רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

הסרט 'מפריח היונים' ישודר בעיראק - הסופר אלי עמיר: "ההתרגשות שם הייתה עצומה"

הסופר אלי עמיר מספר על ההתעניינות הרבה בסרטו בעיראק - האזינו!


 

ליאת בלכטובסקי מלכא

הסרט "מפריח היונים", שמבוסס על רב המכר של הסופר אלי עמיר, זוכה להצלחה רבה בבתי הקולנוע בישראל. הסרט, שעוסק בעלייה ההרואית של יהדות עיראק לארץ, מצליח לתאר את בגדד באור ציורי ונוסטלגי וגורם לרבים להתגעגע ולהתרפק על אותה תקופה נושנה. למרבה ההפתעה, הסרט הישראלי הצליח לחצות גבולות, והוא זוכה כעת להתעניינות רבה גם בעיראק. 

אלי עמיר

הסופר אלי עמיר, סיפר לניסים משעל ורינה מצליח על המפגש המרגש עם אזרחים עיראקיים שצפו בסרטו של הבמאי ניסים דיין: "לפני כשבועיים הייתה הקרנה של הסרט בלונדון, 500 אנשים גדשו את האולם ומתוכם להפתעתי ולשמחתי היו אנשי רוח עיראקים שחיים בלונדון. אני כמובן ניגשתי אליהם והתחבקנו ולחצנו ידיים".

עמיר סיפר כי באולם נכח גם אחד מראשי העיר הקודמים של בגדד, אך סירב לנקוב בשמו: "אמרתי לו - 'אדוני ראש העיר שלי, אני רוצה לארגן פה הקרנה מיוחדת לאחינו המוסלמים ואני רוצה שתהיה אורח הכבוד ושנישא דברים בערבית'. הוא ענה בחיוב".

ההתרגשות של הצופים העיראקים מהסרט הייתה גדולה והצליחה להציף בהם רגשות אשמה על רדיפת היהודים באותן שנים. "הם אמרו שהם מצטערים על מה שעשו ליהודים והביעו צער על הפרעות ב-41'", סיפר עמיר, "זה לא גל חדש שם דרך אגב. יכול מאוד להיות שממרחק הזמן הם רואים את ההתנהגות שלהם אחרת".

מסתבר שכשהספר הישראלי יצא לאור הוא הצליח להגיע אפילו עד לסדאם חוסין: "בימי סדאם, כשיצא הספר 'מפריח היונים', תרגמו אותו במהדורה מצומצמת לראשי השלטון בעיראק כי הם רצו לדעת מה יכתוב סופר יהודי יליד עיראק על התקופה ההיא".

29/05/2014
הישארו מעודכנים