רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

מדברים אהבה

האם ניתן לשלוט על אהבה? ברור שלא • האם אפשר להתגבר על אהבה נכזבת? ברור שכן • מיכל דליות פינת ורדה רזיאל ז'קונט


אהבה זה כואב: למיכל דליות יש מספר עצות כיצד תצליחו להתמודד עם לב שבור; ולא, חבילת טישו וקופסת גלידה לא כלולים ברשימה.  

במכתב שהגיע למיכל דליות נכתב כך: 'האם ניתן לשלוט על התאהבות? מה עושים אם ההתאהבות מתרחשת והיא אסורה או לא הדדית?'

חבל שכותב השאלה לא ציין האם הוא זכר או נקבה, או לפחות את גילו. "יש הבדל בין ילד בן 8 ששואל את השאלה או נערה בת 13. יש הבדל אם שואלת את זה בחורה רווקה בת 27 או גבר גרוש ומבוגר עם ילדים", הסבירה מיכל ובכל זאת הדגישה: "לא ניתן לשלוט על אהבה.

"התאהבות היא משהו שקורה בגזע המוח במקום הכי פריטימיבי שלנו. לפרופסור יורם יובל יש על העניין הזה הרצאה מרתקת, ואני ממליצה להיכנס לעמוד הפייסבוק שלו וללמוד על התאהבות ועל המוח שלנו.

"בנוגע לשאלה על אהבה אסורה - התשובה דומה לתשובה שעניתי לאבא שרצה להתקלח עם בתו. המילה 'אסורה' היא חברתית? תרבותית? מי אסר על האהבה הזאת? היום כבר מדברים על זוגיות פתוחה ועל זוגיות פוליאמורית. היום הדברים מאוד נזילים וזה לא מה שהיה קודם".

ומה אם האהבה היא לא הדדית? ובכן, יש גבול עד כמה אפשר לשלוט במצב. "אנחנו לא יכולים לגרום לאחר לאהוב", טענה מיכל והציעה לכל מי שליבו שבור מאהבה נכזבת לצאת ולמצוא לעצמו תעסוקה: "התאהבות זו אנרגיה ולכן צריך לתעל את האנרגיה למקום אחר.

"התאהבות קורית בגלל צורך בהתחדשות. התאהבות הרי מגיעה מתשוקה - לאו דווקא מינית אלא תשוקה של אנרגיה, ולכן כשיש הרגשה של עמידה במקום - בין אם בעבודה, בזוגיות או בכלל בחיים, יש צורך להתחדש, ולהתחדש הכוונה ללכת לקורסים, לחוגים, לחדר כושר או להתחיל לקרוא, להתאמן, לשחות ולצאת יותר עם החברים. אם מישהו התאהב וזו אהבה אסורה או לא הדדית, הוא צריך להעסיק את עצמו", סיכמה מיכל.

     

עריכה: מיכל דאבי

14/12/2018
הישארו מעודכנים

אוהבת אותי אמיתי
אוהבת אותי אמיתי  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image