רז שכניק

בין ערביים עם פבלו רוזנברג

הזמר המרגש שב אל אולפננו לשיחה אינטימית על השירים מאחורי אלבומו השני מ־1998


הזמר בעל הקול הייחודי פבלו רוזנברג נזכר בשנת 1998 שבה יצא אלבומו השני 'בין ערביים', יחד עם רז שכניק. השניים חזרו אל את הסיפורים המסתררים מאחורי השירים המרגשים והסופים, וחשפו עוד צדדים באישיותו הסוחפת והמרגשת.

הלהיט הגדול ביותר, שזיכה את פבלו רוזנברג גם בחיקוי ב'ארץ נהדרת' (ערוץ 12) הוא ללא ספק 'בין ערביים'. רוזנברג סיפר כיצד הכול התחיל: "אני זוכר שאחרי האלבום הראשון שכנעו אותי בהליקון להביא יוצרים אחרים שיכתבו את השירים. נעלבתי, שאלתי - 'אני לא כותב טוב?', והם אמרו לי שזה חלק מההתפתחות שלי. אם ככה, אמרתי שאני רוצה שיר של שלמה ארצי. הם אמרו שאני זמר חדש והוא לא כותב לכולם. פניתי לליאור טבת מי שהיה הסאונדמן שלו אז, הוא היה חבר שלי. אחרי שבועיים קיבלתי קלטת עם 2 שירים, שמעתי את שניהם - 'צל של שניים' ו'בין ערביים'".

הוא הודה כי: "את השיר 'בין ערביים' לא אהבתי, אבל בגלל שהוא נתן לי 2 שירים ולא היה לי נעים אז הקלטתי את שניהם. תוך כדי ההקלטות, הקלטנו פעמיים את 'צל של שניים' כי כיוונו שזה יהיה הסינגל, ותוך כדי התנועה 'בין ערביים' זקף ראש והפציץ.בזמנו כשהוא נתן לי את השירים היינו מנויים יחד בספריית וידאו ונפגשנו שם בדלפק הוא שאל 'מה עם השירים, אתה לא מקליט' אמרתי לו שזה בתהליכים ושזה יהיה באלבום, שאלתי בפחד 'למה? אתה רוצה אותם בחזרה?' הוא אמר לי 'מה פתאום? נראה לך שאני מהזמרים שנותנים שירים לאחרים ואז מקליט בעצמו?' אחר כך עשה את זה גם".

בהמשך, השניים גלשו לשיחה באשר לחיקוי המפורסם של פבלו ב'ארץ נהדרת': אמרתי לאלי פיניש שהמזל שבליינאפ של ההופעה יש לי 20 שירים ולא שלושה. הוא מדהים, לפעמים אני חושב שהוא זה אני. פעם הייתה לו פינה ברדיו דרום, ששואלים אותו שאלות והוא עונה בתור פבלו. יום אחד הוא העלה אותי לשידור, אמר לי 'אתה עושה חיקוי של פבלו, רד מהקו'. אני חושב שאם נהיה אובייקטיבים וכנים עם עצמנו, לכול אדם יש סיפור מסגרת אחד, גם לסופרים הגדולים, יש דבר שסביבו הכול נוצר. זה לא בושה שיש לך להיט אלמותי, ענק, וסביב השמש יש עוד כמה כוכבים יותר קטנים", אמר רוזנברג.

פבלו ושכניק באולפןכמו כן, הם נזכרו בשיר 'לילה' שמספר על התערבותם של הורים ביחסים של ילדיהם, ועל השיר 'כשאת איתי', ופבלו קבע: "רק אהבה תנצח - אהבה גדולה בסוף מנצחת". להיט נוסף בו התעמקו השניים הוא השיר 'אלונה אומרת': "אלונה הייתה מישהי שהכרתי בזמן שרינת עזבה אותי. היה לה חבר אבל הוא היה במילואים. בילינו הרבה והתאהבנו. היינו כמה חודשים והחבר חזר, ואז זה הפך להיות בסוד. אנחנו עדיין בקשר אני מאוד אוהב אותה. שלמה ארצי אמר לי שזה אחד הטקסטים היפים שהוא קרא", סיפר פבלו.

השיר 'אל תבכי' הוא שיר שכתב פבלו כאשר הוא ואשתו ניסו להיכנס להריון: "כל התקופה הזאת של ההקלטות של 'בין ערביים' לוו ב-'בוא הביתה יש ביוץ, חייבים'. זה ישב שם כל הזמן, זה לא היה פשוט, ודמיינתי מה זה להיות אבא שמצייר לילדה שלו מלאכים בחדר. בסוף זה קרה, תאומים מדהימים". 

לקראת סיום שוחחו על ההתמודדות בתקופת הקורונה הקשה שהשביתה את כל עולם התרבות. פבלו אמר בכאב: "אנחנו לא קיימים למעשה, אני מניח שנחזור אולי בקיץ הבא, הפסקתי לחשוב על זה. להמציא את עצמי מחדש? אני לא רוצה. בימים קשים החוכמה היא להישאר בחיים ואח"כ הכול יסתדר מעצמו, אין ברירה. אני מנסה לשמור כמה שאפשר ולחיות כמה שאפשר. אני לא יושב כל היום בבית במחשבות כי זה לא יעזור, אני מתמודד עם כל מה שקורה עכשיו. אנחנו נסתדר. נשמור על הרוח האופטימית".

○ ○ ○

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן

עריכה: עופרי גליכמן 

10/11/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בין ערביים. פבלו רוזנברג
בין ערביים. פבלו רוזנברג  |  עטיפת האלבום מ־1998
Paris