פרופ' רפי קרסו

"החיסון יעיל, לא צריך להיכנס לפאניקה"

פרופ' רפי קרסו הרגיע את חוסר הוודאות בקשר לוריאנט האומיקרון • ובקשר ללא מחוסנים אמר: "תישארו בביתכם ואל תדביקו אחרים"


התחלנו לחשוב שסיימנו עם הגל הרביעי של הקורונה, והתחלואה החלה לרדת, אבל אז הגיע וריאנט חדש - האומיקרון. פרופ' קרסו כאן כדי להסביר וגם לתת את העצות הנכונות להתמודד עם המצב החדש.

"מה שלא יהיה, קרוב לוודאי שלא צריך להיכנס לפאניקה, ודאי לא בארץ ובוודאי לא אלה שקיבלו את החיסונים", אמר פרופ' קרסו בקשר לווריאנט האומיקרון, והוסיף: "אני ממליץ, מי שלא קיבל - לקבל בוסטר".

עוד אמר: "לשמחתנו, גם פייזר וגם מודרנה הודיעו שהחיסון שלהם, בעיקר הבוסטר, יעיל. אנחנו יודעים שהחיסון לא מגן ב-100%, החיסון מגן ב-90 וכמה אחוז. יכול מאוד להיות שבמקרה הזה של האומיקרון החיסון יגן קצת פחות, אבל יגן, כלומר יש לנו נוגדנים - אז גם אם נחלה, הגוף שלנו כבר מכיר חלק מהווירוס וכבר יודע איך לתקוף אותו ואיך להגן עליו".

קרסו המשיך והרגיע את הלחץ מהווריאנט כשאמר, "מה שברור לנו שמחוסנים עם בוסטר נדבקים כמה שפחות ולא חולים קשה". 

אם כך, מה החשש מאומיקרון? לדברי קרסו, "מה שמפחיד אולי או שלא טוב בווריאנט הזה - שיש בו למעלה מ-50 מוטציות. זה אומר שהוא משתנה".

"לא צריך לחייב אנשים להתחסן, אבל צריך להגביל אותם"

בהמשך התייחס קרסו לשאלה האם יש להטיל סנקציות על אנשים שלא התחסנו נגד קורונה, ואמר: "החברה צריכה לדאוג לעצמה, ואם ישנם בודדים שלא רוצים להתחסן - תישארו בביתכם ואל תדביקו אחרים".

קרסו המשיך לתהות לגבי שאלת הסנקציות על לא מחוסנים, ואמר: "אנחנו במדינה שהרוב קובע. אם אני לא רוצה לשלוח את הילד שלי לבית ספר בכיתה א', אני יכול? לא. יש חוק חינוך חובה. אני חושב שלא צריך לחייב אנשים להתחסן, אבל כן צריך להגביל אותם לעשות הכול כדי שלא ידביקו אחרים", לדבריו, "אם דמוקרטיות אירופאיות, כמו אוסטריה וכמו גרמניה, מגבילות את האנשים שלא מחוסנים. אני חושב שגם אנחנו צריכים לחשוב על לעשות את זה". 

בהמשך שיתף קרסו את מה שראה בספרד בקשר לקורונה כשטס למדריד. "הסתובבתי ברחובות, לא ראיתי אדם אחד בלי מסכה כולל מסכה על האף. רציתי להיכנס לסופרמרקט, בכניסה ביקשו לראות תו ירוק", אמר קרסו, וסיפר: "במסעדות אתה לא יכול להיכנס לשום מסעדה בלי תו ירוק. ואם אתה נכנס למסעדה, מותר לך להוריד את המסכה רק כשאתה יושב ליד השולחן שלך. צריך ללמוד מהם. ובארץ יש מקרים כשמישהו מעיר למישהו שלא שם מסכה, הוא חוטף מכות".

עריכה: אמיתי דואק

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
03/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' רפי קרסו - תוכנית בריאות
פרופ' רפי קרסו - תוכנית בריאות  |  צילום: רמי זרנגר
Paris