103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איריס קול

המחדל הגדול של המוסד

אמנון לוי חושף סיפור מפתיע: "סוכנת המוסד השתתפה בחיסול כשהיא משוכנעת שזו טעות"


אמנון לוי סיפר לאיריס קול על הראיון עם מריאן גלדניקוב, סוכנת המוסד שהתריעה על הזיהוי השגוי של אחמד בושיקי בלילהאמר ב-1973, בכל זאת נאלצה לחסל אותו, ומאז נהרסו חייה

מריאן גלדניקוב היא סוכנת מוסד לשעבר, בת 73, שחייה נהרסו לאחר שהשתתפה במחדל הכי גדול של ארגון הביון הישראלי, וישבה שנים בכלא בבידוד בנורווגיה. היא השתתפה בחיסול השגוי בעיירה לילהאמר ביוני 1973, כאשר חוליה של המוסד רוצחת בטעות מלצר ערבי תמים בשם אחמד בושיקי, שזוהה בטעות כ רב-המחבלים עלי חסן סלאמה, שהיה ממתכנני רצח יא' הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן. אחיו של בושיקי, שנרצח על לא עוול בכפו, הוא צ'יקו בושיקי, סולן להקת ה"ג'יפסי קינגס" המפורסמת.

אמנון לוי, שראיין את גלדניקוב לתוכניתו "פנים אמיתיות", סיפר לאיריס קול: "היא נמצאת 50 שנה בארץ, העברית שלה רצוצה מאוד. היא מעולם לא התחתנה. כל חייה, היא אומרת, היא חיה בבדידות, מבוהלת. לא פעם צוותי טלוויזיה זרים היו אורבים לה מתחת לבית והיא פחדה לצאת. רק עכשיו, בגיל 73, היא מעיזה קצת לצאת החוצה מתוך עצמה".

"אחרי רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן ישראל יצאה למסע נקמה ענק, מבצע שזכה לכינוי 'זעם האל'. במסגרתו, כמעט בכל חודש, המוסד הורג באיזושהי עיר בירה אדם שנחשד שהוא מחבל בכיר, ומחבלים רבים מארגון "ספטמבר השחור" חוסלו. ואז מגיע מידע שחסן סלאמה, שכונה "הנסיך האדום", נמצא בלילהאמר בנורבגיה וצוות של המוסד יוצא לשם להרוג אותו", סיפר לוי.

"בצוות נמצאת מריאן גלדניקוב, יהודייה ישראלית ממוצא שוודי, שדוברת נורבגית. היא עובדת בארץ כמהנדסת תוכנה ומגויסת למוסד לצורך המבצע הזה. מוציאים אותה מהקורס במוסד לצורך הפעולה. היא טירונית, "ירוקה", עדיין לא כל כך מבינה. היא משתתפת בפעולה. תפקידה לזהות את האיש. בסרט 'מינכן' סטיבן ספילברג מתאר אותה כבחורה יפהפייה ששוחה בבריכה בביקיני צהוב. היא צופה מקרוב באחמד בושיקי ואומרת למפקדים שלה במוסד שהיא ראתה אותו מקרוב, השוותה אתו לתמונות שנתנו לה, וזה לא הוא, זה לא עלי חסן סלאמה. חד-משמעית היא אומרת להם שזה לא הוא. אבל היא אישה והיא צעירה וסוכנת מתחילה ואף אחד לא מקשיב לה".

"ערב לפני החיסול מצטרפת אליה סוכנת ותיקה ומבוגרת ממנה בשם סילביה רפאל וגם לה יש ספקות בנוגע לזיהוי. הן אומרות שזה לא הוא. אבל לא שומעים להן, ומריאן משתתפת בחיסול, שהיא משוכנעת שהוא טעות. בושיקי חוסל בצורה אכזרית, כשהוא יוצא מהקולנוע עם אשתו ההרה, בחודשי הריון מתקדמים, הם עוקבים אחריהם. הוא ואשתו עולים לאוטובוס ויורדים באיזושהי צומת בעיירה לילהאמר. מתקרבים אליו שני סוכנים ויורים בו לעיני אשתו עד שהוא מתבוסס בדמו. ראיינתי גם את הבן שלו שחי במדריד וגדל בלי אבא, לשאול אותו מה הוא יודע על הסיפור".

"ואחרי הפשלה של הזיהוי השגוי מתחילה סדרה של פשלות שלא יאומנו, במסגרתן חמישה מאנשי הצוות של המוסד נתפסים. פורצת שערורייה בינלאומית. כל העולם עוסק בפרשה. סוכני מוסד נחשפים בכל בירות אירופה, כי מצאו במלון שלהם רשימות עם כל הפרטים. הסוכנים הולכים לכלא. מריאן נידונה לשנתיים וחצי, סילביה לחמש שנים וחצי. מריאן יושבת בכלא בבידוד וכשהיא חוזרת לארץ אסור לה לדבר עם אף אחד. המוסד לא סידר לה פסיכולוג או משהו כזה. כולם מכירים את השם שלה שהתפרסם, אבל היא לא יכולה לספר את גרסתה לאף אחד. הכל סודי ביותר".

"בראיון איתה היא מספרת איך קרתה הפשלה וכמה היא ניסתה לשכנע ולא הקשיבו לה. בנוסף אנחנו מביאים את דו"ח החקירה הנורבגית וראיון עם ראש המוסד צבי זמיר שמדבר על הפשלה בגילוי לב".

ללוי יש תיאוריה מעניינת לגבי הטעות בזיהוי: "מפקד המבצע היה אדם נערץ וחכם בשם מייק הררי. שברגע ששתי סוכנות אומרות לו שלא בטוח שבושיקי הוא סלאמה, חייב היה להיות משהו שיגרום לו לעשות את הטעות הזו. על סמך המסמכים של הנורבגים, ועדות הבן של בושיקי ועדויות אחרות, התיאוריה שלי היא שהיה שם סוכן כפול, שבמוסד חשבו שהוא שלהם, אבל הוא הטעה את החוליה בכוונה, הוביל אותם אל הקורבן ואמר להם שזה הוא כדי לסבך את ישראל בשערורייה בינלאומית ולעצור את המבצע הענק של המוסד. התיאוריה שלנו היא שלא סתם מייק הררי לא שמע לשתי הסוכנות, כי הוא היה בטוח בדברים שאמר סוכן אחר, שהצליח לשכנע אותו שבושיקי הוא סלאמה".

15/02/2017
הישארו מעודכנים

אמנון לוי
אמנון לוי