מיכל דליות

הצפייה מגיל 18 בלבד

בתה בת ה־8 של המאזינה צפתה בתוכן פורנורגפי בפלאפון של חברה: "הרגשתי שאני במבחן שאיני יודעת לעבור" • כיצד תסייע לה דליות להתמודד עם האירוע?


אנחנו לא צריכים להיות אנשי חינוך גדולים בכדי לדעת שחשיפה לתכנים פורנוגרפיים בגיל צעיר היא מסוכנת, אבל לצערנו הרב העולם הולך בדיוק למקום הזה. ילדים רבים נחשפים לפורנו בבית הספר היסודי. הם צופים בו דרך המחשב הביתי, באתרים, בסמארטפונים, בקבוצות הוואטסאפ, ודרך חברים.

אמא לילדה בת 8 פנתה לקבלת סיוע ממיכל דליות, לאחר שביתה סיפרה כי צפתה בתוכן פורנוגרפי קשה בטלפון הנייד של חברתה. "הילדה הייתה מאוד מבולבלת והסבירה לי שהרגישה דחייה וגועל תוך כדי שהיא מתארת לי את מה שהיא ראתה", אמרה האם והסבירה איך היא הגיבה לאירוע. כיצד יש להתמודד עם אירוע שכזה? ומה עליה לעשות אם הילדה תשאל שאלות נוספות?

"בראש ובראשונה אני חייבת להודות שמשמח אותי לשמוע את התגובה שלך. מבחינתי, כשילדה מספרת דבר כזה לאמא שלה זה מראה שיש מערכת יחסים תקינה בין הילדה לאמא. מעבר לזה, עושה רושם שההתמודדות שלך עם הנושא ראויה ומכבדת, ולא היסטרית וזה באמת ראוי להערכה", אמרה דליות וניסתה להרגיע את האם שהגיעה לשיחה עם הרבה סימני שאלה.

"אין כל ספק, ילדה בת שמונה לא צריכה להיחשף לפורנוגרפיה. כשילדים בני גילה נחשפים לתוכן כזה הם חשים מבולבלים, ונדמה להם שמשהו לא בסדר עד שברוב הפעמים הם אפילו לא משתפים אף אחד מהמבוגרים בסביבה שלהם. הם מרגישים סוף של דחייה ובהלה מהנושא", הסבירה הסופר נני הלאומית.

עוד הוסיפה: "חשוב מאוד שתפני לאמא של החברה ותשתפי אותה בדבר הזה. האמא חייבת לדעת שהילדה שלה מגיעה לזה, כי בדרך כלל ילדות בגיל הזה לא מגיעות לתוכן פורנוגרפי קשה בכוחות עצמן, בדרך כלל זה קורה כשיש אחים גדולים בבית".

בהמשך אמרה כי יש לחכות כמה ימים ואז לבדוק האם לילדה יש עוד שאלות בנושא. "תסבירי לה שהיא ראתה תמונות מסרט, ובו לקחו דברים כמו אהבה וחיבור והפכו אותם למשהו שלא מתאים לילדים. תגידי לה שלא כל המבוגרים אוהבים את זה, ותזכרי שההתייחסות שלך צריכה להיות בהתאם למה שהיא ראתה. אגב, אם את רואה איתה סרט ויש שם חיבוקים או נשיקות תגידי שיש שם גם המון אהבה. בני נוער נוטים לבלבל בין תשוקה לאהבה, ואם תצליחי כבר מהגיל הזה ללמד אותה את ההבדל זה יהיה לטובתה בהמשך".

דליות ביקשה להזכיר כי היא מאמינה שהחינוך למיניות מתחיל בגיל מאוד צעיר ובלי האספקט המיני בכלל. "זה מתחיל כבר מגיל 3 או 4 שם אנחנו לומדים שלא עושים למישהו אחר משהו שלא נעים לנו, ואנחנו לא מכריחים ילד לחבק אף אחד, גם לא את סבא או את סבתא".

עריכה: עדן בן ארי 

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
07/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיכל דליות (סופר נני)
מיכל דליות (סופר נני)
Paris