גבי גזית

"הנכים משחקים לידיו של נתניהו"

פרופ' ירון זליכה על המלצות ועדת שמחון


פרופסור ירון זליכה שעמד בראש הועדה שמינה האוצר לבחינת קצבת הנכים הגיב בתוכניתו של גבי גזית על המלצות ועדת שמחון: "לצערי, קיצצו חצי מהמסקנות של הועדה שלי"

מחאת הנכים עוד נמשכת. שתי ועדות שדנו בנושא ולא הצליחו לפתור את המשבר הממושך. פרופסור ירון זליכה אשר עמד בראש הועדה לבחינת קצבת הנכים טען: "אנחנו עומדים לפני מצב בו יש לנו מדיניות קפיטליסטית של ממשלת נתניהו, למרות ששר האוצר אישר העלאה דרמטית בקצבת הנכים מר נתניהו עושה תספורת בהמלצות ואינו מוכן להקצות את הסכומים הנדרשים. ישנו קומץ נכים שהוא הזוי. הדרישה להעלות את הקצבה לשכר מינימום עבור כל נכה בישראל תעלה למדינה כ-15 מיליארד שקלים. אין שום דרך להשקיע סכום כזה, גם אם בראש ממשלת ישראל יהיה האדם הסוציאליסט ביותר. מר נתניהו עשה תספורת של 70% והנכים משחקים לידיו של נתניהו. מערערים את ההמלצות הריאליות של הועדה, אותם אישר שר האוצר וכורתים לעצמם את הענף. גם ההמלצות שלי הן גבול חוסר האחריות. כששר האוצר אישר אותן הוא הסכים לסיכון תקציבי לא מבוטל".

על ועדת שמחון טען הפרופסור: "שמחון הוא משרתו של אדונו ויש לאדונו מדיניות קפיטליסטית חזירית שמבקשת לרמוס את העניים במדינת ישראל. זה לא סתם שב-15 השנים האחרונות בהם נשחקו הנכים היה זה נתניהו שניהל את הכספים. נתניהו מאמין שאת הכסף צריך להעביר למונופולים, לטייקונים ולחברות הגדולות. הוא מאמין שאם תשובה יהיה מרוצה, מדינת ישראל תהיה מרוצה. אני לא סומך על המספרים של שמחון. את המספרים שלי חישבתי בעצמי".

עוד הוסיף ירון זליכה: "אני ביקשתי לבטל את הקצבה בשני שלבים ולהעמיד אותה על 5300 שקלים בחודש. בכך 99 אחוז מהנכים, שהיום שמקוזזים להם הכספים עקב יציאתם לעבודה, לא יקוזזו עוד. בכך פתרנו את הבעיה הראשונית. השלב השני בהמלצות שני הוא מותנה בביטול הפטור ממס. אם לא נבטל את הפטור ממס אי אפשר יהיה לבטל את 'חוק לרון' לגמרי' מחשש שאנשים כמו אריק פינטו קבלו פטור ממס גם כן. בשני השלבים במסקנות הועדה שלי, לא רק שפתרנו את הבעיה של 99 אחוזים מהנכים בישראל אלא השגנו גם כסף נוסף עבור כלל הנכים. מה שיותר חשוב בכך הוא שכל הנכים מקבלים הטבות והקצבה תעמוד על 3200 שקלים בחודש שיהפכו ל-4200 שקלים בעתיד ולא כאלפיים שקליים כפי שהיא מתרחשת היום. לצערי, קיצצו חצי מהמסקנות של הועדה שלי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

15/06/2017
הישארו מעודכנים

ירון זליכה
ירון זליכה  |  (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90)