רז שכניק

"לאריק היו חלומות של שלום"

שושיק שני, אלמנתו של גדול הזמר העברי אריק לביא, ובתם נועה, הגיעו לאולפנו של רז שכניק ונזכרו בסיפורים מאחורי להיטיו הגדולים • האזינו לחלק ב'


השחקן והזמר אריק לביא ז"ל, המכונה גם 'פרנק סינטרה הישראלי', כבש את לב הקהל עם התיאטרליות שכה אפיינה אותו. הוא נמנה עם הזמרים המשפיעים, הייחודיים והבולטים ביותר שידעה ישראל, וחתום על עשרות להיטי ענק, אשר הפכו חלק בלתי נפרד מהפסקול של חיינו. בפרק מיוחד של 'אלבומי המופת', שוחח רז שכניק עם אלמנתו שושיק שני ובתו ד"ר נועה לביא על השירים האהובים והזיכרונות מהכוכב האגדי שהלך לעולמו לפני 17 שנים.

את החלק השני פתחו השתיים עם השיר 'אני אשיר לך שיר', שהולחן על ידי שמוליק קראוס ונכתב על ידי אריק לביא בעצמו. אלמנתו, שושיק, נזכרה בשיר: "זהו השיר הראשון שהוא כתב. ישבנו בבית קפה בגרמניה והייתה מפית על השולחן. הוא ביקש עט מהמלצר וכתב את המילים האלה. הוא אמר שאני ההשראה לשיר. הוא מאוד התגעגע לשיר בעברית, זה היה חסר לו". לדבריה, "הוא לא כתב בתחילת הדרך כי הוא לא הרגיש מספיק ביטחון, הוא העריץ שירה".

אריק לביא נודע בשל שירי האהבה הרבים שחיבר לאורך הקריירה. "הוא כתב הרבה שירים כאלה ותמיד שאלתי אותו לגביהם. זו הייתה הקנאה של האישה שבי. זה מה שהורס נישואים, קנאה כזו", סיפרה אלמנתו, והוסיפה, "הוא אמר לי שהשירים הם לא על אישה באופן ספציפי, אלא על אמא אדמה, על הארץ הזו".

השיר 'זה קורה' נכתב עבור הסרט 'אדם' שיצא בשנת 1973, אך לאחר מכן הקלטתו נגנזה. כעבור שנתיים השיר הוקלט על ידי אריק לביא עבור אלבומו 'דיוקן'. "זהו אחד מהשירים שגם חבר'ה צעירים, סטודנטים שלי, מכירים. גם בלוויה שלו החלטנו שלא לשאת דברים, ושמנו את השיר הזה", שיתפה בתו.

"הוא לא ישן לילות שלמים עקב מחשבות על פוליטיקה"

לאחר מלחמת יום הכיפורים, הקליט אריק לביא את השיר האנטי-מלחמתי 'שיר הוא לא רק מילים'. "אחרי המלחמה הוא עבר מהפך פוליטי מהמלחמתיות ומהמיליטריזם לשאיפה לשלום", נזכרה נועה, בתו, וסיפרה כי "לפעמים הוא לא ישן לילות שלמים עקב מחשבות על פוליטיקה. בבחירות 1981 הזמינו אותו לחגוג את הניצחון של שמעון פרס, ובעודו שר במטה של העבודה, בגין נבחר שוב לראשות הממשלה. אבא שלי זוהה אז עם השמאל ועם האשכנזיות. שנים הוא היה מוקצה מחמת מיאוס, לא היו לו הופעות וחלטורות".

לימים סיפר שמוליק קראוס כי לנעמי שמר, כלת פרס ישראל לזמר עברי, יש חלק בכתיבת השיר. "יש כמה אגדות על השיר", סיפרה בתו, וחשפה: "יש תיעוד לכך שאבא שלי ושמוליק קראוס הסתובבו עם הטקסט הזה ופגשו את נעמי שמר על מדרגות הקאמרי. היא שרבטה את המילים, נתנה אותם לשמוליק ואמרה לו 'קח - זו מתנה ממני'. אבל הם לא בחיים היום, אז אנחנו לא יכולים לדעת".

אחד מלהיטיו הגדולים של אריק לביא הוא 'כל החלומות', שיר נוסף אשר כתב בעצמו. "באותן שנים הוא העדיף להקליט שירים שהוא כתב. החלומות שלו היו פולטיים, חלומות של שלום", סיפרה בתו, אשר תרמה את קולה לשיר: "זמרת הליווי הבריזה, והביאו אותי. זה היה להיט מאוד גדול. בעקבות השיר שירתתי בלהקה צבאית".

במהלך השעה חזרו השניים גם אל השירים: 'את חכי לי ואחזור', 'למה לא אמרת לי' ו'נועה'. בשבוע שעבר הבאנו את חלקו הראשון של המפגש עם שושיק שני וד"ר נועה לביא. לחצו כאן להאזנה.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

                           

עריכה: מאור ראטה

14/10/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריק לביא, 1976
אריק לביא, 1976  |  צילום: יעקב סער/לע"מ
Paris