רז שכניק

"הייתה מוכשרת מאוד שאין כדוגמתה"

השחקנית והבמאית נעמי פולני הלכה לעולמה בגיל 96 • רז שכניק נפרד ממנה בשיחות עם חברים קרובים שלה, ביניהם: שייקה לוי וגברי בנאי


נעמי פולני, השחקנית והבמאית והייתה אחת מעורכות 'שבת עברית', הלכה לעולמה השבוע בגיל 96. רז שכניק הקדיש את תוכניתו לפועלה של האמנית. בתוך כך, שוחח עם חבריה הקרובים שסיפרו על האישה שמאחורי הבמאית הגדולה. 

תחילה שוחח שכניק עם שייקה לוי, שהקים יחד עם פולני את להקת 'התרנגולים'. "פולני הייתה מוכשרת מאוד שאין כדוגמתה, מכל הבחינות: מוזיקלית, תנועה, כוריאוגרפיה, כל מה שאתה רוצה היא הייתה אישה מלאת כישרונות. אי אפשר לתאר, הייתה חכמה מאוד, דייקנית מאוד, פרפקציוניסטית שאין כדוגמתה ואיכשהו התחברנו והקמנו את 'התרנגולים'. לתרנגולים הייתה השפעה כללית על כל מה שקרה פה בתרבות".

בעקבות כך, נשאל האם לדעתו היא אהבה את ה'גשש החיוור' והשיב: "אני לא יודע, היא לא אמרה, הייתה מגפה 'גששית' פה בארץ. בטוח שהיא חשבה שיכולנו לעשות את זה אחרת".

בהמשך הצטרף לשיחה גברי בנאי, הצלע הנוספת בשלישיית 'הגשש החיוור' הצטרף לשיחה, ושיתף בהתרשמותו מהבמאית האגדית: "פחדנו ממנה פחד מוות. היא הייתה מרשעת במובן הטוב של המילה. היה בה הכול: כוריאוגרפית, קומידיאנטית, ידעה להצחיק וידיעה להעציב, זה היה בית של אדם אחד". עם זאת טען כי הפחד ממנה נבע מהערצה. עוד אמר: "אני חושב שבסופו שלך דבר היא די אהבה את הגשש (החיוור) וההצלחה. בכל מקום אמרנו שאנחנו תלמידים שלה".

"עשתה הכול מהלבוש ועד הסטיילינג"

במהלך התוכנית, שוחח שכניק עם חברים רבים של פולני, ביניהם גם השדרן יואב גינאי, שהיה חבר קרוב של נעמי פולני ז"ל. "היא אמרה שהיא לא אוהבת בתרבות החדשה שלאמנים 'אכפת להם יותר מעצמם מאשר ממלאכתם'. היא אמרה: 'אותנו זה לא עניין'. את כל הענקים האלה: חיים טופול, הגששים, יורם גאון, יוסי בנאי, את כולם היא הדריכה".

עוד סיפר על פועלה: "היא ממש עשתה הכול מהלבוש ועד הסטיילינג, הכוריאוגרפיה וההרמוניות, וכשאנחנו מדברים על כל אחד מהתחומים האלה זה לא היה סתם היא הלכה לעומק".

"היא הצליחה לתמצת את המהות הצברית כפי שנתפסה אז", סיכם. 

18/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נעמי פולני
נעמי פולני  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris