מכתב - "איך מסבירים לילדים משמעות של קללות?"

מיכל עונה למכתב ממאזינה שלא יודעת כיצד להסביר לבנה מה משמעות המילים 'הומו' ו'בן זונה'


שאלה: בני בן 7 וחצי. הוא ילד טוב, בעל בגרות רגשית ונפשית, שואל הרבה מאוד שאלות ורוצה מאוד להבין משמעותם של דברים שונים. לפני יומיים הוא שאל אותי מה זה 'הומו' ואחר כך הוא שאל מה זה 'בן זונה'. הוא מבין שאלו קללות ויודע שילדים מקללים אחד את השני. האם לדעתך הייתי צריכה לענות ולהסביר לו מה משמעות הביטויים האלה? איך מסבירים לילד משמעות של קללות?

מיכל עונה: תני לילד מענה. כשילדים צועקים אחד לשני 'הומו', אני לא בטוחה אם הם מבינים בכלל. בדרך כלל, כשילד אומר קללה, הוא לא באמת מבין את המשמעות אבל מבין שזה אומר משהו לא טוב ושאחרים כנראה נעלבים מזה.

קל מאוד להסביר מה זה 'הומו' - גבר שמתחבר לגברים אחרים אוהב אותם ואז הם חיים אחד עם השני. אותו ההסבר לגבי 'בן זונה' - צריך להסביר שזונה זה אישה או גבר, שבלית ברירה ובגלל קושי גדול מאוד, מקיימים יחסים עם אנשים אחרים תמורת כסף.

תסבירי לו: 'את גילויי האהבה שאתה רואה בין אבא לביני, הזונות עושים ועושות תמורת כסף ולכן להגיד לילד שהוא בן של זונה זה מאוד מעליב. האימהות של הילדים שאתה ואני מכירים הן לא זונות, ולכן זו מילה מאוד מעליבה'.

אני ממליצה כן לבוא ולהסביר. לילד בן 7 וחצי אפשר כבר להגיד כמעט הכול אבל לא צריך להיכנס לפרטי פרטים לכן כדאי להגיד 'גילויי אהבה' ולא יחסי מין. ההסבר יכול להיות מאוד ענייני ואמור להיות נכון. הילד מבין משמעות של דברים ואם הוא ילד טוב אז הוא גם ידע לא להגיד את זה יותר.

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
21/02/2014
הישארו מעודכנים