103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

ריאיון מיוחד עם "הרב של העבריינים"

הרב שאול אלקריב: "אני אמרתי לפרנסואה אבוטבול שזמנו שאול"


הרב שאול אלקריב המכונה "הרב של העבריינים" התראיין אצל ברהנו טגניה וגלעד שלמור בתכניתם ב – FM103 על כינויו הרבים ועל תפקידו כבורר: "למה דווקא באים אליי? זה סוד"

"הרב של העבריינים", הכינוי לו זכה הרב שאול אלקריב, הרב שחתום על הסולחה בין ריקו שירזי ופרנסואה אבוטבול התראיין בתכנית של ברהנו טגניה וגלעד שלמור על עבודתו כבורר ועל קשריו עם עברייני ישראל: "ביום הכיפורים, בכל נדרי, אני מתפלל עם העבריינים. הם חלק מהאוכלוסייה, חלק מהעם. אני מאמין שדווקא מהם אפשר להפוך את הקערה על פיה ולראות את הדברים הטובים. לדוגמה: כשאדם חוטא ומתעורר מכך בשלב מוקדם או מאוחר. הוא יכול להגיע לגבהים שאדם רגיל, שלא חטא לא יכול להגיע אליהם. יש ברוך השם הרבה אנשים ששינו את דרכם כמו חגי פליסיאן, יצחק חדיף, יוסי הררי ועוד הרבה".

על האבטחה שראש העיר גבעת שמואל מינה לעצמו: "נחלק את זה לשניים. דבר ראשון זה שהוא מסתובב עם שמירה זה לא אומר כלום, גם עבריינים מסתובבים עם שמירה. דבר שני אף אחד לא הוכיח ששומרים עליו מפני. אני נעצרתי בחשד לזריקת רימון על ראש העיר אך לבסוף שוחררתי. אני גר בגבעת שמואל אבל הפעילות שלי לא שם. הגעתי למסקנה שזה יותר יועיל לי ללכת למקום אחר. ככה אוריד את המתח בעיר. אני לא באתי לעשות מהומות ולהפריע. אני כיום נמצא באור יהודה. ראשת העיר מעולה, נותנת לי מקום והעיר מקבלת אותי באהבה ושמחה".

כשנשאל על הסולחה בין ריקו שירזי לפרנסואה אבוטבול, השיב: "לפני 5 שנים עשיתי סולחה בין 2 ראשי ארגוני פשע באזור השרון. חודש לפני הסולחה פרנסואה בא אליי כל יום הביתה. הוא מאד רצה לשנות את דרכו. הוא הרגיש שמשהו עומד לקרות לו. תקופה ארוכה היה אצלי. לפני שנפטר עשה תשובה. בהתחלה שריזי לא הסכים לשבת. ברגע ששמע שפרנסואה אצלי הוא הסכים לבוא ולעשות שלום. ישבנו, כל אחד אמר את הדברים שלו, את הכעסים שלו בקשר לכבוד ולכסף. הם התווכחו, שירזי אמר לו שאם פרנסואה היה מתנהג בענווה הם לא היו מגיעים למצב הזה. פרנסואה הבין שטעה. תפקידי היה לשמוע אותם. המסקנה הייתה שכולם ירוויחו אם יהיה שלום".

על חיסולו של פרנסואה אבוטבול: "היו לו הרבה אויבים, אני בטוח שזה לא היה מהכיוון של שירזי. מאד ציער אותי לשמוע על חיסולו. פרנסואה היה מאד קרוב אליי באותה תקופה. הוא באמת רצה להשתנות. הוא כל יום הביע חרטה על כל דבר שעשה. הוא רצה לצאת מעולם הפשע אבל זה לא היה פשוט כי היו לו הרבה אויבים. כדי שאשמור עליו ואעזור לו לצאת מהמקום הזה פרנסואה היה מוכן לישון אצלי. הוא הרגיש שמרחפת מעליו גזרה קשה. הוא הסתובב חיוור. אדם בלי נשמה. אני אודה שההתנקשות לא הפתיע אותי".

הרב אלקריב סיפר על תפקידו כבורר: "באים אליי אנשים פשוטים וגם אנשים שאתם מכירים.  כאשר יש ויכוח בין 2 אנשים. הם באים אליי ורוצים לשמוע את דעתי. הם באים למקום שהם רוצים שבוררות תבוא ממקום של תורה ולא בוררות כזו של מישהו מעולמם שגוזר קופון. למה דווקא באים אליי? סוד. משמיים. אנשים אוהבים להיות לידי. המטרה שלי היא באמת לעזור לאנשים. מי שעוקב אחר מה שאני עושה, רואה שאני פשוט מחייה אנשים חולים, עצובים ומדוכאים. זה העונג שלי".

על חגי פליסיאן הנאשם ברצח בבר נוער ושוחרר: "הוא היה במצב חמור מאד. שבוע לפני שזיכו אותו הוא ישב מיואש בכלא. במצב הכי נמוך שיש. תוך שבוע המצב התהפך מחושך לאור. זה רק אני יכול לעשות. איך? סוד.

כשנשאל מה היה רוצה להגיד לראש העיר גבעת שמואל, ענה: "אני כבר עכשיו בשלום איתו. אני מאחל לו הצלחה. מצידי אפשר לעשות סולחה. אני לא גרמתי לו שום דבר רע. כאשר האשימו אותי בחשד לזריקת רימון אני אמרתי שזו בדיחה יפה".

עריכה: מיכל גור

29/03/2017
הישארו מעודכנים

הרב שאול אלקריב
הרב שאול אלקריב  |  (צילום: 103FM)