רז שכניק

שולה חן: "כל מה שטוב נשאר המון שנים"

האלבום הראשון של הזמרת הפך לאוסף להיטים שנשאר איתנו משנת 1969 עד היום • בשיחה עם רז שכניק נזכרה בתחילת דרכה


שולה חן, מהקולות הבולטים במוזיקה הישראלית, החלה את דרכה המוזיקלית בלהקת הנח"ל, ומאז העשירה את הפסקול הישראלי בכמה וכמה להיטים בלתי נשכחים.

האלבום הראשון שלה 'שלכם, שולה חן', יצא אי שם ב־1969 ועדיין מצליח להדהד בתחנות הרדיו, ומתוכו יצאו שירים רבים שכיכבו, גם שנים אחר כך, פרסומות וסדרות טלוויזיה שונות. בשיחה עם רז שכניק נזכרה חן בסיפורים הגדולים שמאחורי השירים, ולקחה אותנו למסע נוסטלגי: "זו הייתה תקופה מאוד נאיבית". 

את השיר 'בוא הביתה' למשל, אין אחד שלא מכיר, אבל האם ידעתם שמדובר בשיר מתורגם מאנגלית? 'Sunday Morning', הוא שיר שהתפרסם לראשונה בשנת 1967 וזכה לביצועים רבים, וביניהם גם ביצוע של יוצרת השיר מרגו גוריאן. "אבי קורן (בעלה לשעבר) תרגם את השיר לעברית. הוא כתב 'איזה כיף לי ביום א', אבל מהר מאוד הבנו שזה לא שיר שיתפוס. הוא זרק את התרגום, וכתב את השיר מחדש בשם 'בוא הביתה'". רבות התייחסו לשאלה האם מדובר בשיר ששרה אישה לבעלה או אמה לבנה, וחן התייחסה ארוכות לנושא, ואף סיפרה על התגובות הרבות שקיבלה לאחר פרסומו: "זה שיר שמאוד תפס".

"באותה התקופה עדיין לא ממש זיהו אותי, כי הטלוויזיה הייתה ממש בתחילת הדרך. אחרי שהשתתפתי במחזמר 'איי לייק מייק' זיהו אותי הרבה יותר. זה היה סוג של כוכבות", הודתה חן וסיפרה בהתרגשות כיצד הייתה הולכת בשוק הכרמל, ורואה כיצד אנשים מתחילים לזהות אותה יותר. בהמשך סיפרה שהיא מגדירה את עצמה גם כזמרת וגם כשחקנית, "שיחקתי בהרבה מאוד מחזות זמר, והייתי מקבלת מכתבים מילדות שרצו להיות חברות שלי".

חן הרגישה צורך לפרגן לאומנים שסייעו לה בעבודה על האלבום, וסיפרה: "שלום חנוך הלחין לי 4 שירים באלבום הראשון. היינו יחד בלהקה, הוא היה גדול ממני בשנה, ושאלתי אותו אם הוא יכול לשלוח לי לחנים לאלבום, והוא מיד הסכים". שכניק תהה איך ייתכן הדבר, כי בדרך כלל אומנים שומרים את השירים הטובים לעצמם, אבל חן מיהרה להגיב שאז זה לא היה ככה. במהלך הריאיון הקולח חשפה הזמרת שאת שירה המפורסם 'אוריה החיטי' כתב יונתן גפן, "הוא היה בן כיתה שלי בנהלל, וזה היה השיר הראשון שפרסם. מה גם שיש קשר בין השיר לסיפורם של משפחת דיין", הסבירה.

בהמשך סיפרה חן איזה שיר מהאלבום היה אמור להיות שלאגר, ומי מבין הלהיטים הגדולים באלבום הצליח להפתיע אותה, וגם: איך הגיבה להצלחה הגדולה, ומי דחק בה להתחתן עוד שהייתה בלהקת הנח"ל?

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

27/02/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'שלכם, שולה חן'
'שלכם, שולה חן'  |  עטיפת האלבום מ־1969
Paris