רז שכניק

שלומי שבת: "שמח שההצלחה שלי הגיעה לאט"

בשנת 1989 יצא אלבומו השני 'בגלל הרוח', והשאר היסטוריה • רז שכניק אירח באולפן את האיש מאחורי הלהיטים


ההצלחה לא הגיעה בקלות לפתח דלתו של הזמר והיוצר שלומי שבת, אבל בשנת 1989 כשאלבומו השני 'בגלל הרוח' ראה אור הוא פרץ לתודעה עם רצף של להיטים בלתי נשכחים שנכנסו לפנתאון. היום, 30 שנה אחרי יציאת האלבום הביא שבת לאולפנו של רז שכניק את הסיפורים שמאחורי השירים, חוויות הילדות מבית אבא שעיצבו את סגנונו המוזיקלי, הקשר האמיץ עם אחותו לאה שבת, ואהבת הקהל העוטפת. 

הקריירה של של שבת החלה דווקא בארצות הברית, שם הופיע בעיקר בחתונות ובמועדונים, "המקום הזה חינך אותי, התחלתי להיות עצמאי ובחרתי להקים משפחה. זו הייתה התקופה הכי אותנטית שהייתה לי בחיי", סיפר, "כשחזרתי לארץ עם אלבומי הראשון 'מן החושך חזרתי' חשבתי שאני אהפוך את האדמה - בסוף האדמה התהפכה עליי, והאלבום לא התקבל כמו שציפיתי. קיבלתי טראומה", הודה שבת, "הרי הייתי אצל האמרגן הכי גדול בארץ, אז איך זה שלא הופעתי? בתקופה בה התגוררתי בניו יורק אנשים הגיעו אפילו ממקסיקו בשביל לראות אותי שר, אז למה בארץ זה לא עבד", שאל והמשיך לספר על התקופה המורכבת שחווה מאז חזרתו לארץ והיה זקוק לפרנסה, "לא ידעתי לעשות כלום חוץ ממוזיקה, ולא הסכמתי להיות נגן של אף אחד. הייתי בתחילת שנות ה־30 לחיי וחוץ מלהיות מוזיקאי לא ידעתי לעשות כלום, ולא הסכמתי לעשות שום דבר אחר. אחד היתרונות שלי בחיים הוא שאני יודע להתמודד עם מצבים קשים, ולכן, גם כשקטלו אותי הבנתי שלא הכל נעשה מרוע לב. אנשים כתבו עליי דברים קשים לא בגלל שהם רעים, פשוט בגלל שזו הייתה האמת שלהם. עם חלק מהביקורת אפילו הסכמתי. למדתי, החכמתי ובאלבום הבא שלי הכל השתנה".

על הקשר המיוחד בין שלומי ללאה אחותו כולם יודעים, וכנראה שבאותם ימים כשהוא החל לחשוב על החזרה לארה"ב אחותו הצליחה לכתוב שיר טוב במיוחד, שלימים הפך ל'בגלל הרוח', להיט גדול שגרם לו להישאר בארץ למרות הכל. "לאה הרגישה אותי בדם שלה", סיפר בהתרגשות שבת, "היא הבינה שעובר עליי משהו לא טוב, שאני מאוד מבולבל, ויום אחד היא החליטה לספר לי שכתבה שיר שיתאים לי מאוד, והשמיעה לי אותו", אמר, "אני מודה שבהתחלה לא מאוד התלהבתי, בעיקר בגלל מצב הרוח שהייתי בו באותה התקופה. אני לא חושב שהבנתי את גודל המתנה, רק אחר כך, כשהקלטנו אותו הבנתי עד כמה המסר של השיר הזה חזק. אין ספק שזה שיר טוב". 

שיר נוסף מהאלבום השני של שבת הצליח גם הוא להכות גלים, ואנחנו מתכוונים כמובן ל'מרגריטה', מחרוזת במקצב ספרדי שהצליחה להביא איתה שלל גרסאות בביצוע של זמרים בתחילת דרכם, שלומי שבת רואה את זה דווקא כמחמאה, וסיפר: "לדעתי מחרוזת מראה על האופי של הזמר, ועל הקשר שלו עם הקהל. זה עושה להם טוב ליהנות ממוזיקה בלי הפסקות, ובלי דיבורים". שבת מחובר בנימי נפשו למוזיקה הלטינית, "לאה ואני היינו שומעים מוזיקה דרום אמריקאית בחדרי חדרים. היינו שומעים בוסה נובה, שירים מברזיל, מוזיקת סלסלה, וגם מוזיקה צוענית". שבת העניק גם חידוש לשיר ספרדי בשם 'האדמירל', ואף הקליט אותו באלבום: "סבתא שלי הייתה מרדימה אותי עם השיר הזה, והגשמתי חלום קטן כשיצרתי ביחד עם יוני רועה גרסה בעברית לצלילי ילדותי". עוד סיפר שבת: "המוזיקה הטורקית למשל, הושרשה בנו די בכוח, לשמחתי". נפתיע ונספר ששבת חובב מוזיקת רוק, והודה: "אני רוקר בנשמה שלי, רוק כבד הוא אהבת חיי, אבל הבנתי שאני לא מתגורר במדינה הנכונה לנגנן בה רוק". 

שבת נולד וגדל ביהוד, עיר קטנה בבקעת אונו שהייתה ידועה כעיר של כדורגל. ראש העיר המיתולוגי סעדיה חתוכה היה דואג לשבת במיוחד, "הייתי ילד מיועד לפורענות, והוא תמיד שמר עליי. למרות העוני ביהוד יצאו ממנה גם דברים טובים". 

אין ספק ששלומי שבת נחשב לאחד מהיוצרים המוערכים בארץ, אבל התהליכים שהוא עבר מבחינה מקצועית ואישית כאחד השפיעו גם על סיפור ההצלחה שלו: "רק אחרי 10 אלבומים זכיתי להופיע בקיסריה, ואני שמח שההצלחה לא הגיעה בבום, והתרחשה לאט לאט. ככה לא איבדתי את הראש. גם ההורים שלי קיבלו את ההצלחה שלי לאט לאט. אני זוכר שבפעם הראשונה שהופעתי בברכת הסולטן בירושלים אבי מאוד רצה לבוא וביקש לשבת קרוב לבריכה, הוא לא הבין שאין שם בריכה". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 

28/11/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'בגלל הרוח'. שלומי שבת
'בגלל הרוח'. שלומי שבת  |  צילום: מתוך עטיפת האלבום מ־1989
Paris