רז שכניק

בניצוח המאסטרו

צביקה פיק, הזמר שאחראי על להיטי הענק בפסקול הישראלי, התארח באולפנו של רז שכניק ושב אל הסיפורים מאחורי השירים הגדולים


בשנת 1970 פרץ צביקה פיק לתודעה כאשר נבחר לככב בתפקיד הראשי במחזמר 'שיער', ומשם? היסטוריה. לאורך הקריירה המוזיקלית הוציא פיק 17 אלבומים שכללו עשרות להיטים שהפכו לאבן דרך בפסקול הישראלי. מראשית דרכו בשנות ה־60 ועד היום, ידע פיק תקופות טובות יותר ופחות, אך כל זאת לא מנע ממנו להיות אגדת מוזיקה. הזמר, המוזיקאי והמלחין הישראלי הגיע להתארח באולפנו של רז שכניק ב־103fm. יחד, חזרו השניים לאלבומו השני 'פיק', נזכרו בשיתופי הפעולה שביצע ושחזרו את הרגעים הגדולים.

בראשית דרכו ספג צביקה פיק לא מעט ביקורות ולעג על מראהו החיצוני. הופעתו שהייתה חריגה בנוף הישראלי באותה תקופה וגינוניו הססגוניים מנעו מרבים לראות את הכישרון החבוי בפנים. כשהיה רק בן 21, הוציא פיק את אלבומו הראשון 'זוהי הדרך שלי' שכלל פופ משולב עם רוק. שנה לאחר מכן חשף את אלבומו השני 'פיק' ובו הלהיט העל זמני 'הרקדן האוטומטי'.

"מה שקורה עם השיר הזה עד היום זאת הפתעה מאוד גדולה. עשיתי אותו בגלל רעיון שהיה לי אבל אהבת הקהל עד היום זה שוק בשבילי", שיתף פיק, "אף פעם לא חשבתי שיכול להיות דבר כזה. כשאני שר אותו בהופעות כולם אוהבים אותו, ילדים ומבוגרים, וזה חומר למחשבה".

17 אלבומים לא באים ברגל אבל עבור פיק זו לא הייתה בעיה גדולה. "היינו עושים שירים ולאט לאט, כשהיו מספיק, היינו מוציאים אלבום. זה לא שחשבתי שהגיע הזמן או משהו - ככה זה היה אז. יש רעיון, הולכים לאולפן וזה מה שיוצא", סיפר המוזיקאי הדגול.

לאורך הקריירה כתב פיק שירים רבים, חלקם אף בוצעו על ידי אומנים אחרים ועבור הזמר אין מחמאה גדולה יותר מזו. במהלך השיחה חשף פיק כי באופן קבוע, שנה לאחר שפורסם שיר שבו לקח חלק בביצוע של אומן אחר, הוא היה מפרסם אותו בביצועו. "זה היה הרגל", הסביר, והוסיף כי מעולם לא קרה שהתחרט כשנתן שיר לזמר אחר: "הרבה זמרים שרים שירים שלי".

בהמשך, סיפר פיק על אהבתו המיוחד לשירו 'שושנת הפלאים', חשף את הסיפורים מאחורי השירים הגדולים ועל ההערצה והאהדה הגדולה שקיבל המאסטרו.

צביקה פיק באולפן של רז שכניק // צילום: 103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

06/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פיק
צביקה פיק  |  מתוך עטיפת האלבום 'פיק'
Paris