רז שכניק

לא שוכח את הפעם הראשונה

שלמה יידוב התארח אצל רז שכניק ויחד חזרו השניים 49 שנים אחורה לאלבום 'הפעם הראשונה' ולתחילת הדרך של יידוב


שלמה יידוב, הזמר והמלחין, נגע בקסמה של המוזיקה כבר בגיל 8, אך שום דבר לא הכין אותו לך שאותו הילד שהופיע בבית הספר אי שם בארגנטינה הרחוקה יהפוך להיות אבן דרך חשובה בפסקול הישראלי. בשיחה מלב אל לב באולפנו של רז שכניק ב־103fm שיחזר את אותם רגעים שהיוו עבורו נקודות מפנה מרכזיות בחייו.

בשנת 1964, כשהיה רק בן 13, עלה יידוב עם משפחתו מארגנטינה לארץ ישראל. השינויים שנבעו מהמעבר, החל מההתמודדות עם השפה החדשה ועד לעצם היותו במדינה זרה, הובילו אותו ליצירתו הראשונה - Como La Luna. לימים שיר הגעגועים שכתב והלחין לחברתו שמעבר לים התפרסם בביצוע של ריטה, על המילים העבריות היה אחראי מאיר אריאל, ונקרא בשם 'ערב כחול עמוק'.

בתחילת דרכו, יידוב ביצע בעיקר מוזיקת רוק במועדונים ברחבי ירושלים, כאשר כולם היו בשפה האנגלית. מפגשו הראשון עם שירים בשפה העברית היה בצבא, כאשר שירת בלהקה צבאית. שם פגש את שלמה גרוניך שלאחר שירותם הצבאי הקימו את ההרכב 'קצת אחרת' יחד עם שם טוב לוי. "היינו שלישייה קצת אחרת", שיתף יידוב.

"ההרגשה מהטקסט של נתן זך הייתה שאין לו סיכוי להגשים את עצמו"

בשנת 1979, לאחר מספר שיתופי פעולה, החליט יידוב לפתוח בקריירת סולו ולשים עצמו במרכז הבמה. באופן מעט פואטי, אלבום הסולו הראשון של יידוב נקרא 'הפעם הראשונה'. "התחלתי לכתוב ושיר הנושא של האלבום הוא אחד השירים הראשונים שהתחלתי לעבוד עליהם. קראתי את הטקסט של נתן זך ונפלתי מהדבר הזה. ההרגשה הייתה שלבן אדם שכותב את זה אין סיכוי להגשים את עצמו", שיחזר, והוסיף: "אהבתי רוק ובתקליט הזה זה בא לידי ביטוי בכל מיני צורות. יש יסוד רוקי בתוך העיבודים".

להפתעתו של המלחין הדגול, ביקש שכניק ליצור עבורו 'סגירת מעגל' והחזיר אותו לשירו 'עפיפון' מפסטיבל שירי הילדים שהתקיים בשנת 1977. "השיר הגיע אליי דרך אהוד מנור. התחלנו להכיר בתקופה הזו וקצת יותר מאוחר שיתפנו פעולה בשיר 'ילדי הירח'", נזכר, "אני אוהב מאוד לכתוב שירי ילדים, הייתי אחראי על כתיבת מוזיקה של הסדרה 'בלי סודות'".

בהמשך, שוחחו השניים על ההופעות בחצרות הבתים שביצע בצעירותו, ההרכבים שקמו והתפרקו והחברים הקרובים שרכש לאורך הקריירה המוזיקלי.

יידוב באולפן של רז שכניק // צילום: מאירה פרץ/103fm
  

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

                           

עריכה: שני רומנו

09/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'הפעם הראשונה' שלמה יידוב
'הפעם הראשונה' שלמה יידוב  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1979
Paris