103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

הצעת חוק: חופש בימי ראשון - גיא זהר לשר סילבן שלום: "גם לשרים יש שביזות יום א'?"

שר האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל מסביר מדוע הוא לא ממהר להאמין לנשיא איראן ובהמשך מעדכן בנוגע להצעת החוק החדשה - האזינו!ליאת בלכטובסקי מלכא

בעקבות התחממות היחסים בין האיראנים לארה"ב ובעקבות סיומה של חופשת החגים הארוכה (והמבורכת) שנכפתה עלינו, שוחח גיא זהר עם שר האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל, כדי לשמוע את דעתו כחבר בממשלתו של נתניהו על השינוי ביחסו של אובמה לאיראן, וכדי להתעדכן היכן עומדת היוזמה שלו להפיכת ימי ראשון לימי חופש.

סילבן שלום

מספר ימים לאחר נאום רוחאני באו"ם ואחרי השיחה ההיסטורית בין נשיא ארה"ב לעמיתו האיראני בטהרן, הבהיר השר שלום את עמדתה של הממשלה נוגע להפשרת הקיפאון הדיפלומטי של ארה"ב ואיראן: "אנחנו נמצאים בעיצומו של מאבק על התודעה ואין ספק שאיראן משנה את החשיבה בקרב קובעי הדעה בארה"ב ובאירופה. זה מטריד כי הרבה פעמים הלכנו שבי אחרי אמירות מסוג כזה. אנחנו יודעים שהם מנסים לייצר פצצה גרעינית, כל סוכנויות הביון בעולם יודעות את זה".

לדברי השר לפיתוח הנגב והגליל האינטרסים הכלכליים הם אלו שמניעים את המושכים בחוטים: "יש אינטרסים כלכלים וגם באירופה הם כבדים מאוד. העובדה שמטילים חרם על נפט איראני מעלה את המחירים של נפט בעולם. גם הסיבות שרוסיה וסין לא מאפשרות סנקציות על איראן וסוריה נובעות כולן משיקולים כלכליים. מבחינת רוסיה וסין נפילתו של המשטר באיראן תביא בהכרח לנפילתו של המשטר בסוריה, לנפילת החיזבאללה בלבנון, ואז המזרח התיכון כולו נופל לידיה של ארה"ב והמערב, והמזה"ת הוא בראש ובראשונה עתודות הנפט של העולם כולו ל-150 שנה הבאות, והם לא רוצים לאפשר לארה"ב לשלוט בצינור החמצן הכלכלי של העולם."

למרות שנתניהו יודע שהשפעתו על אובמה היא מוגבלת ואין באפשרותה של ישראל למנוע את ניסיונות ההידברות עם האיראנים, דואג ראש הממשלה להבהיר כי מדינת ישראל לא מאמינה למנהיג האיראני החדש, וכך גם השר סילבן שלום שהדגיש: " אנחנו מבחינתנו יודעים שיש כאן תרגיל של הונאה, אין שום כוונה להפסיק את הייצור של הנשק הגרעיני מסיבה אחת - באיראן בטוחים שפצצה גרעינית פירושה תעודת ביטוח לקיומו של המשטר שם לנצח".

השיחה על האיום האיראני הסתיימה כאשר גיא זהר ביקש להחזיר את השר למציאות הישראלית האפורה ולשגרת יומו של האזרח הממוצע שסובל מידי שבוע משביזות יום א'. זוהר ביקש לדעת היכן בדיוק עומדת היוזמה שהוביל השר לגבי יום ראשון חופשי. "זו יוזמה שאני מוביל כבר הרבה שנים ועקב בצד אגודל זה קורם עור וגידים", אמר השר, "רק לאחרונה הודיע יו"ר הרשות לניירות ערך שלדעתו צריך לפתוח את הבורסה ביום שישי והעובדה שהבורסה תהיה פתוחה ביום שישי זה עוד מהלך אחד גדול למעבר לסופ"ש ארוך".

סילבן שלום סיפר שראש הממשלה הקים ועדה שתפקידה לבחון את הנושא והבטיח כי יש שינוי חיובי באופן שבו נתפסת היוזמה שבעבר נדחתה מכל וכל: "יש הצעה ש-4-6 פעמים בשנה יהיה לנו סופ"ש ארוך גם שישי, גם שבת וגם ראשון. אני הצעתי משהו אחר - בואו ניקח שנה ובכל סופ"ש ראשון של חודש נעבור לעבוד ביום שישי ולא ביום ראשון, ואז אחרי 12 פעמים נוכל לראות את ההשפעה. גם שר התמ"ת ושר החינוך תומכים לעומת העבר. הם אנשים חובשי כיפה שמבינים שהדבר הזה ייתן כוח אדיר לכלכלה כי 35% מהציבור יצטרפו לכל העניין של מסע כלכלי של סופי שבוע ויגדילו את הצריכה בצורה דרמטית בכל התחומים של החיים וזה לפי דעתי ייתן בום כלכלי מאוד טוב".

29/09/2013
הישארו מעודכנים