103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

חרדים טבלו בבריכה של אנדרטת זיכרון - "הילדים שלהם לא מונצחים שם כי הם לא בצבא!"

מטיילים שעברו ליד אנדרטה לזכר חללי אסון המסוקים סיפרו שראו משפחות חרדיות מבלות במקום וטובלות בבריכה. אלי בן שם, יו"ר ארגון יד לבנים, מזועזע מהתופעה ודורש מחברי הכנסת לחוקק חוקים בנושא - "חברי הכנסת שלהם קורעים בגדים בגלל חוק השוויון בנטל ואני עשיתי קריעה בעקבות מות בני!"ליאת בלכטובסקי מלכא

הקרע בין אזרחי המדינה החרדים והחילונים הולך וגדל. בני זוג שביקרו אתמול (ג') באנדרטה לזכר חללי אסון המסוקים נתקלו בשתי משפחות חרדיות שטבלו בבריכה שהוקמה כגלעד לזכרם של החיילים שנספו באסון. הזוג המזועזע דרש מהמשפחות לצאת מהבריכה והסביר להם שמדובר בחילול כבודם של הנופלים ששמותיהם רשומים בתחתיתה, אך בני המשפחות החרדיות סירבו לצאת בטוענה ש"מים לא מעלים נשמה ואין פה שום דבר קדוש".תמונות המטיילים החרדים פורסמו ברחבי הרשת ובכלי תקשורת רבים. הורים שאיבדו את יקיריהם באסון, ומשפחות שכולות רבות זעמו מכך שהמטיילים התעלמו מהעובדה שמדובר באנדרטה לזכר ההרוגים והפכו את סמל הזיכרון לבריכת שחייה. יושב ראש ארגון יד לבנים אלי בן שם, הסביר את עוצמת הפגיעה שחשו המשפחות "מאז שראיתי את התמונות אני מזועזע, לא ישנתי כל הלילה וכמוני מאות משפחות שכולות אחרות, זה מזעזע. אין מילים. אני חושב שזה עניין של ערכים וחינוך". לדברי בן שם העובדה שחרדים לא משרתים בצבא גורמת לכך שהם לא יכבדו את סמלי המדינה ואת הבנים שאיבדו את חייהם למענה "לא תראה את האנשים האלה לא בבתי קברות ולא בבית יד לבנים כי הילדים שלהם לא מונצחים שם כי הם לא משרתים בצבא, אבל חס וחלילה אם תמצא איזה עצם של יהודים מלפני 4000 שנה תיראה 5000 אנשים לובשים שקים ומרביצים לשוטרים. זה קדוש, אבל המים באנדרטה הם לא קדושים כי רב לא הכריז שהם קדושים".

יושב ראש יד לבנים סיפר ששלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שתהיה חקיקה ואכיפה שתשמור על האנדרטאות וסמלי הזיכרון כדי שמקרים כאלו לא ישנו ויחזרו על עצמם.
בן שם הדגיש את הפער הגדול בין החברה החרדית לחילונית כשהזכיר את חברי הכנסת שקרעו את בגדיהם כאשר אושר החוק לשוויון בנטל "אני הזדעזעתי מחבר כנסת שעושה קריעה על זה שמעבירים חוק לשוויון בנטל, אני קרעתי קריעה על הבן שלי שנפל. אומרים לי שאי אפשר לעשות הכללה וזה נכון, יש גם חרדים טובים, אבל אם חברי הכנסת ומנהיגי הציבור שלהם מובילים לערכים כאלו וכשמעבירים חוק לשרת בצה"ל הם קורעים קריעה כמו שאני קרעתי על הבן שלי אז זה המסר שהם מעבירים ושלא ייתממו ולא יתיפייפו כי אלו אנשים בורים".

האב השכול ביקש להדגיש כי לא מדובר במלחמת דת ובמלחמה נגד תורת ישראל אלא בחינוך החרדי שמתעלם מערכים שמקודשים לחברה הישראלית "אני לא נגד הדת, אנחנו עכשיו הבאנו ספרי תורה שהם לא שמישים ואנחנו משמישים אותם ומכניסים אותם בכל בתי יד לבנים, אנחנו אוהבים את התורה אבל אני מוקיע שמנפנפים בתורה בנושא של שירות בצבא. שישרתו את המדינה הזאת. האב החרדי אמר 'אנחנו משלמים מיסים' אבל שיעשה גם שירות למדינה, הוא לא חייב להיות בצבא. המעטים שרוצים לשרת בצבא הם מגיעים לקהילה שלהם ומתעללים בהם.

רבים מכלי התקשורת החרדים התייחסו לפרשה ואף הוקיעו את המעשה. המטיילים, כך נכתב, היו צריכים להימנע מהעימות ולצאת מהמים. הפער בין שני המגזרים מתרחב, ההבדלים בין תפיסות העולם גורמים לאינסוף התנגחויות והתנצחויות, במקרה הזה ההיבדלות וההתרחקות של החרדים מסמלי המדינה, מצד אחד, וקדושת צה"ל וחללי ישראל שאיבדו את חייהם למען המדינה מהצד השני, הם אלו שהובילו "לקצר" ולמעשה החמור. הקרע הולך וגדל וממנו בקרוב כבר לא תהיה דרך חזרה.

31/07/2013
הישארו מעודכנים