מערכה שאולי חיזבאללה יפתח עלינו בהפתעה ויעשה לנו נזק שהוא הרבה יותר גרוע מ־7 באוקטובר. אי אפשר להימנע מזה, צריך להכריע בצפון, צריך להראות לחיזבאללה את כוחו של צה"ל מהאוויר בשלב הראשון, לאחר מכן בדרום לבנון, גם לייצר שם חיץ שהוא צריך להיות אזור מוות שכל מי שמתקרב אליו לא יישאר בחיים, לא משנה מי הוא. אותו דבר כנראה נצטרך לעשות גם באזור רצועת עזה. גם איראן צריכה לשלם מחיר בתוך האירוע הזה".

"את כל הדברים האלה, אם לא נעשה, לא נשיב את ההרתעה הישראלית למה שהיא הייתה כי היום כבר לא רק שהיא לא נשחקה, היא לא קיימת ואם לא נשיב את ההרתעה הישראלית, אז אנחנו נמצא את עצמנו שוב פעם באסונות אפילו גדולים יותר מ־7 באוקטובר", הבהיר. 

"הקואליציה התחילה תהליך של התפוררות, שטוב שהוא נעצר"

במהלך השיחה הביע את דעתו גם על המשבר הקואליציוני: "הייתה איזושהי בשורה היום שש"ס ועוצמה יהודית חוזרות להצביע עם הקואליציה, שזו בעיניי בשורה שטיפה מרגיעה, אבל על פניו, כמו שאמרתי בימים האחרונים - הקואליציה התחילה תהליך של התפוררות כזה, שטוב שהוא נעצר ונבלם כי קואליציות הן לא נופלות, הן בדרך כלל מתפוררות עד מצב של פירוק. אני מקווה מאוד שהדבר הזה סוף סוף נעצר כי הדבר האחרון שאני הייתי רוצה שיקרה בעת הזו, בזמן מלחמה, זה מערכת בחירות. אני מאוד שמח שלפחות המשבר הזה בדרך לפתרון, ככה אני לפחות מקווה".

לדבריו, "רע מאוד שאנחנו צריכים להתעסק בכל הפוליטיקה הזו עכשיו. צריכים להתעסק אך ורק בדבר אחד בעיניי בראש ובראשונה, בהשבת החטופים וניצחון במלחמה. כל שאר הדברים שמתעסקים בהם עכשיו זה באמת זוטות בעיניי ולכן צריך לגלות פה גם אחריות וגם בגרות ולהבין את גודל השעה ולכן גם הוויכוח הזה שאנחנו רואים עכשיו עם השר בן גביר הוא ויכוח מיותר והשר בן גביר צריך להבין שצריך להתמקד בעיקר ולא בתפל".

עוד אמר: "הסיפור של חוק הגיוס הוא לא קואליציה-אופוזיציה והאם תהיה ממשלה או לא, זה בהחלט משבר ברמה הלאומית שמדינת ישראל צריכה לפתור בעבור כל אזרחיה, בין אם הם חרדים או בין אם הם חילונים כי הציבור החילוני או הציוני-דתי. אלה שמתגייסים לצבא, כועסים ובצדק על חוסר השוויון בנטל, מצד שני, יש את הכמיהה החרדית ללימוד תורה שזה גם דבר מבורך וצריך פשוט לייצר את האיזון בין הצורך של החרדים ללמוד תורה לבין הצורך של מדינת ישראל מבחינה ביטחונית וצבאית".

לטענתו, "את הדברים האלו אפשר לייצר אך ורק בשיח ובהסכמה בין הניצים במקרה הזה וכמובן גם באמצעות היערכות מאוד משמעותית של צה"ל לקלוט ציבור חרדי אליו לצבא כי החרדים אומרים שאחת מהסיבות המרכזיות שבגינן הם לא ממהרים או לא רוצים להתגייס לצבא זה בגלל שהם מפחדים שאורחות חייהם ישתנו בצבא, ואם הצבא לא ייערך למצב בו יוכל לשמור על אורחות חייו גם בתוך שירות צבאי, יהיה מאוד קשה לגייס את החרדים. זו בעצם המצוקה המרכזית שהחרדים והרבנים מציגים כל הזמן".

"כשיש מלחמה, כל השיח הפוליטי הנבוב הזה, אני סולד ממנו"

לקראת סיום השיחה, הביע דעתו גם על המתקפות שסופגים קצינים בצה"ל ובכירים במערכת הביטחון: "זה רע מאוד, זה חסר אחריות. לירות בתוך הנגמ"ש, זה לא רק חוסר אחריות, זה פשוט להשמיד את עצמך. כשיש מלחמה, כל השיח סרק הזה, הפוליטי הנבוב הזה, אני סולד ממנו ובז לו. אני הייתי מצפה מכל נבחרי הציבור, אגב לא משנה מאיפה הם מגיעים, מהימין, מהשמאל, לגלות אחריות, לדבר על מה שחשוב, על איך מאחדים את העם הזה, איך מנצחים את המלחמה, איך מכריעים את כל האויבים שלנו, איך אנחנו פועלים להשיב את כל מי שאינו בביתו חזרה הביתה ובמקום זה התכתשויות משמאל ומימין, שיח רדוד, חסר משמעות בעיניי שלא תורם לשום דבר ולא מקדם את המדינה לשום מקום".

"אני חוויתי את החוויות האלו בגיל צעיר כשנכנסתי לכנסת בגיל 35 למספר שנים. היום אני מרגיש שמה שאני צריך לעשות זה לדבר על מה שחשוב לישראל ומה שטוב לישראל ואיך אנחנו מאחדים את העם הזה ויוצאים מהמשבר הביטחוני הקשה שנוצר. אני גם מקווה מאוד שהציבור הישראלי לא ירצה לתת יותר במה לאנשים שמחפשים כל היום את הפוליטיקה הקטנה ואת הכותרות בתקשורת, אלא מחפשים בעיקר את מה שחשוב לעתיד המדינה", הסביר. 

עריכה: אמיתי דואק

10/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris