103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

זהבי: "אם אתם מתעניינים בכלכלה אז אתם בטח מרגישים שמשהו פה מסריח"

זהבי נחרד מפליטת הפה של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר שטען כי 'העוני בישראל בלתי נסבל' ובהמשך מתייחס לשחיתויות כלכליות ולחברי הכנסת שמקבלים מינויים מעוררי פליאה - אל תחמיצו!אני רוצה לפתוח בקטע כלכלי. לרבים מכם שמתעניינים קצת במה סטנלי פישרשקורה בארץ בכלכלה, אולי כמוני אתם מרגישים שמשהו מסריח פה. בדיבורים, בדברים שקורים, לא יודע, משהו לא אמין, משהו שמריח רע. לטעמי לפחות. אני קורא היום כותרת גדולה בעיתון, שסטנלי פישר (שאי אפשר להאשים אותו שהוא חבר מפלגה כזו או אחרת, קואליציה או אופוזיציה), מצוטט היום כאומר שהעוני בישראל הוא בלתי נסבל. זה דבר, מה אני אגיד לכם, שאותי קצת מפחיד.

אחרי זה אני עובר הלאה ואני רואה כותרת אחרת שבה מסתבר שמנכ"ל שטראוס, שזו חברת ענק, אומר: "יש מיתון, רבעון כזה לא היה 40 שנה בענף המזון". 40 שנה! רוצה לומר לא טוב. מעניין. הוא גם מציין שבמדינות ה-OECD, המע"מ הממוצע על מזון הוא 5%, ואצלנו הוא 18%. צרפו את הדברים שאני אומר לכם, ותבינו למה אני מתכוון כשאני אומר שמשהו מריח לא טוב.

הכותרות בכל האתרים הכלכליים: 'גלובס', 'דה מרקר', 'כלכליסט', אומרות את הדבר הבא, שימו לב. אלו שמבינים בבורסה יודעים שזו בשורה קשה מאוד: "ישראל מחוץ למדד ה- MSCI אירופה. מדובר בחדשות רעות לבורסה". זה כתוב בכל האתרים. כבר בבוקר התחילו להריץ את הידיעה הזו, זה מדד חשוב מאוד. אני אתן לכם למשל ציטוט של רפי ניב, מנכ"ל קרנות הנאמנות 'מיטב דש'. הוא אומר ומתייחס להשלכות מההחלטה של חברת המדדים הגדולה הזאת MSCI: "מדובר בחדשות רעות מאוד לבורסה, זו הייתה התקווה שלנו. משקיעים זרים בורחים מפה. וישראל לא נכללת במדד הזה." זה עשה הבוקר כותרות ראשיות במדורי הכלכלה על כך שזה יכול להפיל את הבורסה. אבל כנראה בבורסה בישראל יש גורמים שהם לא מי יודע מה כשרים. הבורסה בישראל לא נפלה, היא אפילו עלתה הבוקר ל-0.17, למרות שכולם צפו שזה שישראל מחוץ למדד MSCI של אירופה, יפיל את הבורסה. נאדה, כלום.

עכשיו בקטנה, אני אביא לכם דוגמא למה קורה מבחינת האירועים הפליליים. למשל, שימו לב זו ידיעה יוצאת מהרגיל ואני לא יודע איך להבין אותה: בכיר ברשות המסים נעצר בחשד שגנב 10,000 שקלים מתחנת change במודיעין. ויש גם את השם שלו - מיכאל שושן, מנהל תחום חקירות ביחידת יהלום למאבק בפשיעה החמורה של רשות המסים. הוא חשוד בגנבה והתחזות. אתם זוכרים שראשי רשות המסים נעצרו בעבירות מרמה, הפרת אמונים וכולי, וחלקם נשפטו. שלא לדבר על שר אוצר גנב שהיה לנו פה בארץ, שלא לדבר על שר פנים שהיה מושחת והלך לבית הסוהר. עכשיו כל הדברים האלה מצטברים יחד. ומנגד, כשאנחנו מדברים הרבה על תקציבים, מסתבר מנתוני האוצר שמופיעים היום ב'דה מרקר', שהתקציבים לחינוך החרדי גדלו ב-2012 והתקציב לקידום אוכלוסיות חלשות ירד. למה? לא יודע.

נתן זהבי

עכשיו ממול, מנגד, אחרי שאנחנו רואים את כל הבעיות הכלכליות של מעמד הביניים והמעמד הסוציו-אקונומי הנמוך, ניכנס לרגע שוב לעניינו של דנקנר שנמצא בצרות אדירות. המנכ"לים והמנהלים בחברות שנמצאות מתחת לראש הפירמידה שלו מרוויחים הון עתק. חשבתי שהוא יירגע קצת. והנה המינוי המפתיע - דני נוה הולך להיות יו"ר 'כלל ביטוח'. תקשיבו טוב, אני מקריא לכם כותרת כפי שהיא מופיעה מילה במילה: "התנאים החלומיים של דני נוה ב'כלל ביטוח': עלות שכר עד 4.8 מיליון שקלים לשנה על 85% משרה". תחשבו עכשיו כמה זה לחודש. "ההסכם עם נוה שישמש כיו"ר פעיל, נחתם ל-3 שנים וכולל גם מצנח זהב של 9 חודשי שכר המורכב מתקופת הודאה מוקדמת וחופשת הסתגלות". אני לא אכנס פה לכל הפרטים אבל כשקראתי את זה התבלבלתי מהמספרים. דני נוה. יש עוד כל מיני דברים שכתובים בנוגע למקום העבודה של אשתו שעובדת בחברה הזאת, ומה הוא עצמו עשה בעברו ומאיפה יש לו ידע מדהים בביטוח. אה, לא חשוב. בקיצור רבותיי, משהו מריח לא טוב.

12/06/2013
הישארו מעודכנים