רז שכניק

"המשחק של אבא היה דרמטי, מצויין וקומי"

שנה חלפה מאז הלך לעולמו השחקן המיתולוגי יהודה בארקן ז"ל • רועי בארקן, בנו, שב אל השירים הגדולים מהסרטים בהשתתפותו • האזינו לחלק ב'


לפני כשנה הלך לעולמו השחקן, הבמאי והקומיקאי האדיר יהודה בארקן ז"ל. לאורך שנות פעילותו, כבש את לב הקהל עם שלל סרטי מתיחות, תוכניות בלתי נשכחות והשתתף בכמה מהסרטים הכי זכורים בהיסטוריה של הקולנוע הישראלי. ביניהם, 'אבא גנוב' וסרטי הבורקס 'צ'רלי וחצי' ו'חגיגה בסנוקר'. בפרק מיוחד של 'אלבומי המופת', שוחח רז שכניק ב־103fm עם בנו רועי על השירים הנוסטלגיים מתוך סרטי הקולנוע בהם השתתף אביו, על השילוב הנפלא שיצרו השירים ביחד עם הסצנות האגדיות ועל הזיכרונות שנותרו.

השעה השנייה נפתחה בשיחה עם המוזיקאי מתי כספי, מלחין השיר 'ברית עולם', שנכלל בפסקול הסרט 'חגיגה בסנוקר' משנת 1975. "פנו אליי לכתוב את המוזיקה לסרט, קיבלתי חלקי עריכה לא מוכנים", סיפר כספי, והסביר: "2 החלקים הראשונים בשיר נכתבו כנעימה רומנטית-עצובה, ו־3 שנים לאחר מכן, ההשראה הביאה את החלק השלישי, שהוא החלק של 'אוהב אותך הלילה'. השמעתי את המנגינה לאהוד מנור, הוא שלף שיר אהבה לאשתו עופרה, והתאים את המילים למנגינה שהבאתי לו".

בהמשך, שב רועי אל השיר 'חייך, אכלת אותה', מתוך סרט המתיחות הראשון של בארקן שנקרא באותו שם: "הסרט הצליח בטירוף. הבדיחות התחילו אצלו בפינה בגלי צה"ל, אבל המתיחה הכי גדולה של אבא היא המתיחה ברכבת. זו הייתה מתיחה ענקית. היו שם כמה דברים מדהימים ומטורפים".

"'נשבע' הפך לשיר החופות האולטימטיבי"

לאחר מכן, שב רועי בארקן אל 'ענן לבן', שיר הנושא של הסרט 'לופו בניו יורק' משנת 1976: "בקולנוע הישראלי של אז לא היו כמעט סרטים בהמשכים. היה הפרש של כמה שנים בין הסרט הראשון לשני. זה היה הסרט הכי גדול שלו. המשחק שלו היה דרמטי, מצויין וקומי, כי הדמות של לופו היא קומית ודרמטית, זו דמות אדירה".

בפסקול הסרט 'אבא גנוב 2' משנת 1989, נכלל השיר 'נשבע', אשר הופיע בסצנת החתונה. "'נשבע' הפך לשיר החופות האולטימטיבי", הכריז רועי, ונזכר: "אבא שלי פתאום שמע את השיר, התקשר לעורך, אמר לו, 'אני בדרך לחדר עריכה - תלביש את השיר', והשאר היסטוריה".

כמו כן, חזרו אל הסיפורים הגדולים מאחורי השירים: "לתת", "Elle était si jolie", "שושנת פלאים" ואל נעימת הפתיחה של הסרט 'חגיגה בסנוקר'. בשבוע שעבר הבאנו את חלקו הראשון של המפגש עם רועי בארקן. לחצו כאן להאזנה.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

                           

עריכה: מאור ראטה

25/11/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנו של יהודה בארקן ז"ל שב אל השירים מהסרטים בכיכובו של אביו
בנו של יהודה בארקן ז"ל שב אל השירים מהסרטים בכיכובו של אביו  |  צילום ארכיון: משה שי/פלאש90
Paris