ניסים משעל

"הוא מייצג תופעה ואנחנו רואים אותה גם בבחירות"

ינון מגל נתקל בד"ר גדי טאוב במסדרונות 103fm ובחר בו לאיש השנה: "עשה מעבר חשוב מהשמאל לימין" • משעל: "חלומך הרטוב הוא שכולנו נהיה אנשי ימין?"


לרגל השנה החדשה ניסים משעל שוחח עם שדרני רדיו 103fm על השנה שחלפה עליהם, וביקש שיבחרו את איש השנה שלהם. העיתונאי ינון מגל בחר בד"ר גדי טאוב, שהצטרף אך השבוע לצוות המגישים המתחלפים לצידו של אראל סג"ל ב־103fm.

"עברתי במסדרונות הרדיו, ראיתי אותו ואמרתי לעצמי שזה איש השנה שלי. הוא איש שמאל שהתפכח ועבר לימין השפוי. יש מגמה כזו. לפניו זה קרה לעירית לינור ולאברי גלעד שהם אנשים אינטלקטואלים, חכמים ונבונים שמבינים את המציאות ויודעים שהתיאוריות של התקווה שהביא השמאל במשך עשרות שנים מתנפצות לנו בפרצוף מול המציאות".

זה המבחן שלך לאיש השנה? איש השנה זה בדרך כלל איש שעשה משהו.
"אני חושב שהוא מייצג תנועה. במשך עשרות שנים התקשורת והשמאל ששולט עליה ניסו לחנך אותנו מחדש נגד יהדות, נגד המסורת, נגד החיבור שלנו לזהות שלנו ואני רואה בגדי טאוב סוג של סימן".

לא שמעתי טוב. השמאל שולט בתקשורת? תסתכל על מה שקורה כאן בתחנה.
"כן. השמאל גם שולט באקדמיה, במשפט ועוד. מבלי לציין שמות ברור שהתקשורת תל־אביבית, ליברלית וחילונית. כל התיאורים של תפיסת עולם מסוימת והמציאות זזו. דונלד טראמפ הוא חלק מזה. יכולתי לומר שדונלד טראמפ הוא איש השנה שלי אך אני מסתכל על מה שקורה כאן בישראל, החיבור שלנו לזהות שלנו, לשפיות".

גדי הוא איש השנה בעיניך כי הוא עשה את המעבר משמאל לימין?
"הוא מייצג תופעה ואנחנו רואים אותה גם בבחירות. הימין כל הזמן מנצח. אנשים התעוררו אחרי מה שקרה בחיזבאללה בלבנון, אחרי הנסיגה מעזה, אחרי מה שקרה בסוריה ועוד".

אני מזכיר לך שהימין שולט בשנים האחרונות.
"הוא שולט במקום היחידי הדמוקרטי. בכל שאר המקומות - באקדמיה, בבית המשפט, בקולנוע ובתיאטרון - השמאל שולט המון שנים. אנשים היום מתעוררים ומבינים שמה שלימדו אותנו כל השנים, שניתן לעשות כאן פשרה, הוא לא בהכרח נכון. יש כאן זהויות שמתחרות על אותה חלקת אדמה".

70% מהציבור הוא ימני. דווקא גדי?
"חלק מהמהפכה שייכת לרשתות החברתיות. כשהיו רק ערוצי התקשורת הקלאסיים אז אנשים בשדרות ובירוחם היו צופים בחדשות וקוראים עיתונים מבלי להתחבר לתוכן. אלו דברים שהשתנו. בצוק איתן התקשורת שמרה על עצמה כחלק מהאו"ם בעוד שאנשים הצהירו ברשתות שהם קודם כל ישראלים".

חלומך הרטוב הוא שכולנו נהיה אנשי ימין?
"ממש לא. אני אוהב את הוויכוח בין ימין ושמאל. אני ליברל ויש לי חברים הומואים, הייתי ב'וואלה', בסיירת מטכ"ל עם הקיבוצניקים ועם הברנז'ה של התקשורת. השנה הזו היא שנה של התפכחות. הבנו איפה אנחנו חיים ואנחנו מתחברים לעצמנו. הבנו ששוויון וביטול הזהויות הוא לא דבר שאנחנו רוצים. אנחנו יהודים מסורתיים וישראלים - ויש לנו כבוד לדבר הזה. כיום אנחנו מבינים שיש לזה גם השלכות על המציאות המדממת עם הערבים".

על ד"ר טאוב הוסיף: "למדתי איתו בבית הספר, הוא היה שנתיים מעליי והסתובב עם האליטה הירושלמית ועם הילדים של המרצים באוניברסיטאות. הוא ד"ר להיסטוריה אמריקאית ובעל כישרונות. מאוד מעניין לקרוא את מה שהוא כותב. השיח שהוא מעורר בעיתון 'הארץ', על כמה שהוא מסוכן, מצביע כמה המעבר הזה שלו הוא דבר חשוב. זה הדבר המשמעותי ביותר בעיני. אלה הגחלים הרוחשות על פני הקרקע".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

07/09/2018
הישארו מעודכנים

ניסים משעל וינון מגל
ניסים משעל וינון מגל  |  צילום: 103fm