הקפיטליסט
עם יאיר לוי

שמאות לפני הכול

מהו תפקיד שמאי המקרקעין, ומדוע אנו זקוקים לו הרבה יותר ממה שחשבנו? • יאיר לוי, מומחה לנדל"ן עסקי, ורלי טרייסטמן, חשפו את התשובה • פרק 04


נכסי נדל"ן, בין אם פרטיים או מסחריים, הם חלק בלתי נפרד מהזירה הציבורית. עליות המחירים, המצב הביטחוני ואפילו מלחמות בקצה העולם, כל אלו יכולים להשפיע על מחיר הדירות, המשרדים והנכסים שנרצה להשכיר או לרכוש. אך איך יודעים מהו שווי הנכס, בהתחשב בכל כך הרבה גורמים שמשפיעים עליו? שאלה מצוינת, זהו תפקיד שמאי המקרקעין. בפרק זה של הקפיטליסט, הפודקאסט בהגשתו של יאיר לוי, מומחה בנדל"ן עסקי שמצליח לעשות לנו קצת סדר בתחום הסבוך, אירח את רלי טרייסטמן, שמאית מקרקעין עם ניסיון של כמעט 30 שנה, ויחד צללו אל נבכי התחום הכה חשוב. 

"השמאי הוא קצת מכל דבר", שיתפה רלי. "קצת מהנדס, קצת אדריכל, קצת רואה חשבון, קצת עורך דין, קצת סוציולוג וקצת כלכלן. אוסף הכישורים הנ"ל מאפשר להתייחס לנכס שלכם בצורה נכונה, וכך גם לעסקה שאתם רוצים לעשות ולכל דבר שתרצו להוביל בתחום הנדל"ן והמקרקעין. כשמדברים על נדל"ן, כל עסקה טומנת בחובה לא מעט. ישנן המון שאלות שאתה חייב לשאול את עצמך, אפילו אם הנך איש עסקים שכבר עשה כמה עסקאות. כשאתה מקבל דו"ח משמאי על העסקה הבאה שלך, אתה פשוט יודע הכול, כל הנתונים מולך, וכך ניתן לקבל החלטה בצורה מושכלת ונכונה".

האם כולנו זקוקים לשמאי מקרקעין לפני שאנו עורכים עסקת בתחום הנדל"ן? לאו דווקא. "כשבאים לרכוש דירה מקבלן, כלקוח לא נצטרך שמאי בדרך כלל, ניתן לבדוק בעצמנו, יש היום כלים ואתרי אינטרנט מסודרים שבהם אפשר לדעת בדיוק שווי הדירה או הנכס הנדל"ני", הבהירה טרייסטמן. "כך גם כל גוף מממן רוצה גם לדעת מהו שווי הדירה. במקרים  בהם הדירות בפרויקטים קטנים או חלק מקבוצת רכישה, חשוב שהבנק יידע את כל נתוני הנכס. בתחום שלנו אנחנו לא כל כך מדברים על שני צדדים והאינטרס הוא של שניהם. אם אנו מעריכים את הדירה או הכנס בצורה קצת שמרנית, עדיין זה לא אומר שאנחנו בצד של הבנק, אלא משתדלים להעריך אותו בצורה הכי אובייקטיבית שיכולה להיות ובהתאם לכללים". 

בסיום דבריה, הדגישה רלי טרייסטמן, שמאית מקרקעין: "נכון להיום, הבנקים לא סומכים על כל השמאים והסיבות לכך רבות, לרבות העובדה שעד היום מקומות הלימוד לשמאות היו יחסית פחות אינטנסיביים. אלה לא לימודים כמו של ראיית חשבון או עריכת דין. אם אנחנו באמת נבין שהעסקה שביצעת היא עסקה מיוחדת, אנחנו יכולים לתת לך גם את השווי האמיתי שלה, גם אם קנית אותה בפחות".

עריכה: מיכל קדוש

19/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris