103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"שיעברו טיפולים שיחזירו אותם לבריאות ונורמליות"

הרב שמואל אליהו מציב תנאים להורים להט"בים המעוניינים לאמץ ילדים


דרור רפאל וספי עובדיה שוחחו עם רב העיר צפת לאחר מכתב שנשלח לשרת המשפטים, עליו חתומים 45 רבנים וקורא למנוע מהקהילה הלהט"בית לאמץ ילדים: "אם לא תהיה לילד אימא הוא יפסיד את הרכות של האמא ואם לא יהיה לו אבא הוא יפסיד את הגבריות של האבא"

45 רבנים מרבני הציונות הדתית, בניהם הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור ואחרים חתמו על מכתב בבקשה מאיילת שקד לא לאפשר להורים חד מיניים לאמץ ילדים. שמואל אליהו, רב העיר צפת התייחס לנושא האימוץ לקהילה הלהט"בית: "לא יצא לי להכיר ילדים ממשפחות חד מיניות כי אין הרבה כאלה. יש בארץ סך הכל מאה אימוצים בשנה". על סימון הקהילה הלהטב"ית כפגומה השיב: "אין מה לעשות, התורה שניתנה לפני אלפי שנים מאד רלוונטית היום והיא חושבת שהתופעה הזו היא תופעה לא ראויה".

ספי עובדיה תהה: "אם טובת הילד עומדת לנגד עיני הרבנים או שמדובר בעניין תפיסתי. לו הכרת ילד שגדל לתפארת במשפחה חד הורית היית שולח את אותו המכתב?". השיב לו הרב: "אני חושב שגם ילדים שגדלים במשפחה חד הורית חיים בחסר. אם זה בלי אמא או אם זה בלי אבא. העולם השלם הוא כשיש בו גם אמהות וגם אבות. כשאתה בונה משפחה חד מינית אתה לוקח חצי מעולם הערכים והרגשות של הילד. בגלל שמישהו שרוצה לאמץ ילד אני אחתוך מהילד חצי מהעולם הערכים שלו?" ספי עובדיה הוסיף ושאל: "אז אתה אומר להומואים ולסביות אין זכות להיות הורים בישראל?" ענה לו הרב: "יש זכות בהחלט, אני חושב שהומואים ולסביות יכולים לעבור טיפולי חיזוק, אתם קוראים להם טיפולי המרה, זה לא התחום שלי ואני לא עושה טיפולי חיזוק שכאלו".

דרור רפאל הצטרף לשיחה ושאל את הרב: "אם לי יש נטיות הומוסקסואליות, איך אתה פותר אותי מהנטיות שלי? אם אני לא נמשך לנשים וכן נמשך לגברים, איך מבריאים אותי? "אני לא פותר אותך, אני מחזיר אותך לבריאות שלך כפי שעושים לאדם שצריך לחזור למצב הבריא. אני לא איש מקצוע בנושא ולכן אינני יודע כיצד עושים זאת. אני מכיר עשרות שעברו את הטיפולים וחזרו לבריאות ולשפיות הנורמאלית וכיום הם מקיימים משפחה ואפילו שמחים על כך. למרות שבמדינת תל אביב זה נשמע כמו אחד הדברים הפגומים ביותר, בעולם הנורמאלי זה אחרת".

כשנשאל הרב מה לדעתו יקרה לילד מאומץ להורים מהקהילה להט"בית השיב: "אם לא תהיה לו אמא הוא יפסיד את הרכות של האמא ואם לא יהיה לו אבא הוא יפסיד את הגבריות של האבא". על סיפורו של אמיר פרישר גוטמן סיפר הרב: "אין ספק שהסיפור שלו הוא סיפור כואב אבל בגלל הסיפור שלו לאפשר ללהט"בים לאמץ ילדים שאין להם אבא ואמא? הוא עשה דברים חיוביים ויש בו גם דברים שליליים כמו כולנו".

העיתונאי שי גולדן, שאומץ בילדותו, שהשתתף גם בשיחה טען: "שמעתי את הדברים, אני יהודי ואדם מאמין וברצוני לומר לרב אליהו שיש כמה מרכיבים לבית ולא בהכרח הזהות המינית של האבא או האמא היא זו שבראש העדיפויות. בתור ילד שגר 6 שנים בבית יתומים, לאחר שאימי נטשה אותי בגיל יומיים, רק חיכיתי שיגיעו הורי לקחת אותי. לא כל כך עניין אותי למי הם נמשכים ומה הם עושים בחייהם המיניים אלא רק שמישהו ייקח אותי מהמקום הזה. יש המון גברים ונשים סטרייטים שיש להם מערך מיני 'תקין' אבל הם חסרים בהמון תחומים אחרים, הם לא יודעים לתת אהבה, הם אולי אלימים. ההיררכיה של מה שהילד צריך אינה מעמדיה בראש הפירמידה את הזהות המינית של ההורים. מההתרשמות שלי כילד שהיה זקוק לאהבה של הורים, הדבר היחידי שעניין אותי הוא שהם רצו לתת לי ולאחי אהבה מכל הלב. אני מכיר ילדים לא מאומצים שיש להם אמא והיא חסרה ביכולותיה הערכיות. אם אתה טוען שכל זוג סטרייטים עדיף על זוג הומוסקסואלי במבחינה לוגית אז אתה טועה".

הרב אליהו הגיב לסיפורו של שי: "אין ספק שאהבת ההורים את הילדים היא נקודה משמעותית ויש עשרות משפחות שרוצות לאמץ ילדים ואנחנו כמדינה צרכים לחשוב מי הכי טוב בכל התחומים. אני חושב ששי הציג נקודה אחת ויש נקודות אחרות. מי שגדל בלי חום של אמא, תובנות של אמא ואינטואיציות של אמא - מפסיד. יש הורים שהם טובים ויש הם פחות טובים. אנחנו צרכים לתת לילדים את המיטב מהכל. אנחנו צרכים לתת להם רק אמא או אבא כשניתן לתת להם יותר? אני טוען שיש לתת להם גם מזה וגם מזה".

שי גולדן איתגר את הרב: "נניח שאני השירות למען הילד ועליי צריך לבחור בין זוג הורים להט"בים שיש להם את האמצעים לגדל ילדים או זוג הורים סטרייטים שהיכולות שלהם נמוכים יותר. במי היית בוחר?" השיב לו הרב: "שאלתך אינה נכונה. יש אפשרות שלישית. משפחה שהיא גם אמא וגם אבא שהם בסדר. בשאלתך יצרת עולם דמיוני בו אין פתרון אחר". הפציר בו שי: "זהו אינו עולם דמיוני. אני חייתי בו. אתה מדבר גבוה ולא רלוונטי". ענה לו הרב: "במציאות פוגשים כי יש יותר הורים מאמצים מילדים מאומצים ולכן צריך לבחור את המיטב".

עריכה: איתמר זיגלמן

26/07/2017
הישארו מעודכנים

(צילום: אילוסטרציה, ingimage)