103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

"מאז שהיא קיבלה מחזור היא הפסיקה לדבר איתי"

בתה של המאזינה קיבלה את הוסת הראשונה שלה, ואינה מוכנה להידברות בנושא: "זה מאוד הסעיר אותה" • מה חשבה על כך מיכל?


קבלת המחזור הראשון הוא אירוע מכונן בחייה של כל נערה מתבגרת, ובעשורים האחרונים אנחנו עדים לתופעה בה גיל ההתבגרות הולך ומקדים, מה שאומר שהמחזור הראשון מגיע כבר בגיל 10. הורים רבים עומדים חסרי אונים אל מול הסיטואציה, ותוהים איך להנגיש את הנושא, ולדבר על כל המשמעויות של קבלת הוסת הראשונה.ביניהם הייתה גם המאזינה שהתקשרה בדחיפות למיכל דליות שתוכל לסייע לה להכין את בתה לאחר שזו זכתה לקבל את המחזור הראשון שלה. אז כיצד אפשר להכין את הנערות הצערות לקראת המאורע המרגש, ולהפוך אותו לטבעי, צפוי, ולא מעורר פחד? 

"בתי בת ה־11 קיבלה מחזור לפני כמה שבועות, ומאז היא מאוד מפחדת", סיפרה האם המודאגת, "בהתחלה היו לה כאבי בטן לא רגילים, ותאירנו לעצמנו שזה יבוא בקרוב. היא אמרה לי שראתה על התחתונים שלה כתם בצבע סלק, וכשהצעתי לה להתחיל להשתמש במוצרי היגיינה היא סירבה בטענה שהיא מתמודדת עם זה לבד. היום היא משתמשת בנייר טואלאט, ואמרה שהיא תנהל את הדבר הזה כמו שהיא מוצאת לנכון. אני חוששת מאוד כי היא בהלם מוחלט, וממש נכנסה להיסטריה. לצערי אני לא מצליחה לתקשר איתה ולדבר על הנושא". 

דליות הצליחה לסייע לאם המסורה, ויצאה במסר לכל ההורים לדבר עם ילדיהם על מיניות בהתאם לגילם ולרמתם, "חינוך מיני מתחיל מגיל שנתיים. זה לא צריך להיות קשור לפין, פות או וסת - אלה לידיעה שהגוף שלהם הוא ברשותם", קבעה סופר נני, "הילדים צריכים לדעת מגיל קטן שאיש לא יגע בהם אם הם לא רוצים, וככל שהם מתקרבים לגיל ההתבגרות צריך להכין אותם בצורה יותר ברורה. הרי כשילדים בני 11 מקבלים קרי לילה ומתעוררים רטובים מתוך שינה זה עלול מאוד להביך אותם, וכשבנות רואות דם על התחתונים הן חושבות שהן נחתכו". בהמשך אמרה דליות שהידיעה עלולה להביך את הילדים, אבל אי הידיעה עלול להפחיד. 

אז מה ההורים המודאיגם צריכים לעשות בכדי לסייע לצעירות להתמודד עם השינויים הגדול בחייהן? התשובה ברורה - לדבר איתן, וכמה שיותר: "אם את רואה שאינך מסוגלת לנהל איתה שיחה על הנושא אני ממליצה שתכנסי לחנות ספרים, וחפשי ספר שיעזור. אני תמיד ממליצה לבדוק לפני את התכנים בספר בכדי לדעת אם הם מתכתבים עם סולם הערכים שלכם". דליות המליצה להשאיר את הספר בחדרה של התמבגרת הצעירה, ובכך לאפשר לה לעיין בחומר, ולקבל את המידע החשוב, אבל פה לא נגמרה המשימה: "תשאירי לה פתח לנהל איתך שיחה על זה בהמשך, ותדגישי בפניה שזה נושא חשוב לדבר עליו בין אמא לבת. תגידי לה שאת מבינה שהיא רוצה לנהל את המצב לבד, אבל את גדולה ממנה ב־30 שנה, ומתוך הניסיון שלך את תשמחי לעזור לה להרגיש בנוח עם המצב החדש". 

עוד הוסיפה דליות: "הילדה צריכה להבין שמה שהיא רואה זה לא ממש דם, ושמדובר בתאים ורקמות. חשוב שהיא תבין שהגוף שלה מנקה את עצמו באופן טבעי, וזה תהליך בריא ומצוין שלא מתרחש כל יום. מעבר להבנה התיאורטית חשוב שהיא תערך לקראת המחזור גם בבית הספר, תדע להשתמש בתחבושות וטמפונים". 

בהמשך סיפרה המאזינה שהבנים הגדולים שלה בני ה־17 וה־21 מקנטים את הקטנה בכל הזדמנות בעקבות השינויים שהיא חווה, "היא הפכה להיות יותר רגישה ועצבנית, ובפעם הראשונה שהיא קיבלה מחזור אמרתי לה שתשאר בבית ולא תלך ללימודים, בעוד האחים שלה אמרו שהיא סתם מתפנקת, וצחקו עליה". מיכל דליות מצאה פתרון קל ונוח לנושא, ואמרה: "חבל שאת לא משתפת את האחים הגדולים שלה, הרי אין סיבה שהיא תמשיך להתמודד עם ההקנטות שלהם סתם. תגידי שהיא קיבלה מחזור, ותבקשי מהם באופן חד משמעי של יציקו לה יותר".

27/09/2019
הישארו מעודכנים

מיכל דליות
מיכל דליות