ינון מגל ובן כספית

"היועמ"שית מועלת בתפקידה"

השר עמיחי שיקלי הודה שאמר לרה"מ כי לדעתו יש להעביר את בהרב-מיארה מתפקידה • הוסיף: "מה שאני מבין - שבתוך המלחמה לא רוצים לייצר עוד אדוות"


השבוע החליט שר הביטחון יואב גלנט לאשר שליחת צו ראשון לצעירים החרדים בגיל גיוס, זאת כשבועיים לאחר דיון בג"ץ בנושא. שר התפוצות והמאבק באנטישמיות עמיחי שיקלי שוחח עם יהודה שלזינגר ויאיא פינק והתייחס לדברים. בהמשך סיפר כי אמר לראש הממשלה שלדעתו יש להזיז את היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה מתפקידה. 

שיקלי מתח ביקורת על אמירות של מנהיגי ציבור חרדיים: "הטרמינולוגיה של הרבנים הספרדיים, שמדברים במובן של 'גזרת גיוס', זו טרמינולוגיה שאני לא מקבל, ואני חושב שהיא עוול לערכים הכי יהודיים שיש: לא תעמוד על דם רעך, מסירות הנפש, ואני לא רואה איך אפשר לקיים אף מצווה של יישוב הארץ בלי כוח מגן עברי. מה בין צבא עברי בארץ ישראל למכתבים הלאה?".

עוד הוסיף: "מה שקובע זו המציאות בפועל. המכתבים מאכזבים אותי. בפועל יש החלטה שנובעת בראש ובראשונה מהגדרות הצבא. לגייס 3,000 צעירים חרדים שלא לומדים בישיבות, לשם הולכים. כרגע אין לנו עוד חוק, אך בעיניי זה כיוון טוב, ואני בעד לעשות כל פעולה כדי להביא גיוס רחב ככל הניתן" . השר הציג רעיונות יצירתיים שנועדו לשלב לוחמים חרדים בצה"ל: "בונים מודלים מעניינים מאוד. למשל מדברים על ישיבה בבקעת הירדן שגם יודעת להחזיק גזרה, דיברו על חטיבה חרדית שיודעת לעשות תעסוקה, אימון ופרק של לימוד. כל הרעיונות האלה שחלקם מפורטים בתוך דוח שקדי. לקליטה של חיילים חרדים בצה"ל יש המון משמעויות, סוגי כשרויות, שירות עם נשים, יש מחירים לזה גם מצד הצבא".

"חשוב גם קשר עם מגוון מפלגות שמתנגדות לחמאס"

שר התפוצות הדף את הטענות כאילו הוא התערב בבחירות לפרלמנט הצרפתי לטובת מפלגתה של מארין לה פן: "אלה סיסמאות. לא קראתי לאף אחד להצביע למאן דהוא. במסגרת כינוס חשוב, שהשתתפו בו מנהיגים של מדינות פגשתי את מארין לה פן. הייתה לנו שיחה ורצינו לשמוע גם את דעתה בהקשרים שקשורים לקהילה היהודית. מאוד הערכתי דברים שהיא אמרה ועשתה במהלך המלחמה. בין אם זה הבחירה שלה לצעוד לצד הקהילה היהודית נגד האנטישמיות, או האמירות שלה כנגד החלטות בית הדין בהאג. המועמד שלהם לראשות ממשלה אמר שלהכיר במדינה פלסטינית, זה פרס לטרור. אלה אמירות חשובות, וחשוב גם קשר עם מגוון מפלגות שמתנגדות לחמאס".

"היא לקחה את העמדה שלה לפוליטיזציה מוחלטת"

לקראת סיום השיחה ביקר שיקלי את התנהלותה של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה: היועצת המשפטית לממשלה: "אני לא יודע אם לומר מאוכזב, אני חושב שהיא מועלת בתפקידה - היא לקחה את העמדה שלה לפוליטיזציה מוחלטת. האכיפה בררנית, אין כתבי אישום. אין לה שום דבר לומר, אין לה שום אמירה ממתנת. אמרתי לראש הממשלה לפני כשבועיים שרב הנזק על התועלת איתה, נכון להעביר אותה מתפקידה", אמר השר.

עריכה: אחיעד לוק

11/07/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמיחי שיקלי
עמיחי שיקלי  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris