רז שכניק

מעלה החמישה

מייקל הרפז ואייל שחר, מחברי להקת הבנים המיתולוגית היי פייב, התארחו אצל רז שכניק • יחד נזכרו בימי התהילה וסיפרו על הגעגועים לחברם • חלק א'


בשנת 1997 פרצו לחיינו כרוח סערה להקת הבנים 'היי פייב' כשחבריה היו אמיר פיי גוטמן ז"ל, אייל שחר, מייקל הרפז, עידן יסקין ואייל דסאו. הרפז ושחר, חברי הלהקה המיתולוגית, הגיעו להתארח באולפנו של רז שכניק ב־103fm, נזכרו בטירוף שסבב סביבם, שיתפו בסיפורים ממאחורי הקלעים והתגעגעו לחבר הלהקה שהלך בטרם עת.

שנה לפני פריצתם הגדולה, בשנת 1996, יעל לוי וחיים שמש מ'הד ארצי' החליטו להקים פרוייקט יוצא דופן - להקת בנים ישראלית. "הייתה מודעה בעיתון לאודישנים בדרום תל אביב. שמעתי על זה דרך איתן פוקס שאמר לי שזה תפור עליי", נזכר מייקל הרפז, "היו שם מאות חבר'ה שחיכו. נכנסתי ועשיתי את הקטע האמריקאי שלי. הם עשו מהר מאוד סינונים ואלו שעברו את האודישן הראשון זומנו לאודישן ריקוד. לאחר מכן, הזמינו את מי שעבר לסמינר ולבסוף נשארנו חמישה".

מהרגע שנבחרו מבין מאות המתמודדים ועד ההשקה הפומבית, על חמשת המופלאים עברה שנה אינטנסיבית ביותר. "זו הייתה תקופה שמרוב שהיא הייתה קשה אני חושב שהמוח שלי הדחיק חלק ממנה. השהייה ביחד כקבוצה מהבוקר עד הערב, זה היה האח הגדול בגרסא ניידת. זה היה נורא קשה, הבונדינג היה קריטי להצלחה. רוב הקרייססים היו דווקא בשעות שבהן לא עבדנו. הבאנו את העבודה הבייתה וזה היה סיר לחץ", שיתף אייל שחר.

"אמיר היה הלידר - זו הייתה החותמת שלו"

אמיר פיי גוטמן ז"ל היווה חלק בלתי נפרד מ'היי פייב'. מותו הפתאומי הפתיע רבים וגם את חברי הלהקה שבאותה תקופה עבדו על מופע האיחוד. "אמיר היה צבע מהותי בכל הדבר הזה, גם ברמה הויזואלית וגם ברמה האומנותית", סיפרו חברי הלקה, "כל הצוות נשען עליו, הוא היה הלידר - הוא הוביל את הדבר הזה. אמיר היה הבמאי, הנציג שלנו עם הכוראוגרפים. גם באיחוד שהיה אמור להיות הוא היה הבמאי של הדבר הזה. זו הייתה החותמת שלו".

"בסופו של דבר הקהל אוהב את מה שיש לו להציע וניסו לדאוג שהכול יהיה סביב הדבר הזה. עם הזמן כל אחד מצא את עצמו בתוך הקלחת הזו, זה מה שיצר את הדבר המאוד מוצלח הזה. זה התחיל בצורה מסויימת ואחר כך התגבש למשהו ורסטילי", אמרו.

על הרגעים הכואבים לפני מופע האיחוד, שיתפו: "קיבלנו הדרכות ממנו להמשיך לעבוד כרגיל. הוא המשיך לבנות את הויז'ן שלו תוך כדי הטיפולים. כשראינו שהזמן הולך ודועך, ניסינו למצוא את הדרך איך אנחנו מעלים אותו לבמה כי הוא לא יכל לרקוד, הוא סבל מכאבים".

בהמשך, שיתפו הרפז ושחר גם את הרגעים הטובים פחות, החיים לצד המעריצות שחצו גבולות ועל העבודה הקשה מאחורי הלהיטים הגדולים שלעד יהוו חלק מפסקול הנעורים של רבים ורבות מאיתנו.

הרפז ושחר באולפן של רז שכניק // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

16/12/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


היי פייב (hfive)
היי פייב (hfive)  |  מתוך עטיפת אלבום הבכורה מ־1997
Paris