הקפיטליסט
עם יאיר לוי

רעידת אדמה, גרסת הנדל"ן

מה קרה לענף בתקופת המגפה שאף אחד מאיתנו לא צפה? • יאיר לוי, מומחה בנדל"ן עסקי, על נורות האזהרה שתפסו אותנו לא מוכנים • פרק 02


מגפת הקורונה. נגיף מסתורי שהגיע מסין ונדד, ככל הנראה, לכל העולם, אילץ אותנו להתרגל לשגרה חדשה לגמרי בתחומי חיים רבים. אחד מהם, כמתבקש, הוא ענף הנדל"ן, ששינה את פניו במהלך ההתמודדות עם הבידודים, עצירת הטיסות לחו"ל, וההיברידיות שהפכה לצו השעה. האם הזירה הנוגעת לכולנו התאוששה ממה שעברה, או שמא השפעותיה עדיין מחלחלות בכל קרקע פוריה? 

את הפרק השני של עתיד מזהיר, הפודקאסט שיחשוף בפניכם את כל האמת על העולם הנדל"ן המסחרי, הקדיש יאיר לוי לשאלות אלו, והסביר מדוע עלינו לנצל את התקופה הנוכחית לקבלת החלטות כלכליות שיטיבו לנו. "הקורונה לקחה אותנו למקומות אחרים, ולימדה אותנו שחוסר הודאות משפיע על כל תחומי החיים שלנו", הדגיש. "כשהיינו בתוך משבר הקורונה עצמו, כל השוק היה עם הערכה אחת, שברגע שהמשבר יסתיים כל השוק יתרסק וייפול על הפנים. כולם האמינו פה אחד שלא יכול להיות ששוק שעומד כך בחוסר ודאות לא יחווה התרסקות מחירים. אלה היו הציפיות, אך אז קרה דבר שאף אחד לא תכנן, הפתעה גמורה - לא רק שהשוק לא ירד, אלא טס כלפי מעלה. זה היה מוסבר בדיעבד על ידי כמות הכסף שהממשלה הוציאה לשוק על מנת לטפל בנושא הקורונה". 

"אני חושב שאין בהיסטוריה העולמית תקופה שבה הריבית הייתה כה קרובה לאפס", הודה לוי. "את הפירות של התקדים הזה, לטוב ולרע, אנחנו אוכלים כעת כשהריבית שבה להיות מה שהייתה. העולם מתנהל היום כפי שהתנהל בעבר. החל ממאי או יוני של שנת 2022, ראינו שינוי מהיר מאוד. העלאת הריבית גרמה הפעם לעצירת השוק, כך שאנשים החליטו לשבת ולא לקבל החלטות הנוגעות בנושאים הקשורים לנדל"ן". 

איך ממשיכים מכאן?

מה זה בכלל משבר נדל"ני, והאם יש דרך לצלוח אותו מבלי לקרוס כלכלית? לוי, מומחה בנדל"ן מסחרי, הסביר: "בדרך כלל השוק עוצר בהתחלה ואף אחד לא מקבל החלטות על כלום. כולם ממתינים לראות מה השני עושה. כל חברה מסתכלת על החברה שלצדה, ותוהה האם היא תהיה מספיק אמיצה לקבל החלטות. אם רוצים לגייס מהר כסף כדי לא לפספס את הרכבת שזזה מהתחנה, צריך להוציא לשוק קודם את הנכס הכי טוב שלך. הנכס הטוב ביותר שלך יביא תזרים מהיר בזמן משבר. אף פעם לא יודעים מהו סופו של משבר, לא יודעים מתי הוא יגיע לקצה, לכן ההחלטות שצריך לקבל הן החלטות קשות".

 

 עריכה: דוד זבולוני ומיכל קדוש

28/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הקפיטליסט
הקפיטליסט  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris