רז שכניק

אלוהים נתן: איתן מסורי שב אל אלבום הפריצה

מסורי התארח באולפנו של רז שכניק, וביחד חזרו לסיפורים מאחורי אלבומו 'המון דברים' משנת 1979


היוצר והזמר שהפיח תקווה בכולנו לפני יותר מ־40 שנה, איתן מסורי, פרץ לתודעה הישראלית עם צאת אלבומו 'המון דברים' בשנת 1979, לקריירה ארוכת שנים ומלאת להיטים. הוא מוזיקאי בכל רמ"ח איבריו, ויחד עם רז שכניק יצאו השניים למסע בזמן אל עבר הסיפורים שמאחורי השירים, תהליך היצירה וההצלחה האדירה שממשיכה עד ימינו.

אלבומו של מסורי כלל שירים רבים שהפכו ללהיטים באותה התקופה, ביניהם: 'אם רק תאמין' ו'בוקר של תקווה', אך אין ספק כי הלהיט הגדול ביותר והמזוהה ביותר עם הזמר הוא 'אלוהים נתן לך במתנה'. השיר שנמנה עם שלל להיטיו הגדולים של איתן מסורי, הפך לקלאסיקה אלמותית במוזיקה הישראלית ונדמה כי אין ולו אדם אחד שלא מכיר אותו.

האלבום, ובמיוחד השיר, הוביל לפריצה הגדולה של מסורי וזכה להצלחה חסרת תקדים, שכן 42 שנים חלפו מאז התפרסם והשיר מושמע כמעט בכל יום בתחנות הרדיו השונות. מסורי סיפר: "דוד חלפון נתן לי אותו ב-1976, השיר היה מוכן. כשהיה הסכם שלום שאלו אותי אם אני יכול לעשות שיר, היו איזה 40,000 איש בכיכר מלכי ישראל, והמזל הגדול שמישהו לא שמע את זה ואמר - 'כתבתי שיר'. מה אתה נותן שיר ל-40,000 איש בכיכר מלכי ישראל שעוד לא ברדיו ולא מוכן? אבל ישר אחרי זה הכנתי אותו וב-1978 הוא יצא".

תהליך היצירה של השיר לא ארך זמן רב, ליתר דיוק "3 דקות. כשזה לוקח 3 ימים זה לא משהו. פול מקרטני אמר את זה שהוא מבחינתי היה היחיד שהתקרב למוצרט ובטהובן בעולם". רבים ביצעו לאורך השנים גרסאות כיסוי לשיר, אך גרסתם של איתי טיראן וחני פירסטנברג הייתה המצליחה מכולן, ונבחרה עבור הסדרה 'הבורגנים'. מסורי הודה כי אין מתכון להצלחה של שיר, "לא יודעים מה קובע בשיר, המילים או הלחן? התשובה היא פעם זה ופעם זה, ושניהם ביחד. לחן יכול לקלקל מילים ולהפך, עדיף ששניהם יהיו טובים".

בהמשך, הוא נזכר בילדותו, "גדלתי בתל אביב בצפון שהוא היום המרכז, התחלתי לשיר בגיל 5-4 בגן ואז הגננת אמרה לאמא שלי שיש לי כשרון וכדאי לפתח. בבית הכנסת הייתי יחסית בינוני, הייתי הולך לשמוע עם סבא אבל אף פעם לא פצחתי". את דרכו התחיל בתזמורת חיל אויר, "הלכתי להיבחן ורציתי להיות בלהקה צבאית, הבעיה שיש מחזורים של גיוס. הכרתי את משה דיין ועזר ויצמן והופעתי להם, עוד לפני שהתגייסתי". לאחר שחרורו מהצבא, "התחלתי לכתוב רק לאחרים. לפעמים אתה נהנה מהביישנות הזאת".

מי הייתה ה'ליידי' המסתורית?

מסורי סיפר כי לפני צאת האלבום "אני הוצאתי אלבום בכורה שלא הצליח כל כך. כמה חודשים לפני המלחמה הוצאתי לרדיו 2 שירים שלא הצליחו, ואז חתמתי סופית שאני לא מנסה להיות זמר, חזרתי ללוות והתחלתי עם פופ ורוק בדיסקוטקים. ב-77' מתזמורת חיל האויר השתחררו נגנים ואמרו 'בואו נעשה אלבום'. האלבום לא כל כך הצליח, חוץ מ-2 שירים. אבל אלוהים נתן את ה'פוש' ואמרתי מפה אני לא מפסיק. אני בין האומנים היחידים שהפיק, עיבד, הלחין, והכול. השתדלתי כמובן להכניס מעבדים טובים, אנשים שיכניסו צבע שונה".

ומה מסתתר מאחורי השיר 'ליידי שלי'? אתם תהיו מופתעים. מסורי חשף כי השיר במקור נקרא 'שלום לך ליגה ארצית', שדרך הספורט האהוב עלינו ב-103fm דני דבורין היה הראשון ששידר את השיר. "בהפועל רמת־גן הייתי ממש אליל נוער בחדרי ההלבשה. אמרתי להם שכואב לי הלב - 'אני רוצה שתעלו ליגה', לכן אני כותב לכם שיר שיבטא את כל מה שקרה לכם בעשור האחרון, שלא הצלחתם לעלות. הקבוצה נכנסה לאטרף, יש לי חלק בעליה הזאת, הם מודים בזה עד היום. אח"כ נתתי לחבר לשנות את המילים כי אמרו לי בקול ישראל שזה 'שיר נפלא אבל לא ילך על כדורגל -תחליף'. אז החלפנו ל-'שלום לך ליידי', וזה זכה בחביב הנוער בשנת 1981. כל אחד יכול להקדיש את השיר לכל אהובה שהייתה לו, 'ליידי' זה מונח כללי".

שכניק החמיא ליוצר: "עשית אלבום בכורה יפהפייה, מקפיץ וכיפי. היית מהראשונים שחיברת בין המוזיקה הים תיכונית 'הלייט', לבין המיינסטרים הישראלי, וזה עבד מאוד יפה". לסיום, ביקש מסורי להקדיש את שירו 'סיפור אהבה' לזוגתו, ורדה.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 

עריכה: עופרי גליכמן

02/09/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


המון דברים. איתן מסורי
המון דברים. איתן מסורי  |  עטיפת האלבום מ־1979
Paris